Świat
Strajk głodowy w Barcelonie trwa
Czytelnik CIA, Wto, 2006-07-11 08:56 Świat | Protesty | RepresjeW ten poniedziałek rozpoczął się czwarty tydzień strajku głodowego trójki zatrzymanych 4 lutego w Barcelonie. W strajku głodowym bierze udział również matka jednego z więzionych.
Represje w Rosji wokół G8 nasilają się
Yak, Pon, 2006-07-10 20:35 Świat | Represje Petersburg. Blokada stadionu im. Kirowa.
Aktualizacja 18 lipca, 12:11:
Aktywista z Polski i większość demonstrantów została wypuszczona. Jednakże jeszcze przynajmniej kilka osób, w tym Ukrainiec i Walijka, przebywa nadal w areszcie.
Aktualizacja 17 lipca, 18:00:
Polski aktywista będzie wypuszczony jutro o godz. 9:00. Kobiety z Niemiec zatrzymane pod hotelem może zostaną wypusczone już dziś.
Aktualizacja 17 lipca, 16:00:
Sprawa zatrzymanych przed hotelem: 5 osób zostało skazanych przez sąd doraźny na dzień aresztu. Jeden człowiek otrzymał karę.
Sprawa clownów: wszystkich wypuścili.
Aktualizacja 17 lipca: Trzech z 12 uczestników protestu anty-wojennego otrzymało kary w wysokości 1000 rubli. 6 kolejnych osób stanie dziś przed sądem, a 3 kolejne będą miały sprawy 25 lipca.
Wczoraj wieczorem odbyła się akcja radykalnych clownów. Aresztowano 30 osób. Podczas innego zajścia aresztowano 6 Białorusinów za próbę zorganizowania konferencji prasowej.
Trudno oszacować całkowitą liczbę zatrzymanych, ale wydaje się, że przynajmniej 150 osób zostało aresztowanych w mijających dniach.
Aktualizacja 16 lipca: Godzina 22:10 5 osób zostało skazanych przez sąd doraźny na 2 do 3 dni aresztu. Jedna aktywistka ogłosiła strajk głodowy. Fotoreporter, który robił zdjęcia blokady został wypuszczony, gdyż nie znaleziono na niego paragrafu, ale jego zdjęcia zostały skasowane.
Odpowiedź na wyzwania globalizacji – Immanuel Wallerstein
oski, Pon, 2006-07-10 11:02 Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Publicystyka | Ruch anarchistycznyGlobalizacja jest wyzwaniem, jest wezwaniem rzeczywistości do ponownego, gruntownego przeanalizowania naszej praktyki, jak i przeróżnych ideologii. Chlebuś pożegnał Monteskiusza: „Państwo oraz społeczeństwo oświeceniowe z jego rozumieniem obywatelstwa i demokracji, z wzajemnym ograniczaniem się trójdzielnych władz – to już mocno zużyta formuła, która przestaje właściwie regulować czy nawet nazywać rzeczy.” , Rifkin obalił pojęcie własności. Ze stron wszelkich słyszy się, że teorie które posiadamy nie potrafią już analizować rzeczywistości, że musimy znaleźć nowe mechanizmy umożliwiające uchwycenie otaczającego nas świata. Często są to okrzyki polityczne, mające rozbrajać ruchy protestu, to ich przede wszystkim pozbawiać zaplecza intelektualnego, ale i ruchy kontestujące podzielają pogląd, że trzeba na nowo odnaleźć się w rzeczywistości. Próby te są raczej dyskusyjne. Książka NoLogo okrzyknięta współczesnym Kapitałem jest jedynie zbiorem faktów podanych dość smakowicie, ale jako taka pozostaje na gruncie płaskiego empiryzmu. Jeśli zaś chodzi o wyzwanie na gruncie praktyki społecznej to mamy do czynienia z upadkiem struktur demokracji parlamentarnej, rosnąca polaryzacją społeczną, wzrastającym zagrożeniem ekologicznym…
Na wszystkie te wyzwania próbuje dać odpowiedź Wallerstein. Podziela pogląd, że nie posiadamy odpowiednich narzędzi intelektualnych, ale nie dlatego, że rzeczywistość tak bardzo się zmieniła. Raczej nigdy ich nie posiadaliśmy. Pisze wręcz: „rzeczywistość gospodarcza wcale nie jest nowa, (…)a ta rzekoma nowość ma usprawiedliwiać porzucenie historycznych ustępstw liberalnych na rzecz państwa dobrobytu.” Globalizacja jest według socjologa epoką przejściową, epoką schyłkową kapitalizmu i powolnego wyłania się nowego systemu światowego. Mówienie zaś o jej całkowitej nowości, o nagłym wyłonieniu się innej rzeczywistości społecznej zaciemnia sprawę. Jest też sposobem na zrobienie szybkiej kariery na rynku nauki.
Zakończyło się forum anarchistyczne w Moskwie
Yak, Pon, 2006-07-10 07:33 Świat | Ruch anarchistyczny Aktualizacja 12 lipca: Zakończyło się Forum Anarchistyczne w Moskwie poprzedzające szczyt G8 w Petersburgu. W Forum uczestniczyło ok. 100 osób, wśród gości znajdują się działacze z Rosji, Niemiec, Belgii, Finlandii, Grecji, Polski i innych krajów.
Ostatniego dnia konferencji odbyły się warsztaty o skutkach dominacji koncernów kapitalistycznych nad źrodłami energii i technologiami pozwalającymi na wytwarzanie energii, oraz o wolnościowych alternatywach technologicznych i o wolnościowych sposobach zarządzania zasobami.
Pierwsi aktywiści zatrzymani w Petersburgu
Yak, Pon, 2006-07-10 07:33 Świat | Represje9 lipca rano w Petersburgu dwóch niemieckich aktywistów z karawany rowerowej, Henning i Eike, oraz Rosjanin Aleksej zostali zatrzymani w drodze do sklepu. Choć mieli ze sobą paszporty, policja przewiozła ich na komisariat w celu przeprowadzenia identyfikacji w związku ze szczytem G8. Według najświeższych informacji wciąż przebywają na komisariacie.
Według policji, zatrzymani są podejrzani o "przeprowadzanie prowokacji na terytorium Federacji Rosyjskiej". Obecnie policja próbuje znaleźć tłumacza, żeby przesłuchać zatrzymanych.
Praktyki w Grecji
oski, Nie, 2006-07-09 12:42 Kraj | Świat | Prawa pracownikaUWAGA OD REDAKCJI:
Ostatnio, dostaliśmy wiele pozytywnych komentarzy z jednego adresu IP. Te komentarze zostały potraktowane jako spam.
Studentki z Wyższej Szkoły Umiejętności na początku czerwca pojechały na praktyki zorganizowane przez warszawską agencję The Tree Sp. z o.o.. Pracowały w hotelu Forum na Rodos.
Po kilku dniach pracy zostały przeniesione do innego budynku, gdzie warunki były skandaliczne. Jak powiedziały dla Wybiórczej: Było brudno, po korytarzach biegały jaszczurki. Drzwi się nie domykały, nie było kotar przy prysznicach. Nawet lodówka nie działała, więc wszystko szybko się psuło, bo na zewnątrz temperatura 30 stopni.
Państwo zabija i poza swoimi granicami
oski, Pią, 2006-07-07 17:10 Kraj | ŚwiatRosja dołączyła do państw, które legalnie mogą poza granicami swojego kraju ścigać terrorystów i wrogów, dokonując na nich uświęconej prawem egzekucji. W szacownym gronie tych, co będą ścigać złoczyńców, znajdują się Amerykanie, Brytyjczycy, Izraelczycy…
Wojna Izraela z Palestyną
oski, Pią, 2006-07-07 13:53 Świat | Dyskryminacja | Rasizm/NacjonalizmJak podaje serwis VivaPalestyna jest już około 40 ofiar agresji Izraela. Zginął miedzy innymi nastolatek rzucający kamieniami w czołg. Jest to największa od ponad roku akcja Izraela.
Irak: Starcie USA z szyicką milicją.
oski, Pią, 2006-07-07 10:42 Świat | ProtestyDziś nad ranem wojska okupacyjne wkroczyły do dzielnicy Sadr City, próbując dokonać obławy na jednego z przywódców szyickiej milicji. Doszło do starcia. Zabito co najmniej 9 osób, a 31 zostało rannych.
Muktady as-Sadra, przywódca szyickiej milicji, oskarżył Amerykanów o zabijanie ludności cywilnej. Że ofiarami ich interwencji byli ludzie biorący udział w pogrzebie, a nie tylko i wyłącznie członkowie milicji. Amerykanie nie przyznają się. Mówią, że ich akcja miała związek z porwaniami przez milicję szyicką sunnickiej deputowanej Tajsir Nadżah al-Maszhadani.
Oddziały "antyterrorystyczne" blokują wjazd do Petersburga
Czytelnik CIA, Pią, 2006-07-07 06:53 Świat | Protesty | RepresjeCzłonkowie ekologicznej organizacji "Ekozaszczita" (EkoObrona) z Kaliningradu dostali "zakaz" wyjazdu z Kaliningradu w czasie szczytu G8. Dzwonił do nich przedstawiciel organów represji i powiedział, że "lepiej żeby nikogo nie wysyłać do Sankt Peterburga" i zostali zaproszeni do oddziału "na rozmowę".
Rynek bez kapitalistów
jaś skoczowski, Czw, 2006-07-06 22:59 Świat | Gospodarka | PublicystykaNapisała Frances Moore Lappe, 23 lipca 2006
W północnym regionie Włoch, autorka “Diety dla małej planety” odkryła ludzi, których sposób bycia, opierający się na współpracy, przypomina czym jest ludzka godność.
Ekonomia rynkowa i kapitalizm są synonimiczne – a przynajmniej ściśle ze sobą powiązane. W takim przekonaniu żyje większość amerykanów. Ale niekoniecznie tak jest. Kapitalizm – władza kontrolujących podaż po to, by wzbogacić udziałowców – jest tylko jednym ze sposobów działania rynku. Oczywiście trudno wyobrazić sobie jak mógłby działać jakiś system ekonomiczny jeśli operuje się tylko abstrakcjami. Pomocne byłoby pokazanie przykładu z rzeczywistości.
I właśnie zaraz to zrobię.
W maju spędziłam pięć dni w Emilia Romagna, regionie północno-środkowych Włoch, gdzie żyją cztery miliony ludzi. Tam, przez ostatnie 150 lat, sieć konsumenckich, rolniczych i zarządzanych przez pracowników spółdzielni zdołało wytworzyć od 30 do 40 procent regionalnego PKB. Dwóch na trzech ludzi w Emilia Romagna to członkowie spółdzielni.
Region, którego centrum jest Bolonia, jest domem dla 8000 spółdzielni, produkujących wszystko, od ceramiki, poprzez ubrania do specjalnego sera. Ich wysiłki są ze sobą powiązane poprzez sieci oparte o coś, co liderzy spółdzielni nazywają „wzajemną zależnością”. Wszystkie spółdzielnie oddają 3 procenty swojego dochodu na wspólny fundusz służący rozwojowi ruchu spółdzielczego i wsparciu organizacji dostarczających spółdzielniom pomocy finansowej, doradzającej im w sprawach taktyk sprzedaży, prowadzeniu badań oraz przeprowadzającym szkolenia techniczne.
Założenie jest takie, że dzięki pomaganiu sobie wszyscy zyskują. I tak jest. Dochód na osobę jest o 50 procent wyższy w Emilia Romagna niż przeciętny dochód narodowy na osobę.
Korzenie ruchu spółdzielczego w Emilia Romagna sięgają głęboko – i są zróżnicowane. Tutaj w Stanach Zjednoczonych wielu sadzi, że katolicyzm i socjalizm są nie do pogodzenia. We Włoszech jest inaczej. Na włoską, powojenną lewicę miała duży wpływ krytyka kapitalizmu stworzona przez teoretyka socjalizmu, Antonio Gramsciego. Choć został uwięziony przez Mussoliniego i umarł jedenaście lat później, w wieku 46 lat, wciąż będąc pod strażą, poglądy Gramsciego przetrwały. Jednocześnie kościół zaczął doceniać rolę spółdzielczości we wzmacnianiu rodziny i wspólnoty – zgodnie z tym, co pisał papież Jan XXIII w encyklice z 1961.
Policja w Salwadorze atakuje protestujących uczniów
Yak, Czw, 2006-07-06 10:17 Świat | Protesty | Represje5 lipca w Salwadorze odbyła się demonstracja uczniów protestujących przeciwko drastycznym podwyżkom cen przejazdów autobusem. Oddziały policji do tłumienia zamieszek odpowiedziały przemocą na pokojowy protest studentów na Uniwersytecie Narodowym w Salwadorze. Uniwersytet został otoczony, użyto również helikopterów i snajperów.
Rosyjska milicja szuka alterglobalistów
Akai47, Czw, 2006-07-06 10:04 ŚwiatMilicja dostała listę na 7 kartach papieru z nazwiskami "groźnych alterglobalistów". Lista zawiera nazwiska ludzi ze Włoch, Niemiec, Belgii, Szwecji, USA i Polski. Nie wiadomo dlaczego lista koncentruje się na tych krajach i omija inne, bardziej znane z zamieszek kraje.
Japońskie problemy z p2p i "robak jawności"
Yak, Śro, 2006-07-05 20:56 ŚwiatJapońskie problemy z p2p i "robak jawności" - W maju 2004 roku w Japonii aresztowano twórcę oprogramowania Winny - oprogramowania typu p2p. Okazuje się, że 3 lipca świat obiegła informacja, iż prokuratorzy żądają dla Isamu Kaneko (twórcy programu) kary roku pozbawienia wolności. Przy okazji sporo uwagi mediów przykuwają kolejne „wycieki” poufnych danych, będące niejako udziałem oprogramowania (ale tak naprawdę udziałem robaka atakującego komputery z działającym tam softem do wymiany plików). [Prawo Wagla]
Deptane prawa człowieka przez państwa G-8
Tomasso, Śro, 2006-07-05 14:09 Świat | Tacy są politycy Prowadzona przez państwa G-8 walka z terroryzmem narusza prawa człowieka - uważają szefowie międzynarodowych organizacji pozarządowych.
Jesteśmy zaniepokojeni, że praktycznie wszystkie państwa G-8 (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy, Rosja) prowadzą "wojnę z terroryzmem" z pogwałceniem międzynarodowych norm w zakresie praw człowieka i zasad humanitarnych - piszą szefowie organizacji pozarządowych w apelu do prezydenta Rosji Władimira Putina jako gospodarza szczytu szefów państw G-8 w Petersburgu 15-17 lipca.