Świat
Helsinki: Władze grożą eksmisją skłotowi Satama i grupie Romów
Yak, Czw, 2011-04-14 07:16 Świat | Dyskryminacja | Miejsca | Rasizm/NacjonalizmWładze miasta Helsinki grożą eksmisją skłotowi Satama i obozowi Romów, który funkcjonuje na podwórku skłotu. Mieszkańcy skłotu organizują akcje solidarnościowe i wznoszą barykady.
Pretekstem do eksmisji obozu Romów był pożar, który wybuchł w listopadzie zeszłego roku. Pomimo, iż warunki bezpieczeństwa bardzo się od tego czasu poprawiły (np. zorganizowano szkolenia przeciwpożarowe dla mieszkańców obozu), Straż Pożarna odmawia współpracy z centrum społecznym Satama. Władze miasta próbują za wszelką cenę pozbyć się Romów z kraju.
W zeszłym miesiącu, mieszkańcy Satamy ponownie udostępnili podwórko na obozowisko Romów i udostępnili elektryczność. Władze natychmiast oświadczyły, że obozowisko na podwórku nie nadaje się do zamieszkania. Jednak władze nie mają takich zastrzeżeń wobec obozowisk funkcjonujących pod mostem, bez prądu i wody bieżącej. Pomimo znacznych ulepszeń w instalacji elektrycznej, która została zatwierdzona przez osoby z uprawnieniami, Straż Pożarna stwierdziła, że problem polega na użytkownikach. Oznacza to, że według helsińskiej Straży Pożarnej, Romowie nie są w stanie korzystać z elektryczności.
Wielka Brytania: “nagi protest” podczas ceremonii królewskich zaślubin
Yak, Śro, 2011-04-13 23:12 Świat | Protesty Anarchiści planują „nagi protest”, który ma zakłócić ślub księcia Williama i Kate Middleton w dniu 29 kwietnia. Organizatorzy zaprosili do udziału grupy zwolenników wolnej miłości i producentów filmów dla dorosłych, by w dniu ślubu nagrać własny film.
Organizatorami są grupy takie, jak Lunarchy, Sluts Against Cuts ("dziwki przeciw cięciom") oraz Międzynarodowy Związek Pracowników Seksualnych. Jedynym akceptowanym na demonstracji elementem ubioru będzie kominiarka na twarzy dla mężczyzn, oraz kominiarka i szminka dla kobiet.
Jeden z organizatorów, Chris Knight, który został relegowany z uczelni pod zarzutem do nawoływania do przemocy podczas demonstracji przeciw szczytowi G20 w 2009 r., powiedział:
„Policja chce stworzyć sterylną strefę wokół procesji królewskiej. Ale sterylność jest ostatnią rzeczą, jakiej chcemy podczas Królewskiego Ślubu. My chcemy czegoś przeciwnego: płodności. Owszem, nie da się zaplanować orgii, ale my właśnie mamy taki zamiar. To będzie bardzo seksowne wydarzenie."
Portugalia: Skłotersi zajęli opuszczony budynek szkoły
Yak, Śro, 2011-04-13 17:31 Świat | Miejsca Kilka dni temu, opuszczona szkoła podstawowa w Porto w Portugalii została przejęta przez grupę skłotersów. Budynek stał opuszczony od 5 lat w postprzemysłowej dzielnicy mieszkalnej. Jak na razie nie ma żadnych problemów z policją, a sąsiedzi są pozytywnie nastawieni.
Celem skłotujących jest stworzenie niezależnego od działań władz miejskich centrum socjalnego, wspólnie z sąsiadami z dzielnicy. Cześć budynku jest adaptowana na warunki mieszkalne, część będzie używana na potrzeby warsztatów, kawiarni, VoKu, biblioteki, pokoju komputerowego. Jest też boisko do gry w piłkę, otwarte dla lokalnej młodzieży.
Świat: 1,63 biliona USD na wojsko
Tomasso, Wto, 2011-04-12 05:34 Świat | Militaryzmw 2010 roku na wojsko państwa świata wydały 1,63 biliona dolarów. To o 1,3 procenta więcej niż rok wcześniej. Średni wzrost globalnych wydatków na zbrojenia wyniósł w latach 2001-2009 5,1 procent. W 2010 Pentagon otrzymał 2,8 procenta więcej funduszy niż w roku poprzednim. W latach 2001-2009 przyrost wydatków wynosił w każdym roku średnio 7,4 procenta.
USA (wydały 698 mld w 2010 roku) nadal są odpowiedzialne za niemal cały bezwzględny wzrost globalnych wydatków. Pentagon otrzymał 19,5 miliarda dolarów więcej w 2010 roku niż w 2009. Analogiczny wzrost wydatków wszystkich innych państw świata wyniósł jeden miliard dolarów. - Od 2001 roku USA zwiększyły swoje wydatki na zbrojenia o 81 procent. Obecnie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych otrzymują 43 procent wszystkich funduszy przeznaczanych na cele militarne na świecie. To sześć razy więcej niż kolejne państwo na liście, Chiny - powiedział Sam Perlo-Freeman, szef działu SIPRI zajmującego się wydatkami militarnymi.
Hiszpania: Trwają protesty pod Pizza Hut w Caceres i Badajoz
Akai47, Pon, 2011-04-11 13:38 Świat | Prawa pracownika | Protesty CNT prowadzi protesty pod Pizza Hut - co piątek w Cáceres i co sobota w Badajoz.
Już odbyło się 6 protestów w Cáceres i 4 w Badajoz. Między 20:30 i 22:00 praktycznie nie można spokojnie zjeść w Pizza Hut z powodu silnych protestów pracowniczych. Konflikt zaczął się pojawiać w mediach. Canal Extremadura Radio zrobił wywiad z represjonowanymi pracownikami i niedługo protest będzie pokazany w telewizji regionalnej.
W tym czasie, akcjonariusze z firmy INVERSIÓN Y RESTAURACIÓN EXTREMADURA S.A, która kieruje siecią franczyzową Pizza Hut w Extremadurze, nadal naruszają prawa pracowników swoimi kłamstwami i przekrętami. Po tym, jak firma musiała przystać na powstanie związku, stara się przeszkodzić w wykonanywaniu uprawnień związkowych, które są gwarantowane w Ustawie o Wolności Związkowej. Argumentem jest to, że CNT nie bierze udziału w wyborach związkowych. Firma jeszcze nie zdaje sobie sprawy z kim ma do czynienia.
Słowacja: Akcja w OTTO Workforce
Akai47, Pon, 2011-04-11 12:35 Świat | Prawa pracownika | Protesty8 kwietnia aktywiści ze słowackiej grupy Priama Akcja wpadli do biura agencji pracy tymczasowej OTTO Workforce w Presovie. Rozdali pracownikom biura czerwone kartki, które mają zostać przekazane ich pracodawcy. Firma OTTO rozdaje swoim pracownikom czerwone i żółte kartki, gdy chce nielegalnie i arbitralnie potrącić pieniądze z ich pensji.
Priama akcja także poinformowała pracowników, że OTTO zapłaciło pracownikom część załegłej pensji, chociaż na początku agencja twierdziła, że nieprawidłowe potrącenia nie miały miejsca.
Priama akcja zamierza kontynuować kampanię przeciw nieuczciwym praktykom tej agencji, dopóki coś nie zmieni się na korzyść pracowników.
Warszawa: Klub Dyskusyjny LA o pracy czasowej
RVCHL, Nie, 2011-04-10 21:16 Świat | Prawa pracownika | StrajkSpotkanie dyskusyjno-filmowe
16 kwietnia (sobota) o godzinie 16:30
Miejsce: Centrum Społeczne MS (ul. Hoża 5/7, lokal 81)
We współczesnych stosunkach pracy coraz powszechniejsza staje się niestabilna, krótkoterminowa praca, świadczoną w oparciu o elastyczne formy zatrudnienia (umowy na czas określony, umowy cywilnoprawne i umowy z agencjami pracy tymczasowej). Pracownicy i pracownice zatrudniani w ten sposób pracują w różnych miejscach: w niskopłatnym sektorze usług (sprzątanie, gastronomia, ochrona), w służbie zdrowia (pielęgniarki i salowe), przemyśle (spawacze) i sektorze budowlanym a nawet w administracji publicznej (włączając w to instytucje rządowe). Łączy ich wspólny status społeczno-ekonomiczny: częste zmiany miejsca pracy, niskie wynagrodzenia, praktycznie nienormowany czas pracy, problemy z dostępem do systemu zabezpieczenia społecznego (system emerytalny i wsparcie dla osób bezrobotnych) oraz niewielkie zaangażowanie w związki zawodowe.
Rozwój pracy czasowej przedefiniowuje więc stosunki pracy i wyznacza kres charakterystycznego dla fordyzmu reżimu zatrudnienia: zatrudniających tysiące osób zakładach pracy (metalurgia, przemysł samochodowy), gdzie robotnicy cieszyli się gwarancją zatrudnienia po emeryturę i względnie wysokim poziomem wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. W miejsce fordowskich molochów, na rynku zaczynają dominować małe i średnie przedsiębiorstwa operujące w sektorze usług i oparte o krótkoterminowe „śmieciowe umowy”.
Te przemiany nie pozostają bez wpływu na sytuację pracowników i ruchu pracowniczego:
- indywidualni pracownicy są w większym stopniu poddani presji aby pracować dłużej i za niższe wynagrodzenia, rzadziej korzystają też z różnych świadczeń socjalnych (problemy z uzyskaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zagrożenie uzyskaniem w przyszłości głodowej emerytury itp.),
- klasa pracownicza ulega daleko idącej segmentacji, jest coraz mniej jednorodna (pojawiają się konflikty np. pomiędzy pracownikami „etatowymi” a zatrudnianymi przez agencje pracy tymczasowej), a warunki pracy wszystkich pracujących ulegają pogorszeniu,
r
- ozwój pracy czasowej negatywnie wpływa na związki zawodowe i organizacje pracownicze: prekariatowi (pracownikom i pracownicom zatrudnianym na „śmieciowe umowy”) trudno jest działać w ramach wyznaczanych przez prawo pracy i tradycyjną działalność związków zawodowych.
Na spotkaniu 16 kwietnia, chcemy wspólnie zastanowić się nad konsekwencjami rozwoju pracy czasowej i podyskutować o możliwościach organizowania oporu pracowniczego w tych nowych warunkach. Podstawowym pytaniem, jakie sobie stawiamy jest kwestia: w jaki sposób praca czasowa zmienia stosunki pracy i wpływa na działalność ruchu pracowniczego?
Punktem wyjścia będzie dla nas prezentacja rozwoju pracy czasowej w Polsce oraz film „Wielkie sprzątanie u podwykonawców” - podczas spotkania odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz filmu „Wielkie sprzątanie u podwykonawców” (reż Ivora Cusack, Francja, 2008, 70 minut) opowiadającego o strajku sprzątaczek zatrudnianych przez podwykonawcę ACCOR.
Zalecana lektura:
Jakub Grzegorczyk „Praca czasowa – wyzwanie dla związków zawodowych i ruchów społecznych”
Piotr Krzyżaniak „Niestabilne formy zatrudnienia i ruch lokatorski”
„1 maja 2011: Nie dla pracy czasowej! W obronie praw lokatorów!” Stanowisko komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza
Agencja pracy tymczasowej OTTO skrzywdziła kolejnego pracownika
Yak, Nie, 2011-04-10 20:25 Świat | Prawa pracownikaW związku z kampanią przeciw agencji pracy tymczasowej OTTO Workforce, prowadzoną przez Związek Syndykalistów Polski w porozumieniu z Priama Akcia i Vrije Bond, zgłaszają się pracownicy pokrzywdzeni przez tę agencję. Najnowszy przypadek, to 40-letni mężczyzna z Koszalina, który doznał w pracy uszczerbku na zdrowiu i nie może już wykonywać pracy. Otto odmówiło wypłaty świadczenia chorobowego, do czego jest zobowiązane na podstawie umowy i holenderskiego prawa, twierdząc, że pracownik nie jest już pracownikiem Otto!
Problemy ze zdrowiem zaczęły się podczas forsownej pracy przy przenoszeniu ciężarów w belgijskiej fabryce, do której został oddelegowany. Pracownik nabawił się przepukliny i uszkodzenia kręgosłupa. Problem został zdiagnozowany, gdy przebywał na krótkim urlopie w Polsce. Gdy poinformował o sytuacji biuro w Warszawie, nie mógł się doprosić jasnej odpowiedzi w sprawie świadczeń chorobowych, które powinien otrzymywać. Raz pracownicy agencji Otto twierdzili, że pieniądze zostaną niebawem przelane, a raz twierdzili, że pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy i nie jest już związany umową - więc nie otrzyma pieniędzy.
Pracownik jest w tej chwili pozbawiony środków do życia. Nie ma też pieniędzy na leczenie, a jego stan zdrowia się pogarsza. Związek Syndykalistów Polski będzie się domagać wypłaty świadczeń chorobowych, oraz zwrotu kar nielegalnie potrąconych z wynagrodzenia (co jest typową sytuacją, która dotyka wszystkich pracowników OTTO).
Ankara, Turcja: 5 000 demonstracja anty-atomowa
Vegan, Nie, 2011-04-10 17:04 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty Ankara, Turcja (09.04.2011) - Przeciwko tym, którzy ignoruja katastrofę w Fukushimie i zapomnieli o katastrofie w Czarnobylu. Przeciw tym, którzy niszczą życie elektrowniami wodnymi, atomowymi, hydroelektrycznymi i kopalniami. Przeciw tym, któzy chcą zgwałcić naszą Ziemię i zabrać nam naszą wodę....
9 kwietnia anarchistki/anarchiści z Ankary, İstambułu, Bursy, Eskişehiru, Rize protestowali z tymi, którzy przyszli razem chronić Matkę Naturę i życie naturalne w całej Turcji. Demonstracja została zorganizowana przez obywatelskie platformy z całej Turcji, skupiające się na proteście przeciw elektrowniom wodnym, atomowym, hydroelektrycznym, kopalniom i tamom- zabijającym i trującym Ziemię oraz wodę.
Islandczycy: Nie będziemy płacić za ich kryzys
Yak, Nie, 2011-04-10 13:55 Świat | GospodarkaOkoło 60% głosujących odrzuciło w referendum plan spłacenia długów zaciągniętych przez islandzki bank Icesave. Rząd Islandii wyraził "rozczarowanie” wynikiem. Rządowi nie pomogła powtórka przegranego przed rokiem referendum ani groźby Wielkiej Brytanii i Holandii.
Dług powstał, gdy bank Icesave, filia banku Landsbanki, zbankrutował pod koniec 2008 r. Bankructwo spowodowało straty brytyjskich i holenderskich banków w wysokości 3,8 miliarda euro. Wielka Brytania i Holandia domagały się spłaty długu, ale większość wyborców w referendum uznała, że nie ma powodu, by obywatele spłacali długi prywatnego banku.
Rząd Wielkiej Brytanii już zapowiedział, że pozwie Islandię przed międzynarodowym sądem. Islandii grozi teraz sprawa w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), które pełni rolę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dla Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.
Niemcy: FAU stanęło w obronie oszukanych pracowników w regionie Munster
Yak, Nie, 2011-04-10 10:06 Świat | Prawa pracownika | ProtestyW sobotę 9 kwietnia, niemiecki związek anarcho-syndykalistyczny FAU zorganizował protest przed biurem firmy Pflanzen-Teufel w Duisburgu, domagając się zaległych pensji dla dziesiątek pracowników. Pracownicy od miesięcy wegetowali w trudnych warunkach w Rhede, w okolicach Munster, czekając na swoje wynagrodzenia. Sprawa dotyczy zarówno pracowników pochodzących z regionu, jak i pracowników z Polski. Niektórym pracownikom firma jest winna ponad 3 tys. euro. FAU domaga się, by firma odpowiedzialna za sytuację, Grenzland Produktions und Handels GmbH, natychmiast zapaciła zaległe pensje. Ponieważ firma nie zareagowała, zostaną wszczęte kroki, by odzyskać należności.
Rolnictwo w regionie Dolnego Renu i Munster jest uzależnione od pracowników z Polski. Tysiące pracowników pracują przy hodowli roślin. Ta praca jest tak źle opłacana, że nikt na miejscu nie chce się jej podejmować. Ale nawet jak ktoś zgodzi się na takie warunki pracy w Kleve czy Borken, nie może mieć pewności, że otrzyma wynagrodzenie.
Tak właśnie się stało w przypadku firmy Grenzland Produktions und Handels GmbH, działającej w miejscowości Straelen w Dolnym Renie. Pracownicy tej firmy zwrócili się do FAU z prośbą o pomoc, gdyż od miesięcy otrzymywali jedynie częściowe wypłaty, często spóźnione. Polscy pracownicy skontaktowali się z FAU, gdyż znaleźli w sieci informację, że FAU wsparła polskich pracowników w Dortmundzie w zeszłym roku w podobnej sprawie o niewypłacone wynagrodzenie.
FAU z regionu Munster skontaktowało się z pracownikami w Rhede (okrąg Borken). Wkrótce stało się jasne, że kilkudziesięciu polskich i niemieckich pracowników miało zaległości w wypłacanych pensjach czasem ponad 3 tys. euro.
Francja: Polacy wygrali w sądzie przeciw dyskryminacji płacowej
Akai47, Sob, 2011-04-09 05:05 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownikaGrupa polskich pracowników wygrała ok. miliona euro we francuskim sądzie. Ich pracodawca płacił im we Francji według polskich stawek. Wiele firm stara się oszczędzić przez tzw. "oddelegowanie" pracowników do pracy do innego kraju w ramach swobody "świadczenia usług".
W 2007 roku pracownicy zostali zatrudnieni przez firmę Metalu Polska i wysłani na budowy do Francji. Na początku firma Metalu płaciła regularnie, lecz później przestała i Polacy strajkowali, by odzyskać zaległe pensje.
Bułgaria: Protest pod obozem internowania imigrantów
Vegan, Pią, 2011-04-08 12:45 Świat | Dyskryminacja | Protesty 27 marca odbyl sie 50-osobowy protest przed obozem internowania dla imigrantow w dzielnicy Sofii, Busmanci. Transparenty "Status Uchodzcy Teraz!", "Bez granic, bez nacji, solidarność". Protest jest czescia kampanii o nazwie 'Żaden człowiek nie jest nielegalny!'. Licznie obecna była policja w mundurach jak i tajniacy oraz dziennikarze.
Za murami wiezienia byla prawdziwa euforia, jak w czasie wczesniejszych protestow. Uwiezieni wspieli sie na kraty wyrażając wdzięczność za solidarność. Napisali na kartkach: "Dajcie nam wolność". Przemawiano w roznych jezykach, włączajac Urdu i Arabski. Protest zostal zorganizowany przez Inicjatywny Komitet Solidarnosci Z Imigrantami i Uchodzcami.
Tłumaczenie własne w skrócie za: http://noborderbulgaria.wordpress.com/2011/03/28/27-march-busmantzi-demo...
Libia: Koszmar uchodźców trwa, Unia szuka nowych partnerów do zarządzania obozami
Yak, Pią, 2011-04-08 09:17 Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm Setki migrantów z Afryki, którzy dotychczas byli przetrzymywani w obozach w Libii na mocy porozumień Unii Europejskiej i reżimu Kaddafiego, próbuje desperacko uciec do Europy. Wielu utonęło w ostatnich dniach. Wczoraj, łódź z 300 uchodźcami na pokładzie wywróciła się do góry dnem u wybrzeży Sycylii. Tylko około 50 zostało uratowanych. Minął już okres 30 godzin, który wyznacza prawdopodobieństwo przeżycia pozostałych 250 osób. Wśród zaginionych były też dzieci.
Większość uciekinierów z Libii pochodzi z Kamerunu i innych krajów subsaharyjskich. Wielu z nich było brutalnie traktowanych przez reżim Kaddafiego i zmuszanych do niewolniczej pracy. Od czasu pojawienia się wiadomości o najemnikach z Afryki subsaharyjskiej w siłach Kaddafiego, dochodziło do rasistowskich linczów.
Jeden z uchodźców, który przeżył wczorajszy wypadek, powiedział: „Ta wojna, to już zbyt wiele. Okradli nas, grozili nam śmiercią, jeśli nie wyjedziemy lub dawali nam broń, żebyśmy walczyli. Nie jesteśmy w stanie temu dłużej podołać.”
Według IOM (International Organisation for Migration), międzynarodowej agencji zwalczającej imigrację do Europy, w Libii mogły jeszcze zostać setki tysięcy imigrantów z Afryki subsaharyjskiej. IOM stara się organizować „dobrowolny powrót” do krajów pochodzenia, by zapobiec imigracji do Europy.
Rosja: Cyfrowa broń proletariatu
Yak, Pią, 2011-04-08 07:49 Świat | Prawa pracownikaNa rosyjskiej stronie “Antijob – pracowniczy opór” ogłoszony został konkurs na najlepszy zapis audio/video rozmów z bezczelnymi szefami łamiącymi prawa pracowników. Jak piszą autorzy strony:
„Twój szef nazywa cię idiotą, każe ci pracować wbrew przepisom i ciągle powtarza, że wypłatę dostaniesz już jutro? Twoi koledzy z pracy boją się cokolwiek zrobić, lub marzą o awansie lub wyrwaniu się do innej pracy? W twojej firmie nie ma związku zawodowego, a kierownictwo obowiązkowo potrąca część zapłaty na bilety do teatru? Jeśli tak, zapraszamy do udziału w konkursie! Niech każdy przyjrzy się z bliska nieuczciwym szefom!”
Na stronie Antijob zamieszczone są pierwsze filmy.