Świat

Neonaziści i policja biją demonstrantów – ponad 120 osób zatrzymanych

Świat | Protesty | Represje

Dziś paradzie za prawami gejów i lesbijek nie udało się przejść ulicami Moskwy. Parada była zakazana i skuteczna współpraca kościoła, muzułmanów, neo-nazistów i policji do tłumienia zamieszek nie pozwoliła większości osób dotrzeć na miejsce.

Policja, milicja, prawosławne odpowiedniczki moherowych beretów i neo-naziści zablokowali wyjścia ze stacji metra. Zaczęli bić i wyganiać ludzi. Jednak wiele osób wróciło i próbowało spotkać się na miejscu. Przemarsz miał przejść do grobu nieznanego żołnierza w Aleksandrowskim Sadzie, symbolu walki przeciw faszyzmowi.

Hiszpania: Dwa miesiące strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Od dwóch miesięcy trwa strajk w supermarkecie Mercadona w Barcelonie. Przyczyną strajku było wyrzucenie trzech działaczy związkowych CNT.

Strajkujący domagają się między innymi przywrócenia do pracy zwolnionych, przestrzegania prawa pracy i zwiększenia higieny pracy, zaprzestania nękania pracowników…

Pracownicy zapowiadają strajk aż do zwycięstwa. Zwrócili się o pomoc do towarzyszy i towarzyszek z zagranicy. Poparcia udzieliła już IWA (International Workers' Association).

więcej

[Wrocław] Przerwać milczenie - ocalić Czeczenie !

Świat | Publicystyka

Zapraszamy na spotkanie, które na celu przybliżenie sytuacji w zrujnowanej Czeczenii, która ogarnięta wojną została zapomniana i przemilczana przez resztę świata.

Zimbabwe – rząd grozi krwawą rozprawą z robotnikami jeśli dojdzie do strajku

Świat | Protesty

Groźba strajku generalnego zawisła nad Zimbawbwe. Rząd postawił w stan gotowości służby przodkowe. Grozi krwawą rozprawą jeżeli dojdzie do strajku. Nastroje wśród robotników wskazują, że strajk i tak nastąpi. Gertrude Hambira z Gapwuz stwierdziła, że znaczna część pracowników farm nie zarabia nawet $1.3 milionów Dolarów Zimbabwe na miesiąc, podczas gdy zarobki pozwalające żyć na skraju nędzy wynoszą 42 miliony Dolarów Zimbabwe.

Moskwa - Warszawa, Wspólna Sprawa

Świat | Represje

Geje i lesbijki będą demonstrować mimo zakazu.

Choć Rosja przejęła niedawno kierownictwo Rady Europy, prawa człowieka nadal ma w głębokim poważaniu. Poziom demokracji jest równie niski w Moskwie, jak w Warszawie.

Neonaziści planują demonstracje podczas Mundialu

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

"Dzięki mundialowi idee narodowego socjalizmu odżyją". W kwietniu przedstawiciele chuliganów i neonazistów spotkali się w austriackim Braunau am Inn, rodzinnym mieście Hitlera. Niemieccy neonaziści i skrajnie prawicowa partia NPD planują demonstracje pod stadionami.

Strajk Generalny w Południowej Afryce

Świat | Prawa pracownika | Protesty

18 maja setki tysięcy robotników wzięły udział w jednodniowym strajku generalnym przeciwko bezrobociu do którego wezwała południowoafrykańska federacja związków zawodowych Cosatu. Ogromne marsze przeszły przez biznesowe dzielnice Johannesburga i Durbanu. Zablokowano ulice. Sklepy zostały zamknięte, podobnie jak liczne szkoły. Strajk dotknął też kopalnie złota.

Pracownicy podpalili fabryki

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W stolicy Bangladeszu, Dhace, tysiące protestujących robotników podpaliło szesnaście fabryk ubrań. Walczą o lepsze pensje i jeden dzień wolny. Zaostrzenie protestu nastąpiło po zabiciu demonstranta w poniedziałek przez policję.

Pracownik fabryki tekstyliów w Bangladeszu zarabia średnio 20 dol miesięcznie. Ale właściciele zakładów tekstylnych w Bangladeszu obniżają płace z powodu jeszcze tańszej konkurencji z Chin. Eksport odzieży z Bangladeszu przyniosł w ub.r. 6 mld dol. Ubrania to najważniejszy towar eksportowy Bangladeszu i w tej branży pracuje ponad 1,8 mln ludzi w 2,5 tys. fabryk.

PRZERWAĆ MILCZENIE - OCALIĆ CZECZENIĘ!

Świat

Warszawa, Lublin, Kraków, Łódź, Toruń, Głogów, Poznań... to tylko niektóre miasta, w których 25 maja (czwartek) odbędzie się Ogólnopolska Akcja na rzecz Czeczenii: "Przerwać milczenie - ocalić Czeczenię!"

BIULETYN INFORMACYJNY SIECI PRZECIW SZCZYTOWI G8 W PETERSBURGU

Świat | Gospodarka | Protesty

To jest pierwsze wydanie otwartego biuletynu informacyjnego, który ma na celu wypełnienie braków w przepływie informacji o stanie przygotowań do protestu przeciwko szczytowi G8 w dniach 14-17 lipca 2006 r. w Petersburgu w Rosji. Ten biuletyn został przygotowany przez członków moskiewskiej grupy Sieć Przeciw G8 (SPB8) i nie musi odzwierciedlać opinii wszystkich uczestników sieci. Zamierzamy publikować nowe numery biuletynu zawsze, gdy będą się pojawiać nowe informacje. Prosimy o szerokie rozpowszechnianie biuletynu!

Solidarność z więźniami politycznymi

Świat | Represje

Ostatnio w Burgos doszło do szeregu ataków na banki. Użyto między innymi kwasu i kamieni. Były to akcje solidarnościowe z Rubenem, jednym z anarchistów zatrzymanym 9 lutego w Barcelonie.

Starcie więźniów ze strażnikami w Guantanamo

Świat | Protesty

W czwartek doszło do starcia więźniów ze strażnikami w więzieniu Guantanamo na Kubie. Przyczyną była próba powstrzymania przez żołnierzy próby samobójstwa jednego z zatrzymanych. Więźniowie zaatakowali strażników przy pomocy lamp, wentylatorów i kijów. Bunt szybko stłumiono. Sześciu więźniów zostało rannych.

Opór rolników w Korei

Świat | Protesty | Represje

Mieszkańcy dwóch koreańskich wsi – Daechuri i Doduri od dawna walczą przeciwko eksmisjom. Rząd ma budować tam Camp Humphreys (K-6), bazę wojskową dla USA. Rolnicy zorganizowali protest przeciwko rozszerzeniu amerykańskich baz wojskowych. Armia okupuje ziemię.

Mieszkańcy wsi Daechuri i Doduri to w większości starzy rolnicy. Wielu z nich ma ponad 60-70 lat. Mimo tego zorganizowali poważny opór przeciw rządowi, który chce wbrew woli eksmitować ich, aby zbudować bazy wojskowe.

Życiowa poezja Brassensa

Świat | Blog

Ostatnio przeczytałem o Georgesu Brassensie, najwybitniejszym francuskim autorze piosenek, śpiewającym poecie i balladziście. Swietnie poruszył istote miłości oraz śmierci, wiary i Boga. Przytocze jego wypowiedzi z którymi się zgadzam. MIŁOŚĆ„Musset powiedziałby, że miłość czerpie siły z braku pokarmu, umiera zaś z jego nadmiaru. Jeśli widuje się każdego dnia tego samego przyjaciela lub tą samą kobietę, może się zdarzyć, że przynajmniej jedna [...]

Aresztowani za protest przeciwko firmie Halliburton

Świat | Protesty | Represje

16 osób protestujących wczoraj pod siedzibą firmy Halliburton w Duncan w stanie Oklahoma w USA zostało aresztowanych. Protestujący demonstrowali przeciwko zaangażowaniu firmy w dostawy dla armii USA stacjonującej w Iraku.

Kanał XML