Świat

Pokaz filmów o Czeczenii

Świat | Kultura
2006-05-21 15:00
2006-05-21 18:00

W niedzielę 21 maja o godz. 15:00 w Infoszopie przy ul. Targowej 22 (róg Kijowskiej) w Warszawie zapraszamy na pokaz filmów:

"Cena Prawdy" 2001 r. (58 min.)
"Czeczenia: brudna wojna" 2005 r. (49 min.)

Wstęp wolny. Prowadzimy jednocześnie zbiórkę leków, zabawek, oraz książek dla uchodźców z Czeczenii przebywających w ośrodkach dla uchodźców w Warszawie.

Więcej informacji o karawanie rowerowej z Berlina do Petersburga

Kraj | Świat

Karawana wyruszy koło 6. (albo 2. a może 12...) czerwca z Berlina (patrz: dyskusja nad terminami). Trasa będzie prowadzić przez Polskę, państwa nadbałtyckie, do St. Petersburga. Najbardziej prawdopodobna wersja: Frankfurt/Słubice – Poznań – Toruń – Olsztyn – Suwałki – Wilno – Panevezys – Ryga – Valmiera – Tartu – Narva...

Walka mieszkańców dzielnicy Ałma Aty przeciwko eksmisjom

Świat | Represje

Dnia 12 maja b.r. mieszkańcy dzielnicy Bakai w Ałma Acie w Kazachstanie stawili skuteczny opór policjantom, którzy próbowali przeprowadzić eksmisję. Bakai to dzielnica slumsów znajdująca się na drodze do lotniska. Władze twierdzą, że slumsy zostały zbudowane nielegalnie i postanowiły usunąć mieszkańców dzielnicy.

Zdjęcia mieszkańców walczących z eksmisją można zobaczyć tu: http://www.box.net/public/vvd28lxfcs#main

Pseudo-rewelacja Pentagonu na temat 11 września

Świat

Światowe agencje przedstawiły dzisiaj film, który miał obalić hipotezy niektórych krytyków władz USA, którzy przedstawiają szereg argumentów na poparcie hipotezy, że to nie samolot uderzył w Pentagon, ale np. że była to rakieta, lub bezzałogowy samolot zwiadowczy.

Taśma nie stanowi jednak wystarczającego dowodu by obalić te hipotezy. Na filmie nie widać zupełnie NIC ponad to, co zostało wcześniej udostępnione przez Pentagon.

Militaryzacja amerykańskiej granicy z Meksykiem

Świat | Publicystyka

George Bush wyśle wojskową Gwardię Narodową nad granicę z Meksykiem, aby ją zmilitaryzować. Obecne znajduje się tam 200 osób z Gwardii Narodowej. Choć Bush niby popiera tymczasowe prawa pobytu dla pracowników z Meksyku, jego reakcja wynika z dużej presji ze strony konserwatystów, którzy ostatnio chcieli zaostrzyć prawa wobec imigrantów i budują mur wzdłuż granicy.

Libia – tak , Wenezuela – nie

Świat

Rząd Stanów Zjednoczonych przywrócił stosunki dyplomatyczne z Libią. Zapewni im to jeszcze jedno źródło nafty. A w przypadku Wenezueli ogłosiły sankcje, w tym zakaz sprzedaży broni temu krajowi. Chavez, przebywający w Londynie, obojętnie zareagował na amerykańskie sankcje mówiąc, że „Nie ma to dla nas żadnego znaczenia”. Jednak połowa nafty z Wenezueli jest kupowana w USA. Oficjalny powód dla sankcji: Wenezuela pomaga kolumbijskim terrorystom.

Kolejne represje w Barcelonie

Świat | Represje

We wtorek, 9 maja, policja w Barcelonie zatrzymała czterech anarchistów oraz przeszukała ich miejsca zamieszkania. Powodem zatrzymania było rzekome posiadanie przez nich środków mogących służyć do skonstruowania "materiałów wybuchowych".

Wszyscy czterej zostali w czwartek po południu wypuszczeni, bedą odpowiadać z wolnej stopy, sąd zdecydował, że przedstawione przez policję dowody sa zbyt kruche, żeby wobec oskarżonych zastosować areszt prewenycjny.

14 lipca - Międzynarodowy Dzień Akcji Przeciw Szczytowi G8

Świat | Gospodarka | Protesty

W tym roku przywódcy 8 najbogatszych krajów świata spotkają się w Rosji w dniach 15-17 lipca. Trzy główne tematy szczytu dotyczyć będą bezpieczeństwa energetycznego, edukacji oraz HIV/ Opieki Zdrowotnej. Chcemy wyjść na ulice Petersburga domagając się darmowej opieki zdrowotnej, edukacji dla wszystkich i końca ery atomu.
Ci, którzy nie mogą przyjechać do Rosji, mogą brać udział w Międzynarodowym Dniu Akcji 14 lipca.
Władza elit sięga daleko, ale nasza solidarność przekracza wszelkie granice.

Forum Anarchistyczne w Atenach

Świat | Ruch anarchistyczny

Jak już informowaliśmy wcześniej, w dniach 4 - 7 maja w Atenach odbyło się po raz pierwszy w tym kraju międzynarodowe Forum Anarchistyczne/Antyautorytarne. Podczas Forum odbywały się liczne wykłady, otwarte dyskusje, prezentacje, wystawy fotograficzne, dystrybuowana była także literatura i prasa.

6 maja, na kilka godzin przed demonstracją antywojenną organizowaną przez Europejskie Forum Społeczne, przeszła przez centrum Aten anarchistyczna manifestacja silnie obstawiona przez policję. W demonstracji wzięło udział ok. 1.500 osób. Głównym hasłem manifestacji było: "Nie będzie innego świata, dopóki istnieje państwo i kapitalizm" w odpowiedzi na hasło ESF: "Inny świat jest możliwy". Fotki: 1 | 2 | 3

Anarchiści przeciwko murowi

Świat | Protesty

W piątek odbyła się demonstracja w związku z odbywająca się właśnie rozprawą w izraelskim Sądzie Najwyższym w sprawie odcięcia przez izraelski mur od większości pól uprawnych palestyńskiej wioski Bil'in. W demonstracji zorganizowanej przez grupę Anarchiści Przeciwko Murowi brało udział kilkadziesiąt osób. Demonstranci próbowali przedostać się przez ustawione przez wojsko zasieki w pobliże muru. Po piętnastu minutach w miarę spokojnej demonstracji, kilka młodych osób rzuciło z pobliskiego wzgórza kamienie w kierunku wozów opancerzonych, co spowodowała atak żołnierzy na, w większości pokojowych, demonstrantów. W ruch poszły pałki, granaty hukowe. Żołnierze zaczęli strzelać także z broni gładkolufowej. Kilkanaście osób zostało rannych w tym dziennikarz.

[Źródło: A-infos]

Białoruś: uczestnicy flash moba aresztowani

Świat | Represje

Białoruska milicja aresztowała pięciu uczestników akcji "flash mob" na Placu Październikowym w Mińsku.

Uczestnicy akcji zebrali się w wyznaczonym miejscu, wyjęli lody i liżąc je, mieli przejść gęsiego wokół placu. Nie udało im się jednak spełnić zamierzenia, ponieważ milicja rozbiła akcję.

Współczesny Robin Hood

Świat

Myśleliście że Robin Hood juz nie powróci?
A jednak powrócił jako gang anarchistów liczących ok. 30 osób napadających na drogie restauracje i supermarkety w Hamburgu. Anarchiści okradali ów punkty z jedzenia, a nastepnie rozdawali w Hartz jednej z najbiednieszych części Niemczech [...]
Współczesny Robin Hood -

Anti-Fascist Actions, Russia, Ukraine and Beyond

Świat | English

Regardless of the fact that we anarchists have no illusions about the aims of the Second World War and the so-called "victory over fascism" -- which was first of all the victory of the stalinist USSR over fascist
Germany -- we welcome the anti-fascist actions taking place around the 9 May
holiday and report on various news agencies and the active groups' websites.

Anti-fascist Hackers Break Into a Nazi site.

On 9 May, 2006 the Russian hackers group Antifa Hack Team broke into the neo-nazi site "Bseslovyanskiy Nazistski Portal" (All-Slavic/Pan-Slavic Nazi Portal).

The site's header was replaced with "Anti-fascists of Russia. Antifa Hack Team." Photographs from the (1945) Victory parade were placed on the main page along with text congratulating anti-fascist veterans: "S Dnyom

Dzień antyfaszystowski w Petersburgu

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

8 maja pod Teatrem Bałtyckim w Petersburgu odbyła się demonstracja z okazji międzynarodowego dnia walki z faszyzmem. W demonstracji uczestniczyło ok. 70 osób, w tym anarchiści, liberałowie i działacze na rzecz praw człowieka.

Anarchistyczni Robin Hoodzi

Świat | Gospodarka | Protesty

Od pewnego czasu dochodzi w niemieckim Hamburgu do zuchwałych napadów na supermarkety oraz drogie restauracje. Sprawcą jest gang anarchistów-Robin Hoodów. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na nierówność oraz niesprawiedliwy podział owoców pracy w systemie kapitalistycznym.

Kanał XML