Świat

Altergodzina: Komu opłaca się zielony biznes? - czyli neoliberalna ekologia (mp3)

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

W dzisiejszej Altergodzinie postaramy się odpowiedzieć na pytanie komu i dlaczego opłaca się zielony biznes - czyli inwestycje w społeczną odpowiedzialność biznesu i zielone technologie. Czy obywatele i obywatelki coś na tym zyskują? I w reszcie jaką rolę ma w tym wszystkim państwo?

Altergodzina: Komu opłaca się zielony biznes? - czyli neoliberalna ekologia (mp3)

Goścmi Altergodziny będą osoby związane z ruchem ekologicznym, które opowiedzą nam o tym jak kręci się zielony biznes. W rozmowie będzie uczestniczyć Zofia Łapniewska, ekonomistka, ekolożka działaczka ruchu feministycznego, oraz Marta Trawinska - socjolożka i feministka, i Piotr Antoniewicz - socjolog.

Poza tym, jak zawsze w Altergodzinie, prezentujemy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". W audycji gramy też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

Argentyna: Uroczystości z okazji 110 rocznicy FORA

Świat | Ruch anarchistyczny

Dziś w Buenos Aires odbędzie się uroczystość z okazji 110 rocznicy istnienia argentyńskiego związku FORA-AIT. FORA to Regionalna Federacja Robotników Argentyny, najstarszy związek anarchistyczny na świecie. Powstał w 1911 roku, choć 10 lat wcześniej powstała FOA, czyli Federacja Robotników Argentyny, która była poprzedniczką FORA.

FORA była poddawana represjom przez kolejne reżimy polityczne, ale nigdy się nie poddała! Organizacja jest dumna ze swojej radykalnej tradycji i historii.

Życzymy im wszystkiego najlepszego we wspólnej walce rewolucyjnej!

Jemen: Pałac prezydencki oblężony

Świat | Protesty

Jak podaje agencja Xinhua, bojownicy lojalni wobec opozycji przejęli kontrolę nad agencją prasową w stolicy Sanaa i o mały włos nie zdobyli pałacu prezydenckiego. Oblężenie pałacu nadal trwa. Przejęty został już budynek ministerstwa kultury i turystyki i kilku innych ministerstw. Ministerstwo spraw wewnętrznych też może niebawem zostać zdobyte.

Zażarte walki trwają w Sanaa od poniedziałku. W czasie walk zginęły już setki ludzi po obu stronach.

Wielka Brytania: Prokuratorskie zarzuty dla policjanta – mordercy Iana Tomlinsona

Świat | Represje

Jak informuje brytyjski dziennik The Guardian, londynska prokuratura podjęła decyzję o postawienia zarzutów zabójstwa funkcjonariuszowi londyńskich oddziałów prewencji, Simonowi Harwoodowi. Podczas protestów przeciwko londyńskiemu szczytowi G20 1 kwietnia 2009 roku Harwood uderzył pałką i obalił na ziemię Iana Tomlinsona, 47 – letniego sprzedawcę gazet, gdy ten próbował przejść przez policyjny kordon w drodze z pracy do domu. W wyniku ataku policjanta Tomlinson stracił przytomność i po trzech minutach zmarł.

Londyńska policja dołożyła starań, by śledztwo w sprawie śmierci Tomlinsona nigdy nie zakończyło się postawieniem zarzutów. Najpierw jej dowództwo zaprzeczało stanowczo, że doszło do fizycznego kontaktu sprzedawcy gazet z jej funkcjonariuszami, a jego śmierć nastąpiła na skutek zawału serca. Następnie, gdy nagrania z monitoringu ulicznego i zeznania świadków obaliły tę wersję wydarzeń, policja zaaranżowała sekcję zwłok Tomlinsona z udziałem lekarza, zawieszanego dwukrotnie w prawach wykonywania zawodu z powodu fałszowania dokumentacji medycznej. Dopiero powtórna sekcja, przeprowadzona na żądanie rodziny Iana przez innego lekarza potwierdziła, że przyczyną jego śmierci był wewnętrzny krwotok spowodowany przez cios Simona Harwooda, co było podstawą do jego oskarżenia.

Zródło: http://czsz.bzzz.net

Wyślij protest, wspieraj pracowników sweatshopu FF Mercantil w Brazylii!

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wyślij protest do właściciela sweatshopu FF Mercantil oraz do firmy Lotto i ich przedstawicieli! Wspieraj prawo pracowników i ich walkę o lepsze warunki pracy! Kupuj odpowiedzialnie i powiedź nie towarom produkowanym w fabrykach gdzie wyzyskują pracowników i łamią ich podstawowe prawa!

Protest można wysłać za pomocą elektronicznego formularza na stronie solidarnościowej: www.lotto.zsp.net.pl

O protestach pracowników FF Mercantil pisaliśmy już tutaj. Pracownicy są szykanowani za próbę zakładania związków zawodowych, a grupy najemników zatrudnionych przez firmę próbują ich zastraszyć.

Korea Płd: Stłumiony strajk u podwykonawcy firmy Hyundai

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Firma Hyundai ogłosiła, że jest gotowa wznowić produkcję silników po tym, jak we wtorek policja do tłumienia zamieszek rozbiła strajk pracowników jednego z podwykonawców firmy. Zarówno Hyundai, jak i Kia Motors zamawiają około 70% pierścieni tłokowych do produkcji siników w firmie Yoosung Enterprise Co. W zeszłym tygodniu, oba zakłady należące do firmy zawiesiły produkcję z powodu sporu ze związkowcami.

Tysiące policjantów z oddziałów do tłumienia zamieszek, przy użyciu armatek wodnych i helikopterów zaatakowało pracowników Yoosung prowadzących strajk okupacyjny. Około 500 strajkujących zostało aresztowanych. Policja zaatakowała sześć dni po ogłoszeniu okupacji. Właściciele fabryki twierdzili, że strajk jest nielegalny, gdyż protestujący nie chcieli wpuścić łamistrajków na teren fabryki. Powodem strajku były nowe zasady wynagradzania i pracy zmianowej narzucone przez kierownictwo.

Facebook założony przez CIA?

Świat | Kultura | Technika

„Program Facebook” to jeden z najskuteczniejszych wynalazków CIA, bo oszczędza agencji mnóstwo czasu, a kosztuje bardzo niewiele. Tak żartuje The Onion, bodaj najlepszy serwis satyryczny świata.

Jeśli kiedykolwiek pomyślałeś, że Mark Zuckerberg jest agentem CIA i kiedyś nas wszystkich wrobi, nie jesteś sam. Satyrycy z The Onion wymyślili cały fałszywy fragment programu informacyjnego na ten temat. Facebook został założony przez CIA w ramach działań na podstawie Patriot Act, a Mark Zuckerberg jest bardzo skutecznym agentem – można dowiedzieć się z programu.

Jak mówią satyrycy, Facebook to najsilniejsze narzędzie do kontrolowania mas, jakie można sobie wyobrazić. Dzięki jego powstaniu spadły koszta operacji CIA, bo ludzie sami podają agentom wszystko na tacy.

Gruzini na ulicach, chcą obalić prezydenta

Świat | Protesty

Protesty w Tbilisi. Trzeci dzień trwają w Tbilisi protesty przeciwko prezydentowi tego kraju Micheilowi Saakaszwilemu. Mieszkańcy Gruzji oskarżają go o autorytaryzm i twierdzą, że przez niego żyją w biedzie - informuje bbc.co.uk.

Rząd gruziński doprowadził ludzi do sytuacji nie do zniesienia. Ludzie płaczą, bo nie wszystkim wystarcza na chleb - mówi starsza kobieta, jedna z protestujących.

Około 10 tysięcy manifestantów koczuje na głównym placu Tbilisi, wielu ma zasłonięte twarze i uzbrojonych jest w białe kije, które jak twierdzi przywódczyni opozycji Nino Burdżanadze, mają służyć do obrony przed policją.

Dublin: Demonstracja antywojenna z okazji wizyty prezydenta Obamy

Świat | Protesty

Jak podaje Press TV, prezydent Obama został przywitany przez demonstrantów antywojennych podczas swojej wizyty w Dublinie.

Protestujący wskazywali na poparcie prezydenta dla dalszej okupacji Palestyny, przeciągającej się wojny w Afganistanie, oraz dwulicowe stanowisko wobec Bahrajnu i wspieranie dyktatur topiących we krwi powstania ludowe.

Materiał wideo

USA: Sąd Najwyższy nakazał Kalifornii zwolnienie 30 tys. więźniów

Świat

Warunki w przepełnionych kalifornijskich więzieniach są tak złe, że Sąd Najwyższy uznał w poniedziałek, że jest to sprzeczne z ósmą poprawką do Konstytucji. By rozwiązać sytuację, sąd nakazał zwolnienie ponad 30 tys. więźniów. Sąd Najwyższy był podzielony w tej sprawie, ale większość sędziów uznała, że system więziennictwa nie zapewnił dostatecznej opieki ciężko chorym fizycznie i psychicznie więźniom i powodował niepotrzebne cierpienie.

Jeden z sędziów uzasadnił decyzję bardzo wysoką liczbą samobójstw, wyższą 80% niż średnia krajowa. Niższe sądy orzekające w sprawie przyznały, że co 6 do 7 dni, w kalifornijskim więzieniu, z powodu niedociągnięć systemu umiera jakiś więzień.

Poniedziałkowy wyrok nakazuje władzom stanu zmniejszenie liczby więźniów do 110 tys., co i tak stanowi ponad 137% przewidzianej pojemności wszystkich więzień w stanie. Władze będą miały dwa lata na wykonanie wyroku.

Bojkot FINTA i LOTTO za represje wobec związkowców!

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Bojkot Finta i Lotto! Te firmy łamią prawa pracownicze, a pracownicy muszą pracować w uwłaczających warunkach w brazylijskich fabrykach produkujących dla tych marek.

Wspieraj prawo pracowników do godnych warunków pracy i wyraź swój sprzeciw wobec przemocy skierowanej przeciw związkowcom.

Nasz kolega Icaro pracował w fabryce typu sweatshop w miejscowości Araxá-Minas Gerais w Brazyli. Panują tam warunki pracy takie, jak w sweatshopach w Azji, produkujących artykuły sportowe.

Pracownicy fabryki postanowili się zorganizować. W rezultacie, Icaro stracił pracę, gdyż został zwolniony za próbę założenia związku zawodowego w firmie. Jednak to nie wszystko, co mu grozi. Na spotkanie grupy COB-AIT, do której należy, przyszli tzw. „pistoleros”, czyli opłacani bandyci, wysłani, by zastraszyć działaczy i mordować tych, którzy sprawiają kłopoty. Zagrozili Icaro śmiercią, jeśli przestanie wzywać do bojkotu firmy. Niestety, trzeba traktować takie groźby bardzo poważnie, bo morderstwa związkowców są na porządku dziennym w Ameryce Łacińskiej.

Stuart Christie domaga się anulowania wyroku za próbę zamachu na Franco

Świat | Represje

Anarchista z Glasgow, który został skazany pół wieku temu za udział w planowaniu nieudanego zamachu na hiszpańskiego dyktatora Generała Franco, próbuje doprowadzić do anulowania wyroku.

Stuart Christie został skazany w 1964 r. za „terroryzm" i „bandytyzm”, gdy złapano go na próbie przemytu materiałów wybuchowych przez granicę. Ładunki były schowane w kombinezonie, który specjalnie na tą okazję uszyła jego babcia. Stuart spędził trzy lata w więzieniu w Hiszpanii, z 20 na które został skazany.

18-letni wówczas Stuart zabrał z Paryża materiały od grupy anarchistycznej znanej jako Defensa Interior. Następnie udał się w Pireneje i próbował dotrzeć do Barcelony, a potem do Madrytu. Tam miał spotkać się z kontaktem, który miał zrealizować plan. Jednak został aresztowany w biurze American Express przez uzbrojone służby, które dowiedziały się o akcji.

Hiszpania: Trwają protesty, bojkot wyborów

Świat | Ruch anarchistyczny | Wybory

Dziś w Hiszpanii trwają wybory samorządowe. Związek anarchosyndykalistyczny CNT-AIT wyzwa do bojkotu wyborów oraz do walki z rządem i kapitałem, m.in. poprzez bezterminowy strajk generalny.

Tymczasem, od niedzieli 15 maja trwają masowe protesty oraz okupacje placów. Ludzie protestują przeciwko kryzysowi ekonomicznemu, rekordowemu bezrobociu i niesprawiedliwości społecznej. Wielu także wzywa do bojkotu wyborów, domaga się lepszych warunków pracy, m.in. zmniejszenia liczby godzin pracy.

W demonstracji biorą także udział anarchosyndykaliści, które prowadzili agitację, zorganizowali dyskusję i starają się radykalizować protesty.

Czytaj też Oświadczenie CNT-AIT dotyczące protestów.

Chiny: Tragedia w fabryce Foxconn

Świat | Prawa pracownika

W piątek w fabryce firmy Foxconn w miejscowości Chengdu miał miejsce wybuch, w wyniku którego zginęły co najmniej dwie osoby. 16 osób zostało rannych, w tym 3 są w stanie ciężkim. Niektóre lokalne media spekulują, że przyczyną mogła być wada w klimatyzacji. Podczas incydentu w fabryce przebywały setki pracowników.

W zeszłym roku przynajmniej 13 pracowników Foxconnu popełniło samobójstwo.

Czechy: kilkadziesiąt tysięcy związkowców demonstrowało na ulicach Pragi

Świat | Prawa pracownika | Protesty

21 maja kilkadziesiąt tysięcy związkowców wyszło na ulice stolicy Czech, aby wyrazić sprzeciw wobec reform wprowadzanych przez gabinet Petra Nečasa. Czeskie związki zawodowe zarzucają centroprawicowemu rządowi, że zmiany w zakresie systemu emerytalnego, polityki socjalnej i służby zdrowia mają antyspołeczny charakter, niszczą gospodarkę i grożą chaosem w całym kraju.

Zasadnicza część demonstracji odbyła się na Placu Wacława. Według organizatorów i policji uczestniczyło w niej około 40 tysięcy ludzi, którzy do stolicy ściągnęli z całej republiki. Atmosfera w centrum Pragi była bardzo burzliwa. Uczestnikom demonstracji towarzyszyły głośne dźwięki piszczałek, wuwuzeli, śpiewy i hasła. Wielu ludzi wzywało gabinet Nečasa do dymisji. "Mamy dość! Rząd musi odejść!" - skandowali.

Kanał XML