Świat

Izrael strzela do tłumu protestujących Palestyńczyków

Świat | Militaryzm | Represje

Co najmniej 8 osób zginęło, a około 50 zostało rannych, gdy izraelskie wojsko otworzyło ogień do Palestyńczyków i propalestyńskich demonstrantów protestujących w dniu katastrofy (Nakba) - czyli powstania państwa Izrael w 1948 r. Do incydentów doszło na granicy z Syrią i Libanem. 45 osób zostało rannych na Wzgórzach Golan w wiosce Majdal Shams, gdy grupa 40-50 Palestyńczyków przekroczyła granicę syryjsko-izraelską. Siły Obronne Izraela (IDF) otworzyły do nich ogień, gdy przekroczyli płot graniczny. Według syryjskiej telewizji zginęło 4 obywateli Syrii.

Inny krwawy incydent miał miejsce na granicy izraelsko-libańskiej, gdzie doszło do strzelaniny. Czterech propaletyńskich demonstrantów zginęło, a 11 zostało rannych.

Szef MFW z zarzutami o próbę gwałtu

Świat | Tacy są politycy

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn z zarzutami napaści seksualnej, próby gwałtu i bezprawnego uwięzienia kobiety. Chodzi o pokojówkę hotelu Sofitel w Nowym Jorku. Strauss-Kahn został zatrzymany na lotnisku JFK tuż przed odlotem do Paryża, gdzie miał spotkać się m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. 32-letnia pokojówka z ekskluzywnego hotelu na Times Square złożyła skargę, zaraz potem, jak Dominique Strauss-Kahn w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego miał w pośpiechu opuścić hotel, gdzie zostawił wiele swoich rzeczy, w tym telefon komórkowy.

Według zeznań kobiety 62-letni szef MFW "wyszedł nago z łazienki, pobiegł korytarzem do foyer, gdzie się znajdowała, pociągnął ją do sypialni i zaczął ją seksualnie molestować". Kiedy zaczęła uciekać miał ją gonić, po czym "zaciągnąć o łazienki, z której zablokował wyjście i próbować rozpocząć akt seksualny uniemożliwiając ucieczkę".

Grecja: Pogromy imigrantów w Atenach - jedna osoba nie żyje

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

W ciągu trzech dni dochodziło w Grecji do brutalnych ataków nacjonalistycznych tłumów na ciemnoskórych imigrantów w Atenach. Według przedstawicieli mniejszości Pakistańskiej, ponad 100 osób pochodzenia azjatyckiego i afrykańskiego zostało zaatakowanych w czwartek, z inspiracji ultranacjonalistycznych środowisk.

Kilkuset bojówkarzy ścigało imigrantów ulicami i biło ich kijami bejsbolowymi. Około 17 imigrantów zostało hospitalizowanych, a dziesiątki sklepów imigrantów zostały splądrowane, przy biernej postawie policji. Imigrant z Bangladeszu został śmiertelnie ranny nożem w centrum Aten.

Rzecznik greckiego rządu potępił ataki na imigrantów, jednak przyłączył się do narracji łączącej imigrantów z przestępczością: „Obywatele mają rację, że są sfrustrowani przestępczością. Ale nikt nie ma może brać prawa w swoje ręce". Rząd zdaje się uważać, że sam jest uprawniony do siłowego rozwiązania „problemu” imigrantów.

Poniżej, wideo z zajść.

Czechy: Pikieta Priama Akcia pod biurem agencji OTTO

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Po protestach w Presowie i Banskiej Bystricy, słowacka grupa Priama Akcia zorganizowała pikietę pod biurem rekrutacyjnym w Ołomuńcu, w Czechach. Wraz z dziennikarzem z czeskiej gazety (która opublikowała artykuł o akcji) aktywiście wręczyli czerwoną kartkę pracownikom agencji, którzy obiecali przefaksować ją do zarządu w Holandii i poinformować dyrektora Franka van Goola o proteście. Pracownica dała do zrozumienia, że sama nie zgadza się z praktykami firmy.

Wszystkie biura OTTO w Czechach i na Słowacji otrzymały już w kwietniu i w maju ostrzeżenie, że są pod obserwacją, ze względu na złe traktowanie pracowników i że akcje będą kontynuowane dopóty, dopóki nie zostaną spełnione żądania pracowników. Działaniami OTTO zainteresowali się już dziennikarze z kilku krajów.

Banksy sprzedaje koktajle mołotowa marki Tesco by wspomóc przeciwników Tesco

Świat | Protesty

Znany artysta uliczny Banksy wydrukował 2 tys. egzemplarzy obrazu z koktajlem mołotowa marki Tesco. Sprzedaż obrazów odbywa się podczas Targów Książki Anarchistycznej w Stokes Croft, dzielnicy Bristolu.

Jak oświadczyli organizatorzy, część pieniędzy ze sprzedaży zostanie przeznaczona na obronę osób oskarżonych o udział w zamieszkach przeciw otwarciu supermarketu Tesco w tej dzielnicy.

O działaniach przeciw Tesco w Stokes Croft pisaliśmy już tutaj. Pod koniec kwietnia, doszło do zamieszek z udziałem kilkuset osób. Bezpośrednim zapalnikiem była próba ewikcji skłotu Telepathic Heights, któego mieszkańcy byli mocno zaangażowani w kampanię przeciw Tesco.

Podczas zajść, zarówno policjanci, jak i demonstranci zostali ranni. Jak dotąd, aresztowano 37 osób i postawiono 9 w stan oskarżenia.

Za: http://www.jackbristol.com/newscentre/bristols-news/long-queue-for-event...

Kolejne kraje zastanawiają się nad wystąpieniem z Układu z Schengen

Świat | Dyskryminacja | Tacy są politycy

W środę duński minister finansów Claus Hjort Frederiksen oświadczył, że jego kraj – pod pretekstem walki z przestępczością - zamierza przywrócić kontrole celne na swych granicach z Niemcami i Szwecją. Dania należy do obejmującego 22 kraje układu z Schengen, który teoretycznie powinien gwarantować swobodę przemieszczania się osób na wewnętrznych granicach tego obszaru. To efekt zawarcia przez liberalno-konserwatywny rząd Danii umowy politycznej ze skrajną prawicą.

Ministrowie spraw wewnętrznych - na zamkniętym posiedzeniu w Brukseli - poparli w czwartek opcję przywrócenia "w wyjątkowych okolicznościach" czasowych kontroli na wewnętrznych granicach Schengen. Ta propozycja zostanie przedyskutowana 24 czerwca w Parlamencie Europejskim, gdzie na pewno wywoła kontrowersje. Ostatnio Francja zamknęła tymczasowo przejazd kolejowy na granicy z Włochami.

Szwajcaria powinna przywrócić kontrole na granicach, żeby ograniczyć imigrację, a może nawet wystąpić z Schengen - powiedział w wywiadzie dla Reutersa wiceprzewodniczący faszyzującej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), były minister sprawiedliwości Christoph Blocher. (PAP)

Wielka Brytania: Wygrana Solidarity Federation z agencją pracy tymczasowej Office Angels

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W dniach od 9 do 15 maja, Solidarity Federation prowadziła tydzień akcji przeciwko agencji pracy tymczasowej Office Angels. O kampanii pisaliśmy już tutaj.

Brytyjska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników wstawiła się za pracownikom tymczasowym, który nie otrzymał pensji za swoją pracę. Pracował zaledwie 3 dni dla biura w Wimbledon, jednak nie otrzymał ani centa od pracodawcy. Firma zapewniała go, że „nie będzie problemu” w związku z brakiem ewidencji czasu pracy. Okazało się jednak, że firma nie uznała jego pracy. Agencja Office Angels jest stowarzyszona ze znaną również w Polsce agencją Adecco.

Biuro Office Angels było bombardowane telefonami i mailami, powodując swoistą „blokadę komunikacyjną”. W całej Wielkiej Brytanii odbyły się pikiety solidarnościowe, m.in. w Brighton, Nottingham, Reading, Leeds, Liverpoolu, Newcastle, Oxfordzie i Bristolu. W dniu, w którym odbyła się zapowiedziana pikieta przed biurem agencji, firma ogłosiła, że biuro będzie zamknięte z powodu „szkolenia kadr”. Wiele sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (IWA) wsparło kampanię solidarnościową wysyłając faksy do biura.

Dziś, firma Office Angels wydała oświadczenie, że akceptuje wszystkie żądania pracownika i wypłaci mu całość należnego wynagrodzenia.

Co roku marnujemy prawie 1,5 miliarda ton żywności

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

1,3 miliarda ton żywności marnuje się co roku na świecie - informuje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Z raportu wynika, że zjawisko to występuje zarówno w krajach bogatych, jak i rozwijających się.

W raporcie sporządzonym na zlecenie FAO przez szwedzki Instytut ds. Żywności i Biotechnologii, podkreślono, że podczas gdy w krajach najbogatszych marnuje się co roku 670 milionów ton jedzenia, w państwach rozwijających się wyrzuca się niemal tyle samo - czyli 630 milionów ton. Każdego roku mieszkańcy bogatych krajów wyrzucają tyle żywności, ile wynosi łączna wielkość jej produkcji w Afryce subsaharyjskiej - około 230 milionów ton.

Sprawozdanie rozróżnia jednocześnie zjawiska utraty żywności i marnotrawstwa. To pierwsze występuje przede wszystkim w państwach najbiedniejszych jako rezultat braku odpowiedniej infrastruktury - na przykład właściwych środków jej przechowywania, wymaganej technologii oraz inwestycji. Marnowanie jedzenia to z kolei "specjalność" krajów najbardziej rozwiniętych. Szacuje się, że na każdego mieszkańca w Europie i Ameryce Północnej przypada 95-115 kilogramów wyrzuconych produktów, podczas gdy w Afryce subsaharyjskiej jest to 6-11 kilogramów.

Meksyk: Odbył się Pierwszy Kongres Anarchistyczny

Świat | Ruch anarchistyczny

Pod koniec kwietnia, w Meksyku odbył się pierwszy Kongres Anarchistyczny. Celem kongresu były dyskusje o działaniach przeciwko wyzyskowi i biedzie i zmierzających do promowania pomocy wzajemnej i wolnościowego komunizmu. Spotkanie nawiązywało do pierwszych kongresów Meksykańskiej Federacji Anarchistycznej z 1941 i 1945 r. Podczas kongresu omówiono represyjną politykę zarówno lewicowych jak i prawicowych rządów wobec grup anarchistycznych i zastanawiano się nad strategiami konsolidacji ruchu w celu przeciwdziałania tym tendencjom.

Na spotkaniu obecne były delegacje hiszpańskiej CNT-AIT(IWA), belgijskiej Federacji Anarchistycznej, argentyńskiej FORA-AIT(IWA), anarchistycznego czarnego krzyża z Kolumbii. Listy na kongres wysłały m.in. kubańskie organizacje anarchistyczne.

Spotkanie zostało podzielone na grupy robocze dotyczące m.in. szerzenia idei anarchistycznych wśród studentów, działań pracowniczych powiązanych z IWA-AIT, działań lokatorskich w dzielnicach zagrożonych spekulacjami nieruchomościami, obroną więźniów anarchistycznych, oraz tworzeniem internetowej biblioteki anarchistycznej.

Grecja: kolejny strajk generalny

Świat | Protesty

Tysiące Greków protestuje przeciwko rządowemu programowi oszczędności. Zamknięte są ministerstwa, urzędy podatkowe, szkoły, urzędy miejskie i gminne. W kraju sparaliżowany jest ruch lotniczy oraz morski, gdyż strajkują także kontrolerzy lotów i obsługa portów. Nie działają nawet radio i telewizja - dziennikarze również przyłączyli się do strajku.

To już dziesiąty z kolei ogólnokrajowy strajk Greków. Członkowie związków zawodowych nie chcą pozwolić na cięcia socjalne, które proponuje rząd. Gospodarcza sytuacja Grecji jest krytyczna. Państwo nie jest w stanie spłacać swoich długów, a szanse na pomoc międzynarodową są coraz mniejsze.

Chiny: Urzędnicy odbierali ludziom dzieci, a potem je sprzedawali

Świat

Urzędnicy, którzy odbierali Chińczykom dzieci w ramach polityki jednego dziecka, sprzedawali je potem za granicą za co najmniej dwa tysiące funtów. Według informacji pozyskanych przez niezależne chińskie media, co najmniej 20 dzieci zostało sprzedanych przez urzędników z prowincji Hunan. Odebrane rodzicom noworodki trafiły m.in. do USA i Holandii. Chińczycy podejrzewają, że proceder ma o wiele większą skalę. Sprzedaż dzieci wywołała u nich furię, krytykują politykę jednego dziecka i korupcję w rządzącej partii: "Nikt nie ma prawa do ingerowania w prawa człowieka i w naturę ludzką".

Zgodnie z obowiązującymi w Chinach drastycznymi przepisami, każde małżeństwo może posiadać tylko jedno dziecko. "Nielegalne" dzieci są umieszczane w domach dziecka, a na rodziców nakładane są srogie kary.

Baza USA będzie przeniesiona z Włoch do Polski

Kraj | Świat | Militaryzm

Najnowocześniejsze bojowe samoloty z flagą USA i kilkusetosobowa załoga zza oceanu będą na stałe stacjonować w bazie lotniczej w Łasku. Decyzję o przeniesieniu do Polski z Włoch dywizjonu sił lotniczych ma wkrótce oficjalnie ogłosić Barack Obama. Już teraz na terenie bazy w Łasku pod Łodzią trwają przygotowania do przyjęcia Amerykanów. Wymieniono pas startowy, nowe lądowisko zostało zbudowane z wyjątkowo twardego betonu, odpornego na kruszenie. Stanęła też nowa, doskonale wyposażona wieża kontrolna i 16 schronohangarów, czyli potężnych garaży dla samolotów.

Gigantyczna inwestycja pochłonęła 40 mln zł - relacjonuje gazeta.pl. Obecnie w Łasku stacjonuje część polskich samolotów F16. Wojskowi nie zaprzeczają, że wkrótce do bazy przylecą Amerykanie. Jednakże nikt nie chce tej informacji oficjalnie potwierdzać przed wizytą Baracka Obamy w Polsce.

Chomsky: Moja reakcja na śmierć bin Ladena

Świat | Militaryzm | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm

Staje się coraz bardziej jasne, że operacja ta, była drobiazgowo zaplanowanym zabójstwem i wielokrotnie złamała normy prawa międzynarodowego. Wygląda na to, że nie podjęto próby zatrzymania żywcem nieuzbrojonej ofiary. Nie było to trudne zadanie dla osiemdziesięciu komandosów, którzy nie spotkali się z niemal żadnym oporem – poza tym, że żona bin Ladena, jak twierdzą, rzuciła się w ich kierunku. W społeczeństwach, które uznają pewien stopień szacunku dla prawa, podejrzani są zatrzymywani i doprowadzani przed sąd. Podkreślam podejrzani.

Rosja: Aresztowania obrońców lasu w Chimkach

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Siły specjalne rosyjskiej policji OMON zatrzymały w niedzielę w podmoskiewskich Chimkach około 30 obrońców środowiska naturalnego, którzy protestowali przeciwko wycinaniu pobliskiego lasu pod budowę autostrady Moskwa-Petersburg. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. przywódczyni Ruchu Obrony Lasu Chimkińskiego Jewgienija Czirikowa, lider demokratycznej partii Jabłoko Siergiej Mitrochin, koordynator radykalnego Frontu Lewicowego Siergiej Udalcow i znany ekolog Jarosław Nikitienko. Według Czirikowej, część zatrzymanych została brutalnie pobita. OMON interweniował, gdy uczestnicy akcji po zakończeniu wiecu wyruszyli w kierunku Lasu Chimkińskiego. "Hańba! Faszyści! To nasz las!" - skandowali protestujący.

Spór o budowę w rejonie Chimek odcinka płatnej autostrady Moskwa-Petersburg trwa od kilku lat. Przeciwko obecnemu wariantowi przebiegu drogi, wymagającemu wycięcia w Lesie Chimkińskim pasa o szerokości 80-100 metrów, ostro protestują mieszkańcy Chimek i obrońcy przyrody. Zdaniem ekologów, istnieją inne, bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego warianty poprowadzenia autostrady, na przykład wzdłuż linii kolejowej Moskwa-Petersburg. Konflikt dotyczy przebiegu drogi na odcinku pomiędzy 15. a 58. kilometrem, którego część przecina Las Chimkiński. Wycinanie drzew, mimo protestów ekologów, już się rozpoczęło.

Kampania przeciwko wyzyskowi w OTTO Workforce trwa!

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Kampania przeciw wyzyskowi pracowników tymczasowych w agencji pracy OTTO Workforce trwa nadal. Maciej, pracownik, którzy doznał uszczerbku na zdrowiu dźwigając ciężary w pracy, nadal przebywa na zwolnieniu chorobowym i jego los jest niepewny. Dzięki działaniom podjętym przez Priama Akcia i Związek Syndykalistów Polski w biurach OTTO, oraz kampanii mailowo-faksowej, OTTO zgodziło się zapłacić Maciejowi wynagrodzenie za czas przebywania na zwolnieniu chorobowym. W zeszłym tygodniu Maciej otrzymał wynagrodzenie. Jednak problem nadal nie został rozwiązany w satysfakcjonujący sposób.

Po pierwsze, okazało się, że z chwilą, gdy Maciej poszedł na zwolnienie chorobowe, OTTO natychmiast przestało opłacać jego ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie, Maciej nie jest ubezpieczony ani w Holandii, ani w Polsce, co oznacza, że jego wydatki na leczenie nie podlegają zwrotowi.

Po drugie, OTTO nie dostarczyło pracownikowi pasków z wyliczeniem składników wypłaty i zastosowanych potrąceń. Brak prawidłowej informacji o składnikach pensji jest częstą skargą pracowników OTTO, którzy nigdy nie mogą być pewni, co właściwie zostało potrącone z ich pensji. W przypadku Macieja, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy otrzymał właściwą kwotę wynagrodzenia.

Kanał XML