Tacy są politycy
Kuba: Raul Castro przejmuje władzę po swoim bracie
XaViER, Nie, 2008-02-24 22:08 Świat | Tacy są politycyFidel Castro odchodzi powoli na emeryturę, ale władza zostaje w rodzinie. Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej jednomyślnie wybrało dziś na stanowisko prezydenta, głowę państwa i szefa rządu brata Fidela - Raula Castro. Kontrkandydatów nie było.
81-letni Fidel Castro przechodzi rekonwalescencję po ciężkiej chorobie.
Student krytykujący władze Kuby znika... i pojawia się znów
Yak, Wto, 2008-02-19 20:23 Świat | Tacy są politycyW zeszłym tygodniu, redakcja BBC otrzymała z anonimowego źródła film nakręcony 19 stycznia na wydziale informatycznym uniwersytetu w Hawanie. Na filmie nagrano pytania studentów do przewodniczącego parlamentu Kuby, Ricardo Alarcona. Studenci pytali m.in. o przyczyny istnienia podwójnego systemu walutowego na wyspie (wymienne Peso dla obcokrajowców i niewymienne dla Kubańczyków), o ograniczenia w możliwości podróżowania, o zakaz wynajmowania pokojów hotelowych obowiązujący mieszkańców Kuby, kontrolę internetu i system głosowania.
Niektórzy obserwatorzy uznali, że opublikowanie filmu było świadomym manewrem władz, mającym ułatwić nadejście post-Castrowskiej ery. Tematy poruszone przez studentów pokrywały się całkowicie z "wielką narodową debatą" zainicjowaną przez urzędującego prezydenta Kuby, Raula Castro.
Jednak dzień po emisji filmu przez BBC, jeden ze studentów występujących w filmie, Eliecer Avila, zniknął. Po 24 godzinach pojawił się znowu i od razu udzielił wywiadu w państwowej telewizji kubańskiej, w którym potępił zagraniczne media za "zmanipulowanie jego wypowiedzi".
Anarchizm - pragnienie normalnego życia
oski, Pon, 2008-02-18 14:57 Publicystyka | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy | UbóstwoAnarchizm był zawsze dla mnie drogą do normalnego, swobodnego życia. Jest próbą ustalenia ludzkich stosunków i ludzkiego świata. Jest też dla mnie jedyną, idealną, drogą jaką powinien iść rozwój cywilizacji by uchronić się przed barbarzyństwem i nędzą. A całkiem możliwe, że i przed totalną destrukcją.
Szczecin: Kto zyskał na prywatyzacji komunalnych mieszkań?
oski, Wto, 2008-02-12 17:25 Kraj | Gospodarka | Tacy są politycyJak podają dzisiejsze gazety, że doszło do "nieprawidłowości" podczas prywatyzacji mieszkań komunalnych. Właścicielami atrakcyjnych nieruchomości, po zaniżonych cenach, stali się wysocy rangą lokalni urzędnicy.
Głos Szczeciński podaje, że: "Krzystek (obecny prezydent Szczecina) miał kupić ponad 140-metrowe mieszkanie warte wtedy około 180 tysięcy złotych za około 30 tysięcy złotych". Takich "tanich" mieszkań było ok. 90. To atrakcyjne lokalne o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych. Lokale trafiały do osób nieuprawnionych za bezcen, za kilkanaście procent wartości.
Łącznie mieszkania sprzedano za dwa miliony złotych, mimo że ich wartość wynosiła 14 milionów. W kolejce po mieszkanie komunalne czeka 8 tysięcy rodzin. Dostaną mieszkanie nie wcześniej niż za 13 lat.
Pawlak uchylił karę dla J&S, bo ma w tej firmie kumpli?
XaViER, Pon, 2008-02-11 10:39 Kraj | Tacy są politycyMinister gospodarki Waldemar Pawlak w połowie grudnia 2007 r. anulował spółce J&S Energy karę blisko pół miliarda złotych. Teraz, jak informuje Rzeczpospolita, okazuje się, że nie bez przyczyny - w tej spółce paliwowe pracują byli wieloletni działacze PSL: Józef Pawlak i Zdzisław Zambrzycki.
Według informatora gazety, Pawlak znał się dobrze z Zambrzyckim. Znajomość obu panów potwierdza pragnący zachować anonimowość były polityk Unii Demokratycznej. Zambrzycki pracował też w NIK, gdzie trafił dzięki rekomendacji PSL. W 2004 r. został nawet pełnomocnikiem Komitetu Wyborczego partii w wyborach do europarlamentu. Kierował również biurem PSL.
Alterkino.org: Inwazja na Panamę
Tomasso, Pon, 2008-02-11 00:04 Świat | Militaryzm | Tacy są politycyAlterKino.org udostępnia dla Was kolejny film: Inwazja na Panamę.
Zanim po raz pierwszy zaatakowali Irak (na początku lat 90-ych) Amerykanie przetestowali swój arsenał na małej,słabo uzbrojonej Panamie w 1989 roku. Gdy Świat świętował upadek Muru Berlińskiego Stany Zjednoczone (a konkretniej: tata obecnego prezydenta USA) postanowiły uczcić to we własnym stylu i bezpośrednio sięgnąć po kontrolę nad strategicznym Kanałem Panamskim, który zgodnie z umowami w niedalekiej przyszłości miał wymknąć się spod ich jurysdykcji.
Pretekstów nie brakowało bowiem Panamą rządził skorumpowany mafioso Noriega - podobnie jak swego czasu Hussain - przez wiele lat podporządkowany mocodawcom z Waszyngtonu.Jak na prawdziwych gangsterów przystało wzamian za posłuszeństwo przymykali oni oko na przestępstwa dyktatora, a nawet czerpali z nich profity. [więcej info]
Sny Wujka Stefana i działania polskiego rządu by je zrealizować
Vino, Czw, 2008-02-07 15:29 Kraj | Świat | Militaryzm | Tacy są politycy„To mój sen by w Polsce były amerykańskie bazy, to moje marzenie” - powiedział wczoraj w TVN24 poseł PO, wicemarszałek sejmu Stefan Niesiołowski odnosząc się do planów budowy tarczy antyrakietowej na terenie Polski. Obecność wojsk amerykańskich miałaby – zdaniem Niesiołowskiego – wzmocnić suwerenność kraju.
Na 10 marca zapowiedziano spotkanie pomiędzy Donaldem Tuskiem a Georgem Bushem w Waszyngtonie. Podczas ostatniego spotkania z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych premier zapewnił, że Stany Zjednoczone są „naszym” kluczowym partnerem.
Tusk podczas spotkania użył słownictwa rodem z dawnych relacji PRL – ZSRR, mówiąc o „wiernym sojusznictwie” i „przyjaźni” Amerykańsko – Polskiej. Zaznaczył, że jest przekonany, że "wystarczy wszystkim dobrej woli i wyobraźni, aby te rozmowy zakończyły się powodzeniem".
W zeszłym tygodniu, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zawarł z „amerykańskimi partnerami porozumienie co do zasad” pomocy we wzmocnieniu polskiej obrony powietrznej, co jest rzekomą korzyścią w zamian za instalację tarczy na terytorium Polski.
Brytyjski ekspert oskarża Putina o zamachy bombowe w Moskwie w 1999 roku
Czytelnik CIA, Śro, 2008-02-06 00:06 Świat | Tacy są politycy- Są dowody na to, że Władimir Putin stoi za zamachami bombowymi w Moskwie w 1999 r. - uważa rządowy brytyjski ekspert w sprawie śmierci Aleksandra Litwinienki.
Cytat z rozmowy z prof. sir Davidem Kingiem opublikował w niedzielę dziennik "Daily Telegraph". Profesor King to były doradca rządu ds. nauki, a jednocześnie rządowy ekspert, który nadzorował od strony naukowej dochodzenie w sprawie śmierci Aleksandra Litwinienki.
Kolejny laptop zniszczony
Akai47, Wto, 2008-02-05 10:57 Kraj | Tacy są politycyZiobro, nie jesteś sam! Krzysztof Błach, szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach nadzorujący śledztwo w sprawie Barbary Blidy utopił w wannie swój laptop tuż przed odwołaniem go ze stanowiska. Kilka dni temu RMF FM ujawnił, że Zbigniew Ziobro, jego asystent i zastępca, odchodząc z ministerstwa, oddali laptopy z uszkodzonymi twardymi dyskami. Ziobro przyznał, że "zabił laptopa".
Z zeznań Tomasza Balasa, prokuratora, który podpisał nakaz zatrzymania Blidy, wynika, że to właśnie Błach nalegał, żeby obciążająca Blidę jej przyjaciółka Barbara Kmiecik pozostała bezkarna, i wydał polecenie, by Blidę zatrzymać 25 kwietnia.
- Prokurator Błach komputera nie zwrócił, ale 5 grudnia zapłacił za niego 3240 zł. W tej sytuacji nie prowadziliśmy żadnego postępowania wyjaśniającego - mówi prokurator Marta Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Uszkodzony laptop został skreślony z ewidencji prokuratury i przeszedł na własność Błacha. Nie wiadomo, gdzie jest teraz.
Tarcza antyrakietowa: Nadgorliwość polskiego rządu wciąż nie daje rezultatów
pankin, Pią, 2008-02-01 00:20 Militaryzm | Tacy są politycyNadeszły nowe medialne komunikaty Sikorskiego. Amerykańskie środowiska polityczne demonstrują rosnące lekceważenie wobec planów budowy tarczy w Polsce. Cheney w osobistej rozmowie z naszym "mężem stanu" nabrał ponoć wody w usta. Z kolei demokraci niedwuznacznie sugerują, że polscy politycy muszą dalej prosić o tarczę, jeżeli chcą cokolwiek wskórać. Sikorski nie daje jednak za wygraną, mimo że wygląda już na poirytowanego. Być może udaje, bo nie przeszkadza mu to dobijać z Cheney'em - za plecami kogokolwiek - dalszych układów militarnych odnośnie Afganistanu i Iraku. Nie podał szczegółów. Być może pozna je Tusk.
Jednocześnie Sikorski powraca do ataku medialnego na Rosję.
Kaczyński będzie chroniony jak Bush
Renegade, Czw, 2008-01-31 11:34 Tacy są politycyPrezydencki ośrodek wypoczynkowy na Helu to jedno z najlepiej chronionych miejsc w kraju. A będzie jeszcze bardziej strzeżone. Niezakłóconego wypoczynku Lecha Kaczyńskiego, pilnować ma supernowoczesny system czujników, reagujących na ciepło człowieka. Po co? By prezydent miał poczucie, że jest równie bezpieczny jak George Bush.
130-hektarowy teren już teraz jest szczelnie otulony podwójnym kolczastym płotem. Do tego kamery bacznie rejestrujące całą okolicę i wieżyczki dla strażników uzbrojonych w broń maszynową. Ktoś, kto wtargnąłby na teren, z góry skazany jest na porażkę. Nawet od strony morza nie jest to możliwe, bo przylegający akwen jest zamknięty dla postronnych, a kto tam wpłynie, będzie natychmiast przechwycony przez marynarkę wojenną.
AlterKino.org: The Take - Przejmowanie fabryk
Tomasso, Czw, 2008-01-31 11:02 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Tacy są politycy | UbóstwoAlterKino.org udostępnia w tym tygodniu dla Was film Avi Lewisa oraz Naomi Klen - The Take (Przejmowanie fabryk). Opowiada on o próbie przejęcia przez pracowników upadłych fabryk po krachu finansowym w Argentynie.
W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, najlepiej prosperująca klasa średnia stanęła przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Winą za to autorzy filmu i jego bohaterowie obarczają bezwzględną ekspansję globalnego rynku. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu niezatrudnionych pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie - pustej fabryki. Żądają ponownego uruchomienia maszyn i prawa do pracy. Są oni częścią odważnego nowego ruchu pracowniczego.
Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu. Lecz przewodniczący i działacze tego ruchu wiedzą, że ich sukces jest jeszcze daleko. Muszą rzucać rękawicę sędziom, policjantom i politykom, którzy mogą ich projektowi zapewnić legalną protekcję lub gwałtownie eksmitować z fabryki.
Nie dla kapitalistycznego konsensusu
Tomasso, Śro, 2008-01-30 22:12 Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy- Nie ustąpimy przed nierealnymi żądaniami płacowymi - deklaruje premier Donald Tusk, pytany o falę protestów w Polsce. Tusk uważa, że dla wszystkich powinno być już jasne, że rząd nie będzie ustępował pod naciskiem tej czy innej grupy. Dodał także, że "nikt nie skłoni rządu ani do nieracjonalnej twardości ani do nieracjonalnego ustępowania".
Z dnia na dzień przybywa tych, którzy strajkiem walczą o podwyżki. Najgłośniej protestują celnicy. Walczą o 1500 złotych podwyżki i nowe uprawnienia emerytalne. Spełnienie ich postulatów może rocznie kosztować 300 milionów złotych. O wiele więcej, bo około 3 miliardów złotych, mają kosztować podwyżki dla nauczycieli. Dziś trudno oszacować skutki wzrostu płac, o jakie walczą lekarze i pielęgniarki. To na pewno kolejne miliardy. Poza tym o swoje upominają się górnicy i kolejarze. Coraz częściej słychać też o niezadowoleniu policjantów, sędziów, a w ostatnich dniach swoje nowe żądania przedstawiają także pracownicy skarbówki. Hasło wyborcze PO "By żyło się lepiej" stało się więc jej przekleństwem.
Antystrajkowa ideologia Pawlaka
Akai47, Śro, 2008-01-30 14:16 Kraj | Blog | Tacy są politycyWaldemar Pawlak powiedział w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu, że o podwyżkach dla pracowników budżetówki nie można rozmawiać w atmosferze strajku. Pawlak odniósł się w ten sposób do protestu zapowiadanego przez "Solidarność".
Baza wojennych kłamstw USA
Tomasso, Śro, 2008-01-30 08:16 Świat | Militaryzm | Tacy są politycyW internecie pojawiła się baza wypowiedzi czołowych amerykańskich polityków, które dotyczyły konieczności zbrojnej interwencji w Iraku. W ocenie organizacji Center for Public Integrity (organizacja non-profit zajmująca się badaniem materiałów dziennikarskich związanych z ważnymi sprawami publicznymi.), śledząc te wypowiedzi można szybko przekonać się, że politycy składali wiele fałszywych oświadczeń, aby tworzyć w mediach atmosferę zagrożenia.
Udostępniona przez organizację baza wypowiedzi amerykańskich polityków to zbiór gróźb wojennych przedstawionych w różnych mediach przez prezydenta Busha oraz siedmiu innych polityków takich jak Richard Cheney, Donald Rumsfeld, Colin Powell i Condoleeza Rice. Zebrane w bazie wypowiedzi liczą w sumie ok. 380 tys. słów. Są tam oświadczenia udzielone prasie, artykuły, wywiady itd. Według Center for Public Integrity aż 935 wypowiedzi można uznać za fałszywe np. mówią one o budowaniu przez Irak broni nuklearnej, której do dziś nie znaleziono.