Świat

"Chłopski Front" w Rosji walczy o odzyskanie prawa do użytkowania ziemi

Świat | Gospodarka

W Rosji powstał oddolny ruch o nazwie "Chłopski Front" skupiający rolników, którzy utracili prawo do wykorzystywania ziemi w wyniku rabunkowej prywatyzacji na początku lat 90'tych.

Rolnicy przyłączali się do prywatyzowanych kołchozów, które następnie były likwidowane w wyniku afer rządowo-mafijnych. Szacuje się, że aż pół miliona rolników straciło w ten sposób dostęp do ziemi.

Nie dla NATO na Ukrainie

Świat | Protesty

Przeciwnicy NATO zablokowali w czwartek wieczorem drogę dojazdową do kwater zarezerwowanych dla amerykańskich specjalistów przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. Amerykanie mają przygotować manewry „Sea Breeze 2006”. Wcześniej mieszkańcy Teodozji zablokowali miejscowy port, próbując nie dopuścić do rozładunku amerykańskiego okrętu „Advantage”.

Kampania przeciwko rasistowskiej polityce francuskiego rządu

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Rasizm/Nacjonalizm

Francuska organizacja obrony praw imigrantów Edukacja bez Granic (RESF), ogłosiła start kampanii obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwko wydalaniu imigrantów z kraju.

Nicolas Sarkozy, minister spraw wewnętrznych, wywołując falę rasistowskich nastrojów stara się zdobyć urząd prezydenta. Wydał rozkaz, aby na początku lata francuska policja rozpoczęła polowanie na "nielegalnych", ich zdaniem, imigrantów.

48-godzin tygodniowo?

Świat | Prawa pracownika

Ministrowie pracy krajów członkowskich UE rozmawiali w Luksemburgu o możliwościach wprowadzenia 48-godzinnego tygodnia pracy. Ministrowie nie zdołali się porozumieć. Za 48-godzinnym tygodniem pracy obstawała Francja, Szwecja i Luksemburg, a za elastycznym prawem pracy Wielka Brytania, Polska i pozostałe nowe kraje członkowskie.

Kanada: Walka o prawa imigrantów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

31 maja w Ottawie w Kanadzie miało miejsce Doroczne Spotkanie Mieszkańców dla Sprawiedliwości Publicznej, tym razem odbywające się pod hasłem „Witamy obcych: Zostańcie sąsiadami”.

Na spotkanie przybył kanadyjski Minister do Spraw Imigrantów Monteo Solberg oraz działacze Solidarność Ponad Granicami (Solidarity Across Borders) oraz Żaden Człowiek Nie Jest Nielegalny (No One Is Illegal), którzy zakłócili wystąpienie państwowego urzędnika. Zarzucali mu hipokryzję z powodu zastopowania próby uregulowania sprawy bez-statusowych imigrantów. Ludzie zaczęli opowiadać o znajomych, których deportowano za jego pozwoleniem. Minister ratował się ucieczką luksusową limuzyną. Demonstranci zablokowali na chwilę ulice. Kilka osób został zatrzymanych przez policję.

Globalizacja – Czy jedni pracownicy zyskują, kiedy inni tracą?

Kraj | Świat | Gospodarka

Firma American Axle produkująca podzespoły samochodowe zainwestuje w Polsce. Fabryka w Stanowicach pod Oławą rozpocznie produkcję w tym roku i zatrudni 250 osób.

Natomiast tysiące osób w USA stracą pracę. Firma „American Axle” produkuje coraz więcej zagranicą. A ceny akcji na giełdach skoczyły w górę, kiedy ujawniono, że nie będzie wypłat odszkodowań dla amerykańskich pracowników. W związku z tym, że mogą mieć miejsce akcje protestacyjne pracowników w Stanach, firma szuka innego miejsca dla produkcji.

Protesty uczniów w Chile

Świat

Tysiące uczniów szkół średnich demonstrowało w poniedziałek w stolicy Chile Santiago. Policja użyła wobec demonstrujących młodych osób armatek wodnych oraz gazów łzawiących. Według danych policji zostało rannych co najmniej 12 osób, z czego 400 zostało aresztowanych.

Strajk trwa juz dwa tygodnie i jest wspierany przez studentów i nauczycieli. Bierze w nim udział około pół miliona osób, które domagają się większych pieniędzy z budżetu na edukację, reformy systemu edukacji oraz darmowej komunikacji miejskiej i darmowych egzaminów.

Kolejne morderstwo na tle rasowym

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Nieznani sprawcy zamordowali pod Moskwą 19-letniego Ormianina z rosyjskim paszportem. Świadkowie twierdzą, że mordercy krzyczeli: "Chwała Rosji!". Napastnicy zadali ofierze liczne ciosy nożami, w tym w okolice serca. Wedle najnowszego raportu Amnesty International tylko w 2005 r. doszło w Rosji do 366 ataków i napadów na tle rasowym, które skończyły się śmiercią 28 cudzoziemców.

Afganistan: Zamieszki antyamerykańskie

Świat | Protesty

W poniedziałek wybuchły zamieszki w Kabulu. Ich przyczyną był wypadek samochodowy spowodowany przez żołnierzy USA, w wyniku którego zginęły trzy osoby. Amerykanie mieli dodatkowo otworzyć ogień do wzburzonego tłumu.

Afganistan: Nalot na meczet

Świat

Jak podaje PAP wojska USA zbombardowały meczet w okręgu Kadżaki, gdzie odbywało się spotkanie talibów. 50 osób nie żyje. Nalot miał miejsce wczoraj o świcie.

Wzrosła liczba protestujących w Guantanamo

Świat | Protesty

Wzrasta liczba protestujących w więzieniu Guantanamo na Kubie. Liczba osób protestujących przeciwko ich bezprawnemu zatrzymaniu bez aktu oskarżenia, wzrosła z trzech do 75. Częśc z nich została umieszczona w szpitalu na przymusowym żywieniu. Większość z nich pochodzi w Afganistanu, Iraku i Pakistanu.

Niemcy: Studenci przeciwko płatnym studiom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Od tygodnia trwa protest niemieckich studentów przeciwko propozycji CDU-FDP w sprawie zmian w prawie dotyczących szkolnictwa wyższego jak podają indymedia. Planują miedzy innymi wprowadzić opłaty za studia, zmniejszyć wpływ studentów na działalność uczelni, znieść odpowiedzialność uniwersytetu za swoją działalność wobec społeczeństwa, uelastycznić zatrudnienie.

USA: Konferencja anarcho-syndykalistów – z energią i pozytywnie

Świat | Ruch anarchistyczny

28 maja odbyła się krajowa anarcho-syndykalistyczna konferencja w USA zorganizowana przez Workers Solidarity Alliance. Poświęcona była strategii działania i rozszerzaniu idei anarcho-syndykalizmu – w pracy i poza nią. Uściśleniu współpracy w kraju, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej.

Eurokonstytucja wraca pod inną nazwą

Kraj | Świat

Niemiecki szef MSZ Steinmeier mówił o planach niemieckiego rządu na nieformalnym spotkaniu unijnych szefów dyplomacji pod Wiedniem. Steinmeier chce już w czerwcu 2007 r. przedstawić propozycję, jak uratować konstytucję. Jak donosi PAP, Niemcy godzą się na wprowadzenie zmian do konstytucji, bo "należy uszanować to, że Francuzi i Holendrzy nie mogą po raz drugi ratyfikować tego samego traktatu konstytucyjnego".

Zakaz kserowania w Turkmenistanie

Świat

W Daszogusie w Turkmenistanie funkcjonariusze służby bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych opieczętowali cały sprzęt powielający, oprócz tego, który znajduje się w urzędach państwowych. Ponadto, policja wprowadziła zaostrzone środki kontroli obywateli, przeszukuje samochody. Mieszkańcy twierdzą, że ma to związek z pojawieniem się antyrządowych ulotek, których autorzy apelują, by nie tolerować bezprawia ze strony władz, pozbawienia pensji starszych osób. Policja zakazała na pewien czas używania maszyn kopiujących znajdujących się w firmach i organizacjach, a także przeszukała mieszkania, w których może znajdować się sprzęt biurowy, komputery, drukarki.

Kanał XML