Świat

Międzynarodowy Dzień Akcji przeciwko zmianon klimatycznym

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Międzynarodowa sieć Rising Tide jest wzywa do uznania 8 czerwca za Międzynarodowy Dzień Akcji przeciwko zmianom klimatycznym. Nawołuje też do autonomicznych, zdecentralizowanych akcji w różnym miasteczkach i miastach na całym świecie. Celem jest wsparcie lokalnej walki przeciwko rafineriom ropy naftowej, rurociągom gazowym, kopalniom odkrywkowym oraz elektrowniom węglowym.
Więcej informacji: www.risingtide.org.uk i http://risingtidenorthamerica.org.

Relacja z alternatywnego szczytu G8

Świat

Wciąż nie ma recepty przeciwko kapitalizmowi: prominenci przemawiający na antyszczycie czerpią nadzieję z twórczego ruchu przeciwko polityce G-8. „Nieludzkie czyny wobec innych niszczą człowieczeństwo we mnie” – tym cytatem z Immenuela Kanta rozpoczął swoje przemówienie otwierające alternatywny szczyt G-8 specjalny wysłannik ONZ do spraw wyżywienia na świecie, Jean Ziegler.

Jest rzeczą szczególnie ważną, aby analizować przyczyny panujących niedomagań. Zdaniem Zieglera odpowiada za to system kapitalistyczny – system strukturalnej przemocy, który państwa G-8 w dalszym ciągu umacniają.

Można mówić o zbrodni, twierdzi Ziegler, jeśli wziąć pod uwagę, że z 6,2 miliarda ludzi na świecie 2,7 miliarda cierpi głód, choroby i żyje poniżej granicy ubóstwa, zaś z tych samych przyczyn statystycznie co pięć sekund umiera dziecko poniżej dziesiątego roku życia. I to mimo tego, że gospodarka światowa byłaby właściwie w stanie wyżywić 12 miliardów ludzi. Ziegler podkreślał, że niedomagania tego świata są dziełem ludzi i że ludzie mogą je zmienić. Argument ekonomicznego determinizmu został stworzony w celu przeforsowania ekonomicznego interesu partykularnych graczy: „Nie ma obiektywnych praw gospodarki”, twierdzi Ziegler. "Np. europejskie produkty rolne sprzedaje się w Afryce o połowę taniej, niż są w stanie sprzedać wytwórcy lokalni. Subwencjonowane, tanie, masowo eksportowane towary odbierają ludziom szansę wzięcia udziału w rynku handlowym. Należy położyć kres morderczemu dumpingowi polityki rolnej Unii Europejskiej", żądał Ziegler. Instytucje Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego trzeba zlikwidować.

Strajk pracowników przemysłu naftowego w Iraku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Irackie wojsko otoczyło strajkujących pracowników przemysłu naftowego niedaleko Basry na południu Iraku. Strajkujący zablokowali kluczowe ropociągi.

Premier Iraku Maliki nakazał aresztowanie przywódców związkowych, ale według przedstawiciela Irackiej Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Naftowego nie doszło jeszcze do aresztowań. Premier oskarża protestujących o „sabotowanie gospodarki” i powiedział, że użyje „żelaznej pięści” wobec kogokolwiek, kto będzie utrudniał iracki handel ropą naftową.

Strajk rozpoczął się w poniedziałek i dotknął ropociągów dostarczających ropę do Bagdadu i innych regionów Iraku. Jednakże protestujący grożą, że strajk rozszerzy się na ropociągi dostarczające ropę na eksport.

Niemieckie firmy zaatakowane w Grecji

Świat

Wczoraj wieczorem, nieznani sprawcy zaatakowali różne niemieckie firmy w Grecji, m.in., Lidl, Miele, Opel i Mercedes. Kilka samochodów Mercedes zostało spalonych w salonach tej firmy w Atenach i w Salonikach.

Rosja: Studentka usunięta z uczelni za udział w antyputinowskiej demonstracji

Świat | Represje

Lider i rzecznik opozycyjnej partii "Inna Rosja", Gari Kasparov podał na swojej stronie internetowej, że uczestniczka antyputinowskiego protestu, studentka rosyjskiej szkoły technicznej w Riazaniu, została usunięta ze szkoły.

Wojska tureckie przekroczyły granice z Irakiem: Waszyngton udaje ślepotę

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

Według dwóch anonimowych urzędników Tureckich, którzy zdecydowali się udzielić wywiadu agencji Associated Press, kilka tysięcy tureckich żołnierzy przekroczyło w środę granicę z Irakiem ścigając partyzantów kurdyjskich.

Władze tureckie zdementowały informację. Minister Spraw Zagranicznych stwierdził, że żadne przekroczenie granicy nie miało miejsca, ale że w „dobie terroryzmu” również takie operacje są dopuszczalne. Rzecznik Departament Stanu USA, Sean McCormak, stwierdził: „nic nie widzieliśmy”.

Informacje wskazujące na możliwe rozpętanie konfliktu w jednym z niewielu stabilnych i zarazem bogatych w złoża ropy naftowej obszarów Iraku spowodowały wzrost cen tego surowca na giełdach.

Ujawnienie prowokatora policyjnego

Świat

Zgodnie z różnymi doniesieniami medialnymi wczesnym wieczorem, podczas blokady szczytu G8 w okolicy Bad Doberan zdemaskowano "agenta-prowokatora". Opłacany przez państwo sprawca aktów przemocy wmieszał się w sitting (siedzącą blokadę) pokojowych przeciwników G8, zachęcając uczestników akcji protestacyjnej do stosowania przemocy. Ponieważ osobnik ten występował w sposób jawnie agresywny i wciąż domagał się użycia przemocy, dlatego zanim doszło do jego demaskacji, wielu protestujących otwarcie nakłaniało go do opamiętania się. Ukryty pod czarnym ubraniem urzędnik został jednak wówczas bezpośrednio rozpoznany jako policjant.

"Agenta-prowokatora" wybawiły z kłopotliwego położenia oficjalne służby porządkowe przeciwników G8, wydając go jego kolegom z policji.

Włochy: Ulgowe bilety dla demonstrantów

Świat

Ulgowe bilety kolejowe będą mogli kupić wszyscy wybierający się grupowo do Rzymu na sobotnią manifestację przeciw wizycie George'a Busha. Zniżki proponuje demonstrantom dyrekcja włoskich kolei państwowych. W komunikacie podkreśla, że osoby, które chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu mogą otrzymać 20-procentową zniżkę w wypadku grup liczących co najmniej 10 osób.

Oświadczenie to wydano zapewne w reakcji na prasowe wypowiedzi włoskich antyglobalistów i anarchistów, którzy przypomnieli, że za rządów premiera Silvio Berlusconiego otrzymywali podobne zniżki wybierając się na demonstracje.

Kolacja na cześć biedy na świecie

Świat

Szczyt G8 rozpoczął się kolacją w pałacu Hohen Luckow, jaką wydała na cześć zaproszonych gości Angela Merkel z małżonkiem. W kolacji bierze udział prezydent USA George W. Bush, prezydent Rosji Władimir Putin, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, premierzy: Japonii, Shinzo Abe, Kanady, Stephen Harper oraz Włoch, Romano Prodi, wszyscy wraz z małżonkami.

Zajadając kawior i pijąc szampana przywódcy świata będą debatować nad problemem głodu na świecie.

Niemiecka Agencja Prasowa kłamie

Świat | Protesty

Media niemieckie podają informacje jakoby podczas blokady wschodniej bramy zamaskowani ludzie rzucali koktajlami Mołotowa w policję. Podała to telewizja NDR i Spiegel. Gdy korespondenci NDR i i strona internetowa Spiegela zostali zapytani przez protestujących skąd mają te informacje, powiedzieli, że podała to DPA (Niemiecka Agencja Prasowa), ale sami tego nie widzieli. Policjanci teraz próbują przeszukiwać demonstrantów, aby "udowodnić" tę historię, co może sprowokować kolejne starcia.

[Łódź] wykład P.Singera -"Globalna bieda"

Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Militaryzm | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy | Ubóstwo
2007-06-14 14:00
2007-06-14 17:00

AnimAliA (Ruch na rzecz Praw Zwierząt), Zielona Łódź (Eko-Sport) i anarchiści zapraszają....

Peter Singer
Profesor Uniwersytetu w Princeton
będzie w czerwcu 2007 r. gościem
Katedry Etyki Uniwersytetu Łódzkiego

Wygłosi wykład:
Global Poverty: What are our obligations?

14 czerwca (czwartek) o godz. 14.00
w Auli Instytutu Filozofii,
ul. Kopcińskiego 16/18

z wiki: Peter Singer (ur. 6 lipca 1946 w Melbourne), australijski bioetyk, profesor University Center for Human Values, Princeton University. Wykładał m.in. w Oxfordzie, Nowym Jorku, University of Colorado, University of California i Monash University. Uwaga: nie należy go mylić z kanadyjskim bioetykiem Peterem A. Singerem.

Jako jeden z pierwszych Singer przeniósł ciężar dyskusji etycznych z rozważań teoretycznych na praktykę. W 1979 ukazała się jego książka Practical Ethics, która jest najpopularniejszym podręcznikiem etyki stosowanej w świecie anglosaskim. Jest znany ze swoich bardzo kontrowersyjnych poglądów dotyczących m.in. aborcji i eutanazji.

Książki

m.in.:
Animal Liberation, New York Review/Random House, New York, 1975.
Practical Ethics, Cambridge University Press, Cambridge, 1979.
Should the Baby Live? The Problem of Handicapped Infants, Oxford University Press, 1985.
How Are We to Live? Ethics in an Age of Self-interest, Text Publishing, Melbourne, 1993.
Rethinking Life and Death: The Collapse of Our Traditional Ethics, Text Publishing, Melbourne, 1994; St Martin's Press, New York, 1995.
Writings on an Ethical Life, Ecco, New York, 2000.
One World: Ethics of Globalization, 2002.
The President of Good and Evil: The Ethics of George W. Bush, Dutton, New York, 2004.

w języku polskim ukazały się:
Dzieci z probówki, Wiedza Powszechna, Warszawa 1988.
Hegel, tłum. M. Urbański, Warszawa 1996.
O życiu i śmierci: Upadek etyki tradycyjnej, tłum. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, PIW, Warszawa 1997.
Przewodnik po etyce, [red] KiW, Warszawa 2000.
Etyka praktyczna, tłum. A. Sagan, KiW, Warszawa 2003.
Wyzwolenie zwierząt, tłum. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, PIW, Warszawa 2004
Jeden świat: Etyka globalizacji, tłum. C. Cieśliński, KiW, Warszawa 2006.

Rozgłos przyniosła mu książka Animal Liberation, w której argumentuje, iż normy moralne nie powinny odnosić się jedynie do ludzi, lecz do wszystkich istot, które zdolne są odczuwać cierpienie. Stała się ona swego rodzaju biblią wielu obrońców praw zwierząt i wegetarian (do których sam należy). Z drugiej strony jest gorącym zwolennikiem eutanazji oraz aborcji chorych płodów.

www.animalia.prv.pl
www.zielonalodz.prv.pl
www.czsz.prv.pl

G8: Grupa Prawna przedstawia dowody na brutalne zachowanie policji

Świat | Represje

Prawniczka Strutzinsky z Republikańskiego Stowarzyszenia Prawników na konferencji prasowej przedstawiła naruszanie wolności zgromadzeń i brutalność policji podczas demonstracji. Prawniczka podkreśla, że władze ograniczają wolność zgromadzeń i wypowiedzi, szczególnie przoduje w tym specjalny departament policji Kavala, który zachowuje się jak "państwo w państwie".

Na jednym ze zdjęć pokazanym na konferencji widać, jak policjant znęca się nad leżącą osobą, uderza ją w głowę, na którą policjant naciągnął t-shirta i mocno zawiązał wokół głowy. Osoba próbująca sfotografować zajście także została zatrzymana. Prawniczka podkreśliła, że szczególnie policja represjonuje osoby z zagranicy. Zwykle osoby z zagranicy są przetrzymywane dłużej i traktowane gorzej niż mieszkańcy Niemiec.

Film z konferencji

G8: Dziennikarzowi LMD bezpodstawnie odebrano akredytację

Świat

Jak informuje serwis lewica.pl, 23 maja polski dziennikarz Kamil Majchrzak otrzymał jako redaktor polskiej edycji "Le Monde diplomatique" akredytację prasową na szczyt G8 w Heiligendamm. Kilka dni później 30 maja akredytacja została mu odebrana na polecenie Federalnego Urzędu Kryminalnego Niemiec. Niemiecki Urząd ds. Prasy wysłał redaktorowi maila bez podpisu oraz bez podania przyczyny.

Odmowa akredytacji jest z punktu widzenia prawa decyzją administracyjną wymagającą pouczenia o możliwości złożenia zażalenia. Takiego pouczenia nie zamieszczono w decyzji odbierającej wydaną wcześniej akredytację.

Oświadczenie dla mediów w sprawie protestów antyG8

Świat | Protesty | Publicystyka | Represje

List otwarty dla mediów

W Niemczech, od kiedy rozpoczęły się główne protesty, światowa prasa nie zwraca uwagi – nawet częściowo – na historię naszej walki i nie stara się zrozumieć w jaki sposób i dlaczego ma one miejsce.

10 miesięcy więzienia dla antyglobalisty

Świat | Represje

Odbył się dzisiaj pierwszy proces aresztowanych podczas zamieszek w Rostocku. 31-letni mężczyzna został skazany na 10 miesięcy więzienia. Sąd uznał za udowodnione, że rzucał w policjantów kamieniami podczas demonstracji. Mężczyzna był dotychczas niekarany.

W środę przed sądem mają stanąć pozostali aresztowani, jest wśród nich Polak. Oskarżonym grożą kary od sześciu miesięcy do roku pozbawienia wolności. Sądzeni będą w trybie przyspieszonym.

Kanał XML