Świat
Karawana cyklistów przeciw G8 w Polsce
Akai47, Pon, 2006-06-19 18:59 Kraj | Świat | ProtestyPięciu aktywistów jedzie rowerem do Sankt Petersburga, aby protestować przeciw szczytowi G8. Już przenocowali w Poznaniu na Rozbracie, a potem trafili do Olsztyna, gdzie spotkali się z ludźmi z Biblioteki Wolnościowej. Jadą na wschód i mają być za parę dni w Suwałkach. W Wilnie dołączą do nich kolejne osoby. Zamierzają dotrzeć do Petersburga 7 lipca
www.caravan2006.outra.net
Bo własność jest święta
oski, Pon, 2006-06-19 18:01 Kraj | Świat | GospodarkaEuropejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu popiera „kamieniczników”, a podjęta dzisiaj przez trybunał decyzja może doprowadzić do masowych eksmisji i podwyższenia czynszów w prywatnych kamienicach. Jak uważa Trybunał Polska, stosując ograniczenia w podwyższaniu czynszów, narusza przepis Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności dotyczący prawa do poszanowania własności.
Biurokraci przeciw Food Not Bombs
Akai47, Nie, 2006-06-18 10:48 Świat W mieście Orlando w stanie Floryda (gdzie znajduje się DisneyWorld) planowane jest przyjęcie specjalnego rozporządzenia, które zostało napisane, aby przerwać działalność lokalnej grupy Food Not Bombs.
Food Not Bombs, to setki nieformalnych grup, które od ponad 25 lat rozdają darmowe posiłki bezdomnym i biednym w wielu miastach świata, w tym w kilku miastach w Polsce. W Orlando wydają posiłki raz w tygodniu w parku Lake Eola.
Strajk głodowy w obozie deportacyjnym Campsfield
Akai47, Nie, 2006-06-18 10:25 Świat | ProtestyPonad 120 osób w obozie deportacyjnym w Campsfield (w Anglii, niedaleko od Oksfordu) rozpoczęło głodówkę. Protestują przeciw deportacji bez procesu, przeciwko temu, że mogą być bezterminowo zatrzymani, przeciw rozdzieleniu od rodziny i przeciw warunkom w obozie.
Kary dla francuskich anarchistów
Akai47, Nie, 2006-06-18 10:12 Świat | Prawa pracownika | Protesty | RepresjeW ciągu ostatnich 3 tygodni, 6 aktywistów z Alternative Libertaire, francuskiej organizacji anarchistycznej, dostało zarzuty, albo mandaty za swoją rolę w protestach przeciw CPE.
W lutym tego roku, wybuchł protest przeciwko wprowadzonemu prawu CPE (le contrat de première embauche) czyli umowę pierwszego zatrudnienia, które pozwala pracodawcom zatrudniać młodych ludzi (w wieku 18-26 lat) na dwuletni okres próbny, w ciągu którego mogą ich w każdej chwili zwolnić bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Ponad milion osób przyłączyło się do protestów. Odbyły się strajki w ponad 50 francuskich uniwersytetach. Protesty trwały ponad 3 miesiące i w końcu rząd musiał uchylić prawo.
Wenezuela: Tylko telewizja państwowa
Czytelnik CIA, Sob, 2006-06-17 20:50 ŚwiatHugo Chavez uważa, że prywatne telewizje to "koń trojański amerykańskiego imperializmu". Chavez wybrał ceremonię wręczenia wenezuelskiej armii pierwszej partii 30 tys. świeżo kupionych rosyjskich kałasznikowów do otwarcia kolejnego frontu walki, tym razem przeciw prywatnym środkom masowego przekazu.
Meksyk: siły rządowe rozbijają pokojowy sitting Krajowego Związku Pracowników Edukacji
Yak, Sob, 2006-06-17 20:28 Świat | ProtestyMeksyk, Oaxaca: 14 czerwca o godzinie 4:30 rano około 3 tys. funkcjonariuszy policji ministerialnej, prewencji i strażaków stanu Oaxaca zaczęło brutalnie usuwać sitting 70 tys. pracowników Krajowego Związku Pracowników Edukacji (SNTE) za pomocą gazu, granatów dymnych i hukowych, oraz za pomocą broni palnej.
Są informacje o 13 ofiarach aresztowaniach, 4 osobach rannych, 5 osobach z ranami postrzałowymi i od 6 do 9 zabitych. Budynek związku zawodowego i nadajnik Radio Planton (pirackiej rozgłośni, która służyła za punkt informacyjny ruchów protestacyjnych w Oaxaca) zostały zniszczone.
Amerykanie "wyzwoliciele kobiet" pakują manatki z Afganistanu
Yak, Sob, 2006-06-17 10:55 Świat | Prawa kobiet/FeminizmKilka tygodni po rozpoczęciu kampanii wojennej w Afganistanie w 2001 r., żona prezydenta Laura Bush stwierdziła: „Walka z terroryzmem jest również walką o prawa i godność kobiet”.
Nonsens powyższej wypowiedzi jest widoczny gołym okiem. Nowe władze w Iraku pod pewnymi względami są gorsze od Saddama Hussaina, np. w kwestii zniesienia prawa dziedziczenia kobiet. Klimat społeczny w Iraku zmienił się do tego stopnia, że kobiety już nie ośmielają się opuszczać domu bez islamskiego okrycia. Również w Afganistanie tzw. „zwycięstwo nad Talibami” nie uwolniło kobiet spod tyranii fundamentalizmu.
Po dziś dzień kobiety w Afganistanie muszą nosić burki okrywające je od stóp do głów, gdyż mogą je spotkać represje ze strony ugrupowań ekstremistycznych, których liderzy zasiadają w rządzie Hamida Karzaia. Zresztą nie tylko Talibowie, których Amerykanie nigdy naprawdę nie pokonali i z którymi zawsze chętnie współpracowali, są fanatycznymi wyznawcami prawa szariatu. W kwietniu zeszłego roku legalnie działający sąd w północnej prowincji Badachszan skazał 29-letnią kobietę na ukamieniowanie za cudzołóstwo.
Liczba gwałtów, wymuszonych małżeństw i przemocy w domu jest tak duża, że coraz częstsze są przypadki samospalenia kobiet (154 znane przypadki w zeszłym roku w samej strefie zachodniej).
Talibowie powrócili do swojej starej taktyki atakowania szkół, aby uniemożliwić dziewczętom naukę. W grudniu ubiegłego roku nauczyciel mieszanej klasy został zastrzelony, gdy odmówił zaprzestania nauczania dziewcząt. W ostatnich miesiącach wydarzyło się około 30 takich ataków.
Administracja Busha z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wycofuje się z Afganistanu, pozostawiając chaos i zniszczenie spowodowane kampanią bombardowania i działaniami Talibów – sojuszników wspieranych przez Amerykę w czasie walk z ZSRR i dogodnych figurantów, którym można obecnie przypisać wydarzenia 11 września.
Londyn: Akcje anty-giertychowe teraz nawet zagranicą
Yak, Sob, 2006-06-17 09:03 Kraj | Świat | ProtestyLondyn: GIER TYCH JUZ DOSC!
PRZECIWKO GIERTYCHOWI I FASZYZACJI SZKOL!
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
47 Portland Place
Londyn
czwartek 22 czerwca 2006
godz. 17.00.
Dlaczego przyjdziemy pod ambasadę?
By wiecej nie pomstować pod nosem...
Przegnać Giertycha z polskiej polityki i dziecięcych koszmarow.
Obarczyć urzędnikow ambasady odpowiedzialnością za dostarczenie naszego protest-listu pacanom z Warszawy.
Wyslać konkretny sygnał do przyjaciół z Inicjatywy Uczniowskiej: "Jesteśmy z Wami aż do zwycięstwa!"
Krzykniemy też: "Gliniarze, lapy precz od szkolnych partyzantów!"
A poza tym lubimy sie spotkać w gronie przyjaciół i grzać w ogniu rewolty!
PRZYNIES TRANSPARENT,
REKWIZYT,
PRZYJDŹ,
DOŁĄCZ DO NAS!
MLODZIEŻ WSZECHPOLSKA FRAKCJA REWOLUCYJNA SEKCJA LONDYN
------------------------------------------------------------------
czwartek 22 czerwca 2006
godz. 17.00.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
47 Portland Place
London W1B 1JH
dzielnica: Marylebone
Najbliższe stacje metra:
- Regent's Park [linia: Bakerloo Line]
- Great Portland Street [linie: Circle Line, Metropolitan Line, Hammersmith & City Line]
Kontakt na organizatorów
tel. 07799125873 (lub 0044 7799125873)
e-mail: mwfrlondyn@poczta.onet.pl
Osoby chcące wesprzeć akcję lub pomóc przy organizacji prosimy o kontakt.
Przegnać Giertycha z polskiej polityki i dziecięcych koszmarów.
Jesteśmy z Wami aż do zwycięstwa!
Hiszpania: 100 dni strajku pracowników Mercadona
oski, Pią, 2006-06-16 15:25 Świat | Prawa pracownika | ProtestyAnarchosyndykalistyczny związek zawodowy CNT prowadzi w Hiszpanii od ponad trzech miesięcy nierówną walkę z supermarketem Mercadona. Bezpośrednią przyczyną było wyrzucenie trzech działaczy CNT z pracy. Strajkujący wskazują też, że korporacja nie dba o bezpieczeństwo pracowników. Jose Uribe mówi: „Pojedynczy pracownik przenosi 2 tony dziennie, dlatego potrzebujemy bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Praca w złych warunkach, jak dotychczas, naraża na utratę zdrowia lub życia.”
Protestujący domagają się ponadto przywrócenia działaczy do pracy, płatnych przerw obiadowych, uznania CNT w miejscu pracy. Na razie nie wpuszczono związkowców do środka, tym samym nie mogą zawiązać komitetu strajkowego w supermarkecie.
Pomnik dla Hitlera
Tomasso, Pią, 2006-06-16 11:45 ŚwiatEmerytowany farmer, 87-letni Ted Junker, planuje zbudowanie pomnika na cześć Adolfa Hitlera w miejscowości Millard w stanie Wisconsin. Słuzył on w czasie II wojny światowej w jednej z paramilitarnych formacji nazistowskich. Stwierdzi, że oskarżenia wodza Trzeciej Rzeszy o eksterminację Żydów są nieuzasadnione oraz, że postawił sobie za cel sprostowanie nieprawdziwych według niego informacji i ustaleń historyków o zbrodniach Hitlera.
Pomnik ma być gotowy 25 czerwca.
Turcja: pikieta przeciwko nowym ustawom o walce z terroryzmem
Yak, Czw, 2006-06-15 20:24 Świat | Protesty10 czerwca różne grupy zorganizowały w Istambule na Taksim Gezi pikietę przeciwko delegalizacji demonstracji przeciw nowej ustawie o walce z terroryzmem. Blok anarchistyczny na pikiecie miał transparent z hasłem: "Terrorystą jest ten, kto uciska, a nie ten, kto stawia opór". W akcji brały również organizacje OtonomA i Anarcho-Komunistyczna Inicjatywa.
Zdjęcia z akcji są dostępne tu: http://uzlasmayok.net/new/index.php?habid=Anar%FEist&newxql=1532
G8 chce przenieść "wojnę z terroryzmem" do internetu
Yak, Czw, 2006-06-15 11:18 Świat | RepresjeNa spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości oraz prokuratorów generalnych państw G-8 w Moskwie, generalny prokurator Anglii i Walii Peter Henry'ego Goldsmith wezwał do "zjednoczenia wysiłków państw G-8, aby położyć kres wykorzystywaniu internetu przez terrorystów."
Policja i Prokuratura działają wbrew prawu: Czy policja stara się ukryć fakt, że Rene był bity na komendzie?
Czytelnik CIA, Czw, 2006-06-15 06:52 ŚwiatMłody mężczyzna z berlińskiej grupy, która przyjechała do Warszawy wziąć udział w Paradzie o równouprawnienie seksualne, przebywa od poniedziałku, 12. czerwca 2006, w warszawskim areszcie śledczym. Prokurator nie udostępnia informacji na temat postepowania, a Ambasada Niemiecka w Polsce nie udziela oskarżonemu żadnego wsparcia.
USA: Brutalna likwidacja komunalnych ogrodów
oski, Śro, 2006-06-14 16:57 Świat | ProtestyWe wtorek 13 kwietnia policja dokonała brutalnej ewikcji około 350 rodzin – głownie imigrantów - z komunalnych farm i ogrodów zwanych South Central Farm w Los Angeles. Dla większości były one miejscem, które ich żywiło i dawało schronienie. Doszło do strać z policją. Aresztowano około 45 osób.
Protestujących wsparli ludzie z zewnątrz. Na transparentach nieśli mieli napisane: „Rodziny nie spekulanci”, „Ocalmy farmy!”.
Na pytania protestujących dlaczego niszczą ich farmy, że dzięki nim mają jedzenie dla dzieci, policjanci odpowiadali, że oni nie mają dzieci, więc nie wiedzą o co chodzi albo że robią to dla ich własnego dobra.