Tacy są politycy
Ustawę o zarządzaniu kryzysowym zagrażająca wolności zgromadzeń
Tomasso, Śro, 2007-07-18 16:28 Kraj | Represje | Tacy są politycySLD zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zarządzaniu kryzysowym. Uważają, że władza publiczna uzyskała narzędzie trudnego do skontrolowania wkroczenia w sferę praw i wolności obywateli. Ta ustawa może stanowić narzędzie, dzięki któremu państwo będzie miało możliwość wysłania wojska przeciwko niewygodnej dla siebie grupie społecznej czy związkom zawodowym. Ustawa przewiduje możliwość użycia wojska w przypadku strajków czy różnego rodzaju sporów na tle politycznym lub kulturowym.
Rządowy projekt Sejm uchwalił kilka miesięcy temu. Największy niepokój lewicy budzą zapisy o tym, jak rozumieć sytuację kryzysową. W ustawie jest ona określona jako "zerwanie lub znaczące naruszenie więzów społecznych przy równoczesnym zakłóceniu w funkcjonowaniu instytucji publicznych". Tak niejednoznaczna definicja może oznaczać, że za sytuację kryzysową zostaną uznane strajki czy demonstracje uliczne.
55% Polaków nie chce tarczy antyrakietowej
dominika, Śro, 2007-07-18 11:38 Kraj | Militaryzm | Tacy są politycyWedług badania CBOSu 55% Polaków nie chce tarczy antyrakietowej, 28% popiera budowę, a 17% nie ma zdania w tej sprawie. Sondaż przeprowadzono na przełomie czerwca i lipca na grupie 1064 dorosłych Polaków.
Wicepremier MSZ Paweł Kowal w ten sposób skomentował wyniki badania opinii publicznej: To jest ciekawe, że jest taki wynik badania opinii publicznej. Ale ja bym się tym nie przejmował. Nie należy wprowadzać do debaty publicznej tonu populizmu. Wynik badania opinii publicznej w jakiejkolwiek sprawienie nie może przesądzać o naszym ogólnym stanowisku w jakiejś sprawie.-powiedział Kowal w wywiadzie dla Radia TOK FM. Zdaniem Kowala w kwestii obronności kraju ważniejsze jest zdanie ekspertów niż społeczeństwa, a decyzję rządu należy jedynie wyjaśnić społeczeństwu.
Posłowie na wagarach
Akai47, Śro, 2007-07-18 08:09 Kraj | Blog | Tacy są politycyW gimnazjum aby uzyskać w semestrze ocenę dobrą z zachowania nie można mieć więcej niż około pięć nieusprawiedliwionych godzin nieobecności. Ale posłowie?
W liczbie nieusprawiedliwionych nieobecności króluje Janusz Palikot z Platformy Obywatelskiej. Ma 17 nieusprawiedlowionych nieobecności. Maria Pasło-Wiśniowska miała siedem. Ryszard Wawryniewicz z PiS oraz Krzystof Bosak z LPR mają po sześć nieusprawiedliwionych nieobecności.
Napracować sie jak poseł
Czytelnik CIA, Nie, 2007-07-15 07:25 Kraj | Tacy są politycyKowalski ma 26 dni urlopu w ciągu roku. Posłowie po półtora miesiącu pracy w roku 2007 dostali prawie sześć tygodni wolnego. W Sejmie od 1 stycznia posłowie spędzili w sumie 43 dni. Od początku roku uchwalili 136 ustaw. Tyle, że aż do 71 projektów Senat miał zastrzeżenia i wnosił poprawki! Ze 136 ustaw przyjętych w tym roku praktycznie żadna nie dotyczyła gospodarki.
Południowa Afryka szykuje się do Mistrzostw Świata piłki nożnej
Yak, Sob, 2007-07-14 17:39 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Publicystyka | Tacy są politycyZ wielką pompą ogłoszono wygranie przez Republikę Południowej Afryki organizacji Pucharu Świata piłki nożnej w 2010 r. Puchar Świata jest drugim co do wielkości wydarzeniem sportowym na świecie, po Igrzyskach Olimpijskich.
Co dobrego może z tego wyniknąć?
Rozwiązać kryzys
oski, Wto, 2007-07-10 15:35 Kraj | Publicystyka | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycyGłównym problemem Polski nie są rządy PiS i marginalnych ugrupowań w stylu radykalnie narodowego LPR. Samo rozwiązanie się rządu niewiele zmieni w życiu obywateli. Zmiany jakie potrzeba społeczeństwu polskiemu wymagają przemian strukturalnych, radykalnej przebudowy życia społecznego, a nie kosmetycznej zmiany.
Tanie państwo: armia urzędników szybko się powiększa
Akai47, Pon, 2007-07-09 21:12 Kraj | Gospodarka | Tacy są politycyRząd chce utrzymywać o ponad półtora tysiąca urzędników więcej, niż przed dwoma laty. Tylko w ministerstwach zatrudnienie wzrosło do blisko 14 tysięcy osób, a zatrudnienie w ich gabinetach politycznych wzrosło aż dwukrotnie.
Armia urzędników stale się powiększa. W czerwcu 2005 roku wszystkie resorty zatrudniały 12189 osób, rok później już 13185, a w czerwcu 2007 w sumie mieliśmy 13854 pracowników ministerstw.
Rosną nie tylko szeregi urzędników. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się liczba samych ministerstw. PiS, żeby zadowolić koalicjantów, stworzyło kilka nowych resortów. I tak powstało Ministerstwo Gospodarki, dawne Ministerstwo Infrastruktury podzielono na trzy osobne resorty.
Wraz z tym wzrastała armia ministrów, a zwłaszcza ich zastępców. W 2005 roku mieliśmy 70 sekretarzy i podsekretarzy stanu, rok później było ich już 85. W zeszłym miesiącu liczba wiceministrów wyniosła 93.
Rząd duński sponsoruje korporację z Redmond
Yak, Pon, 2007-07-09 20:49 Świat | Tacy są politycyPod naciskiem obywateli, rząd duński podjął szereg reform zmierzających do udostępnienia obywatelom wielu formularzy i dokumentów w postaci elektronicznej. Podstawowym założeniem programu jest otwartość standardu zapisu dokumentów, która ma umożliwić wszystkim bez różnicy i na równych prawach dostęp do odczytu i zapisu dokumentów. Program ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.
Okazało się jednak, że rząd Danii zamierza wprowadzić większą „otwartość” za pomocą programów o zamkniętym kodzie: Microsoft Office 2007. Choć dostępna jest alternatywa w postaci darmowego Open Office i choć używane przez aplikację otwarte formaty dokumentów są już przyjęte jako standard przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, rząd zamierza wydać 21 mln USD na zakup licencji Microsoft Office 2007.
Ziobro inwigiluje media?
dominika, Sob, 2007-07-07 17:01 Kraj | Tacy są politycyPodczas czwartkowej konferencji minister Ziobro skrytykował artykuł "Gazety Wyborczej" dotyczący śmierci Barbary Blidy. Ciekawe jest to, że artykuł ukazał się dopiero... następnego dnia po konferencji. Opozycja oskarża ministra o inwigilacje mediów. Dziennikarze "Wyborczej" w ten sposób komentują sprawę: To jest jakaś nowa jakość w działaniach rządu. Jeśli pan minister Ziobro będzie czynił niedługo tak, że będzie osądzał przestępców, zanim oni to przestępstwo popełnią, to będzie ideał. Na razie komentuje teksty, zanim one się jeszcze ukażą-powiedział Paweł Wroński.
Kaczyński jako małpa z maczugą
Tomasso, Czw, 2007-07-05 13:41 Świat | Dyskryminacja | Kultura | Tacy są politycyOficjalny plakat kolońskiej parady gejów i lesbijek zawiera ostrą krytykę prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Autorzy przedstawili go jako pierwsze ogniwo łańcucha ewolucji teorii Darwina, o sylwetce typowej dla małpy człekokształtnej, z maczugą w ręce. Parada odbędzie się w najbliższą niedzielę w Kolonii z okazji obchodzonego w tym czasie w wielu metropoliach świata Christopher Street Day.
Niedzielna impreza pod hasłem "Homo europaeicus: idź wyprostowany" jest elementem walki o prawne i społeczne uznanie homoseksualistów w całej Europie.
Ściślejsza kontrola imigrantów w Wielkiej Brytanii
Tomasso, Czw, 2007-07-05 11:00 Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycyOstatnie zamachy (Londyn i lotnisko w Glasgow) okazały się kolejną okazją do określenia ściślejszej kontroli imigrantów podejmujących się pracy wymagającej kwalifikacji. Będzie większa kontrola związana z pochodzeniem i środowiskiem, z którego się wywodzą. Blisko 40 proc. pracowników brytyjskiej NHS to obcokrajowcy.
Rząd brytyjski zamierza także podpisać nowe umowy międzynarodowe dotyczące współpracy w zwalczaniu terroryzmu.
Berlusconi o Margaret Thatcher
Tomasso, Czw, 2007-07-05 10:50 Świat | Tacy są politycyByły premier Włoch Silvio Berlusconi, zajął się sex-appealem Margaret Thatcher w trakcie oficjalnego wykładu dla studentów politologii na jednej z prywatnych uczelni w Milanie.
- To była niezła cipa - tak o Margaret Thatcher wyraził się Silvio Berlusconi.
Rospuda: Szyszko pogroził Radzie
Czytelnik CIA, Pon, 2007-07-02 13:09 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycyMinisterstwo Środowiska 22 czerwca opublikowało opinię prawną, która mówi o tym że Państwowa Rada Ochrony Przyrody nie ma prawa wydawać stanowisk w sprawie Rospudy. Może tylko doradzać.
Postawa ministra nie dziwi. Niedawno wydane stanowisko PROP w sprawie doliny Rospudy i budowy obwodnicy Augustowa nie są ministerstwu na rękę. Stanowisko to było negatywne dla ministra, tak samo jak dla planowanego zalesienia 160 ha na pojezierzu sejneńskim, by stworzyć środowisko dla 11 par jarząbka (tyle ma wypłoszyć budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy) - zalesienie spowoduje zniszczenie stanowisk sasanki otwartej. Puszcza Augustowska i jej obrzeża to jedyne miejsce w Polsce, gdzie ma szansę przetrwać. Wszędzie indziej sasanka już wymarła albo zanika w zastraszającym tempie.
Chiny: dalszy wyzysk pracowników przez zachodnie koncerny
Tomasso, Sob, 2007-06-30 19:11 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Tacy są politycyChiński parlament w Pekinie uchwalił wczoraj nowy kodeks pracy. Prace nad nowymi przepisami trwały 18 miesięcy, w czasie konsultacji napłynęło 19 tys. opinii nie tylko z Chin, ale też z zagranicy. Chińskie prawo pracy żywo interesuje bowiem Amerykanów i innych zachodnich inwestorów, którzy korzystają tam z niezwykle taniej siły roboczej.
Zagraniczne koncerny ostro lobbowały za złagodzeniem projektu, który początkowo przewidywał m.in. ograniczenie możliwości zatrudniania na umowę-zlecenie i utrudnienie zwolnień. Na wyrzucenie pracownika - co dziś pracodawca może zrobić w dowolnej chwili - musiałby się zgodzić związek zawodowy.Inwestorzy ostrzegali, że rząd musi się liczyć z przenoszeniem fabryk do innych, tańszych krajów Azji.
Birmiańskie ludobójstwo
Tomasso, Sob, 2007-06-30 19:03 Świat | Militaryzm | Tacy są politycyPacyfikując mniejszości narodowe, birmańska armia aresztuje tysiące mężczyzn i zmusza ich na przykład do wchodzenia na pola minowe. Są rodzajem ludzkich wykrywaczy min. W zapomnianej przez świat Birmie armia pacyfikuje regiony zamieszkane przez mniejszości etniczne. Należy do nich co trzeci z 48-milionowej ludności jednego z najbiedniejszych krajów Azji rządzonego od 1962 r. przez wojsko.
Mniejszości, które mają własne siły zbrojne i które przez dziesięciolecia walczyły z armią rządową, na początku lat 90. podpisały zawieszenie ognia. Obiecano im dużą autonomię, ale ponieważ junta naruszała umowę w niektórych stanach, mniejszości znowu chwyciły za broń.