Świat

Rosja: walka o las chimkowski trwa

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Aktywiści walczący o uratowanie lasu skazanego an zniszczenie pod konstrukcję autostrady Moskwa - Sankt Petersburg rozpoczęli kolejny etap batalii. Pomimo licznych pobić i aresztowań udało im się doprowadzić do wycofania z inwestycji dwóch europejskich banków publicznych Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Kolejnym celem jest główny wykonawca, francuski koncern Vinci.

Las chimkowski to ważny teren zielony na obrzeżach Moskwy. Plany przecięcia go drogą wzbudziły żywe protesty ze względu na bogactwo naturalne tego miejsca oraz znaczenie lasu dla mieszkańców gęsto zaludnionej metropolii. Trwająca od 2007 roku kampania w obronie “rosyjskiej Rospudy” to największy w ostatnich latach protest społeczny tego typu w Rosji, który połączył ekologów, demokratów i anarchistów.

Podpisz petycję w tej sprawie.

Odpowiedzią władz i miejscowej mafii są brutalne represje i zastraszanie(1). Kilku dziennikarzy piszących o sprawie zostało ciężko pobitych. Jedenz nich, Michaił Beketow redaktor lokalnej gazety „Chimkinska Prawda”, z powodu obrażeń głowy stracił mowę. Stanisław Markiełow adwokat związany z ruchem anarchistycznym i zajmujący się sprawą Beketowa został w 2009 roku zastrzelony. Na aktywistach Maksimie Sołopowie i Alekseju Gaskarowie ciążą zarzuty kryminalne, natomiast Denis Sołopow został niedawno aresztowany na Ukrainie, gdzie ubiegał się o azyl(2).

Egipt: Kobiety zaatakowane na demonstracji 8 marca

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W dniu 8 marca w Kairze miała miejsce demonstracja o prawa kobiet. Kobiety, które w czasie 18 dni egipskiej rewolucji były traktowane jako równe mężczyznom, domagały się zrównania praw mężczyzn i kobiet i odrzucenia konserwatywnych i patriarchalnych ograniczeń narzucanych Egipcjankom. Domagały się również większej roli w transformacji politycznej kraju, z której kobiety zostały wykluczone.

Kilkaset kobiet, które zebrało się na demonstracji na pl. Tahrir zostało zaatakowanych przez tłum fundamentalistów i zmuszonych do opuszczenia placu. Atakujący wyzywali kobiety, sugerując, że nie powinny wychodzić z domów, popychali je na ziemię i molestowali je, by je upokorzyć.

Jednak kobiety stanowczo oznajmiły, że fundamentaliści ich nie powstrzymają i że nie ma powrotu do starych zwyczajów i dyskryminacji. Jedna z aktywistek powiedziała: "To taktyka znana ze starego reżimu. Widziałyśmy to już wiele razy w przeszłości i na pewno to się będzie powtarzać. Trwa właśnie kontrrewolucja, która próbuje nam odebrać to co wywalczyłyśmy".

Zagrzeb: Kolejna demonstracja antyrządowa

Świat | Protesty

Dziś w Zagrzebiu odbyła się kolejna demonstracja antyrządowa. Demonstracje trwają w Chorwacji od kilku tygodni. Demonstranci domagają się dymisji rządu, ale są też inne, bardziej radykalne hasła. Ostatnio frekwencja na demonstracjach zmniejszyła się. Wielu demonstrantów to studenci, ekolodzy, anarchiści i związkowcy. (Także był mały blok anty-unijnych patriotów.)

Dziś demonstrowało ok. 300 osób. Blok anarchistyczny był widoczny ponieważ w Zagrzebiu także odbywają się targi książki anarchistycznej. Na czele demonstracji był duży banner z napisem "Strajk generalny" i inne bannery z hasłami anarchistycznymi i o demokracji bespośredniej. Demonstranci skandowali m.in. "rewolucja to jedyna solucja" (czyli rewolucja to jedyne rozwiązanie).

Chávez czyta Kropotkina

Świat | Blog | Ironia/Humor

Mico Mandante, który rządzi królestwem Cubazueli od 12 lat, ostatnio podczas jednego z wielu niekonczących się programów telewizyjnych, zdecydował się przeczytać list anarchisty Piotra Kropotkina zaadresowany do Lenina.

Chávez jakimś cudem nie zauważył podobieństw między swoim rządem a gabinetem bolszewików. Przy okazji specjalnie dodał bardzo wyraźnie, że Kropotki krytykując "Partię" miał na myśli akurat tamtą a nie tą. Jeżeli ktoś rozumie hiszpański: Weź sobie miękki fotel, usiądź wygodnie i delektuj się demagiogią najwyższej klasy, której nie zobaczysz nawet w "Rozmowach w Toku".

http://www.youtube.com/watch?v=XyROe_k_lkU&feature=player_embedded

http://gniew-ludu.blogspot.com

(Prima aprilis) Otto Workforce będzie wysyłać pracowników tymczasowych do Fukushimy

Świat | Prawa pracownika

Agencja pracy tymczasowej OTTO rozpoczęła rekrutację pracowników tymczasowych do pracy przy usuwaniu skutków katastrofy nuklearnej w Fukushimie. Na 3-miesięczne kontrakty ma zostać wysłanych 50 pracowników z południowych terenów Polski.

Frank Van Gool, prezes OTTO Workforce, w oświadczeniu dla mediów napisał:

„Praca tymczasowa zyskała właśnie nowy wymiar. Nasza firma proponuje ścieżkę kariery, która gwarantuje, że pracownikom nie grozi nuda długich lat pracy na jednym stanowisku. Dzięki unikalnym warunkom dla biznesu, jakie panują obecnie w Japonii, polscy pracownicy nie będą się musieli przejmować nieciekawą perspektywą życia na niskiej emeryturze. Ich kariera zawodowa będzie przebiegać znacznie szybciej. Niewielu pracowników na stałych etatach cieszy się taką opieką zdrowotną, z jakiej mogą korzystać nasi pracownicy. Nawiązaliśmy stałą współpracę z polskim Instytutem Energii Atomowej i będziemy na bieżąco monitorować wzrost odporności pracowników w wyniku dostosowywania się ich organizmów do zwiększonej dawki promieniowania.

Ponieważ zależy nam na zdrowiu naszych pracowników, usługę monitoringu radiologicznego będziemy świadczyć nawet wtedy, gdy już nas opuszczą. Opiekę zdrowotną oferujemy dożywotnio, do zakończenia kontraktów.”

Pracownicy zainteresowani ofertą powinni się zgłaszać do centrali firmy we Wrocławiu:

Otto Workforce
ul. Komandorska 53r
(71) 344 44 20
wroclaw@ottopraca.pl

Frankfurt nad Menem: Pikieta przeciwko OTTO Workforce

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W ramach kampanii przeciw złym warunkom pracy w agencji pracy tymczasowej OTTO, związkowcy z anarchosyndykalistycznego związku FAU protestowali pod biurem agencji Olympia we Frankfurcie. Olympia, to też agencja pracy tymczasowej, która została wykupiona przez OTTO w ramach planów ekspansji na rynek Niemiecki i otwarcia tamtejszego rynku pracy na pracowników m.in. z Polski.

Członkowie FAU wsparli postulaty kampanii przeciw OTTO prowadzonej przez ZSP i Priama Akcia, domagając się lepszych warunków pracy i zakwaterowania dla pracowników i zakończenia procederu bezzasadnych potrąceń z pensji.

Związek FAU od dłuższego czasu prowadzi kampanię przeciw prekaryzacji, czyli pracy niepewnej i tymczasowej.

http://www.fau.org/artikel/art_110331-221159

Komisja Europejska: Skażona żywność z Japonii będzie importowana do Unii Europejskiej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

W dniu 25 marca 2011 r., Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze nr. 279/2011 wprowadzające specjalne warunki regulujące przywóz paszy i żywności pochodzących lub wysyłanych z Japonii w następstwie wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima.

W rozporządzeniu czytamy:

W następstwie wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima, który miał miejsce w dniu 11 marca 2011 r., Komisja została poinformowana, że poziomy radionuklidów w niektórych produktach żywnościowych pochodzących z Japonii, takich jak mleko i szpinak, przekroczyły progi podejmowania działań w odniesieniu do żywności stosowane w Japonii. Takie skażenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w Unii, dlatego jako środek zapobiegawczy należy pilnie wprowadzić na poziomie Unii środki zapewniające bezpieczeństwo paszy i żywności, w tym ryb i produktów rybołówstwa, pochodzących lub wysyłanych z Japonii.

Jednak zamiast zakazać importu japońskich produktów przekraczających dotychczasowe normy, Komisja Europejska zastosowała rozporządzenie Rady (Euratom) nr 3954/87 z dnia 22 grudnia 1987 r. podwyższające maksymalne dozwolone poziomy skażenia, które zostało wprowadzone w wyniku katastrofy w Czernobylu.

Istambuł, Turcja: Anarcho-feministki na proteście 8 marca

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Dnia 8 Marca kobiety przemaszerowały z placu Taksim do Tünel, czyli przez najbardziej uczęszczany deptak w Istambule, odwiedzany przez 2 miliony osób dziennie. W odróżnieniu od innych demonstracji, ta odbyła się w nocy i tylko w towarzystwie kobiet.

Protest przeszedł nocą, gdyż kobiety domagają się ulic także w nocy (w tradycyjnych rodzinach kobiety nie są puszczane same w nocy). Tylko kobiety uczestniczyły w proteście, gdyż chciały, by była to okazja do prawdziwej kobiecej akcji. Poza feministycznymi transparentami, były także anarcho-feministyczne z czarnymi flagami i anarcho-feministycznymi symbolami.

Finlandia: Wyzysk polskich pracowników na budowie elektrowni atomowej

Świat | Prawa pracownika

W Finlandii polska firma KMW Engineering buduje elektrownię atomową Olkiluoto 3. Fińskie firmy podpisują ze związkami umowę zbiorową, dzięki której pracownicy mają zagwarantowaną minimalną stawkę, ale KMW nie podpisała takiej umowy i ich pracownicy zarabiają dużo mniej niż finscy pracownicy.

Związki zawodowe domagają się od KMW, wypłaty dodatkowego wynagrodzenia pracownikom. W razie niespełnienia żądań do 15 kwietnia, chcą zablokować ich pracę.

Saloniki, Grecja: Protest przeciw reformie systemu edukacji oraz służby zdrowia

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w samo południe w mieście Saloniki w Grecji odbył się kilkusetosobowy protest przeciwników reform neoliberalnych. Demonstracja zgromadziła na głównym placu Arystotelesa w centrum zarówno najmłodszych uczniów oraz uczennice gimnazjów, jak i studentów i studentki uniwersytetów, aż po nauczycieli i nauczycielki oraz profesorów. Związek anarcho-syndykalistów E.Σ.E.- sekcja Saloniki czynnie wsparł protest. Również brali udział okupujący uniwersytety, co w tradycji już studentów i studentek leży. Obecnie uniwersytety mają autonomię i żaden mundurowy nie ma prawa wstępu, a uniwersytety zarządzane są wspólnie przez samych studentów oraz studentki oraz nauczycieli wspólnie. Odbywają się tam zgromadzenia, debaty, koncerty oraz benefitowe imprezy polityczne, jak i przedstawienia teatrów zaangażowanych.

Reforma systemu edukacji prowadzi do zamknięcia wielu szkół i połączenia ich z pozostałymi, co będzie wiązać się z przepełnieniem klas. Podręczniki dotąd bezpłatne mają być teraz płatne. System edukacji ma zostać sprywatyzowany w większości, co wiąże się z opłatami za studia, które obecnie są bezpłatne. Władze także chcą obniżyć płace nauczycielom oraz nauczycielkom.

Keratea, Grecja: Atak policji na blokady dróg przeciwników wysypiska śmieci

Świat | Lokatorzy | Protesty

Wczoraj od 3 po południu zaczęły dzwonić dzwony i syreny w greckim mieście Keratea. Alarm, głośniki wzywały ludzi do przyłączenia się i wspierania blokad trzech dróg. Machina państwowa za pomocą policji, buldożerów oraz spychaczy rozpoczęła masowy atak na mieszkańców blokujących drogi, którzy chcą powstrzymać budowę wielkiego wysypiska śmieci przy mieście Keratea. Wcześniej atak nastąpił na punkt kontrolny w Lavrion. Zaczęła się także walka o most Kouvara.

Alarm został podniesiony w związku z dwoma kluczowymi punktami miasta Keratea. Centrum Bali i blokady w parkach wypełniają mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się atakowi chcąc nie dopuścić do połączenia sił machiny represji władz miasta.

Konflikt przeniósł się na pola, nawet przed pierwszymi domostwami miasta. Mieszkańcy używają butelek z benzyną, proc oraz własnej produkcji fajerwerków. Nieustanne używanie gazu przez policje na ziemi oraz z helikoptera sprawia, że mieszkańcy duszą się.

Walka mieszkańców w Keratea nie tylko dotyczy kwestii gospodarki odpadami, jest to także walka o wolność oraz godność.

Tłumaczenie własne za: http://athens.indymedia.org | Fotki

Japonia: Nissan wznawia produkcję 40 km od Fukushimy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika

Japoński koncern samochodowy Nissan skierował ponad 300 robotników do remontu zniszczonej przez trzęsienie ziemi fabryki silników w miejscowośc Iwaki, w odległości około 40 kilometrów od zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I. Podczas dzisiejszego spotkania z pracownikami zakładu w Iwaki prezydent koncernu, Carlos Ghosn, zapowiedział że Nissan nie zamierza wycofywać się z Iwaki, a pomimo uszkodzeń zakładu produkcja silników zostanie częściowo wznowiona już w połowie kwietnia.

Podczas masówki z udziałem pracowników zakładu Ghosn wezwał ich, by pokazali swego „ducha walki” remontując uszkodzoną fabrykę. Jak dotychczas, pomimo że na terenie Iwaki wciąż nie ma wody, pracownicy Nissana naprawili budynki i rozpoczęli wymianę uszkodzonych maszyn.

Iwaki znajduje się w odlegości 40 kilometrów od elektrowni Fukushima I, w której trwa akcja ratownicza po wybuchu 3 reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji na wielką skalę. Strefa zagrożenia, w której z powodu niebezpiecznych dla zdrowia dawek promieniowania mieszkańcom zalecono pozostanie w domach lub „dobrowolną ewakuację” zaczyna się 10 kilometrów od Iwaki, jednak zdaniem organizacji Greenpeace, jak również amerykańskiej agencji nadzoru nuklearnego strefa ewakuacji powinna być rozszeżona do conajmniej 60 kilometrów. Władze japońskie wstrzymały dostawy produktów rolnych ze strefy 90 kilometrów od elektrowni z powodu ich radioaktywnego skażenia, jak się jednak okazuje, to co szkodzi szpinakowi jest bezpieczne dla robotników Nissana.

AlterKino.org: Masa krytyczna

Świat | Kultura | Protesty

Film dokumentalny ukazujący nowojorskich rowerzystów zrzeszonych w „Black Label Bicycle Club”. Narratorem opowieści jest reżyser Anthony Howard, który bezskutecznie starał się o przyjęcie do tego elitarnego klubu. Obraz przybliża tematykę tejże subkultury, których członkowie cenią sobie wolność i dążą do zasadniczych zmian w życiu społecznym i politycznym.

Hobbyści łączą jazdę na rowerze z ideami bliskimi programom typu Jackass. Ze względu na innowacyjność produkcji, obraz był prezentowany w Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz na wielu festiwalach w USA. Siłą filmu są znakomitej jakości zdjęcia oraz undergroundowa muzyka.

http://alterkino.org/masa-krytyczna

Japońskie instytucje nadzoru atomistycznego rok temu uznały dzisiejszy scenariusz za "niemożliwy"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak podaje The Wall Street Journal Asia, w maju zeszłego roku, japoński poseł podniósł w parlamencie kwestię możliwej awarii awaryjnych systemów chłodzenia elektrowni jądrowych w wyniku katastrofy naturalnej. Poseł ostrzegał, że może to doprowadzić do stopienia rdzenia reaktora. Jednak japońska agencja atomistyczna stwierdziła, że taki scenariusz jest „praktycznie niemożliwy”.

Japońskie instytucje nadzoru i operatorzy elektrowni jądrowych wyraźnie nie chcieli przygotować działań na najgorszy możliwy scenariusz wydarzeń. Lobby nuklearne wciąż podkreślało istnienie wielu systemów zasilania zapasowego, które miały gwarantować nieprzerwane chłodzenie reaktora.

Yoshinobu Terasaka, dyrektor generalny rządowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego, odpowiedział rok temu, że konstrukcja elektrowni jest „tak dopracowana”, że nie ma możliwości, by nastąpiła jednoczesna utrata zasilania zewnętrznego, zasilania wewnętrznego, awaria agregatów spalinowych i utrata możliwości podłączenia zasilania z sąsiednich elektrowni. „Wdrożyliśmy tak zaawansowane rozwiązania inżynieryjne, że nawet w najgorszym przypadku, coś takiego nie może się wydarzyć” – powiedział Yoshinobu Terasaka.

Jednak taki właśnie scenariusz rozegrał się 11 marca w elektrowni Fukushima I.

Włochy: Strajk USI-AIT przeciw wojnie w Libii

Świat | Ruch anarchistyczny | Strajk

Włoski związek anarchosyndykalistyczny USI-AIT zorganizuje 15 kwietnia strajk przeciw wojnie w Libii. Ma w nim wziąć udział nawet kilka tysięcy osób, przede wszystkim członków związku.

Związkowcy wysłali informacje o strajku Silvio Berlusconiemu i różnym ministrom w rządzie. W liście do rządu przypomnieli także o niektórych postulatach ostatniego strajku z 28 stycznia, tj. o zamknięciu wszystkich Ośrodków Identyfikacji i Wydalenia dla imigrantów, przeciw wykorzystaniu środków wydawanych na wojsko, a także o poprawie warunków pracy dla wszystkich pracowników.

Kanał XML