Tacy są politycy

Zabawy polityków na G8

Świat | Tacy są politycy

Przywódcy światowi podczas niedawnego szczytu G8 zajęci byli nie tylko polityką, ale też dobrą zabawą. Część z nich wyglądała na pijanych. W takim stanie znajdowali się prezydent Francji, Nicholas Sarkozy oraz prezydent Rosji, Władimir Putin po wspólnym spotkaniu. Natomiast George Bush miał wyraźny problem z nalaniem sobie piwa bezalkoholowego, które było podobno pierwszym tego dnia.
Za www.pardon.pl

Wojska tureckie przekroczyły granice z Irakiem: Waszyngton udaje ślepotę

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

Według dwóch anonimowych urzędników Tureckich, którzy zdecydowali się udzielić wywiadu agencji Associated Press, kilka tysięcy tureckich żołnierzy przekroczyło w środę granicę z Irakiem ścigając partyzantów kurdyjskich.

Władze tureckie zdementowały informację. Minister Spraw Zagranicznych stwierdził, że żadne przekroczenie granicy nie miało miejsca, ale że w „dobie terroryzmu” również takie operacje są dopuszczalne. Rzecznik Departament Stanu USA, Sean McCormak, stwierdził: „nic nie widzieliśmy”.

Informacje wskazujące na możliwe rozpętanie konfliktu w jednym z niewielu stabilnych i zarazem bogatych w złoża ropy naftowej obszarów Iraku spowodowały wzrost cen tego surowca na giełdach.

[Łódź] wykład P.Singera -"Globalna bieda"

Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Militaryzm | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy | Ubóstwo
2007-06-14 14:00
2007-06-14 17:00

AnimAliA (Ruch na rzecz Praw Zwierząt), Zielona Łódź (Eko-Sport) i anarchiści zapraszają....

Peter Singer
Profesor Uniwersytetu w Princeton
będzie w czerwcu 2007 r. gościem
Katedry Etyki Uniwersytetu Łódzkiego

Wygłosi wykład:
Global Poverty: What are our obligations?

14 czerwca (czwartek) o godz. 14.00
w Auli Instytutu Filozofii,
ul. Kopcińskiego 16/18

z wiki: Peter Singer (ur. 6 lipca 1946 w Melbourne), australijski bioetyk, profesor University Center for Human Values, Princeton University. Wykładał m.in. w Oxfordzie, Nowym Jorku, University of Colorado, University of California i Monash University. Uwaga: nie należy go mylić z kanadyjskim bioetykiem Peterem A. Singerem.

Jako jeden z pierwszych Singer przeniósł ciężar dyskusji etycznych z rozważań teoretycznych na praktykę. W 1979 ukazała się jego książka Practical Ethics, która jest najpopularniejszym podręcznikiem etyki stosowanej w świecie anglosaskim. Jest znany ze swoich bardzo kontrowersyjnych poglądów dotyczących m.in. aborcji i eutanazji.

Książki

m.in.:
Animal Liberation, New York Review/Random House, New York, 1975.
Practical Ethics, Cambridge University Press, Cambridge, 1979.
Should the Baby Live? The Problem of Handicapped Infants, Oxford University Press, 1985.
How Are We to Live? Ethics in an Age of Self-interest, Text Publishing, Melbourne, 1993.
Rethinking Life and Death: The Collapse of Our Traditional Ethics, Text Publishing, Melbourne, 1994; St Martin's Press, New York, 1995.
Writings on an Ethical Life, Ecco, New York, 2000.
One World: Ethics of Globalization, 2002.
The President of Good and Evil: The Ethics of George W. Bush, Dutton, New York, 2004.

w języku polskim ukazały się:
Dzieci z probówki, Wiedza Powszechna, Warszawa 1988.
Hegel, tłum. M. Urbański, Warszawa 1996.
O życiu i śmierci: Upadek etyki tradycyjnej, tłum. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, PIW, Warszawa 1997.
Przewodnik po etyce, [red] KiW, Warszawa 2000.
Etyka praktyczna, tłum. A. Sagan, KiW, Warszawa 2003.
Wyzwolenie zwierząt, tłum. A. Alichniewicz i A. Szczęsna, PIW, Warszawa 2004
Jeden świat: Etyka globalizacji, tłum. C. Cieśliński, KiW, Warszawa 2006.

Rozgłos przyniosła mu książka Animal Liberation, w której argumentuje, iż normy moralne nie powinny odnosić się jedynie do ludzi, lecz do wszystkich istot, które zdolne są odczuwać cierpienie. Stała się ona swego rodzaju biblią wielu obrońców praw zwierząt i wegetarian (do których sam należy). Z drugiej strony jest gorącym zwolennikiem eutanazji oraz aborcji chorych płodów.

www.animalia.prv.pl
www.zielonalodz.prv.pl
www.czsz.prv.pl

Kasta polityków

Świat | Tacy są politycy

"Kasta. Tak oto włoscy politycy stali się nietykalni" - taki nosi tytuł książka , która stała się bestsellerem we Włoszech. Autorzy - włoscy dziennikarze - wymieniają setki przykładów, świadczących, że ze wszystkich możliwych dobrodziejstw władzy korzystają w równym stopniu politycy prawicy i lewicy.

Na przykład, jak wynika z książki podstawowa pensja deputowanego to 11 703 euro, a dochodzą do niej dieta w wysokości 4 tysięcy euro miesięcznie (pomniejszona o 206 euro za każdą nieobecność na posiedzeniu Izby, podczas którego odbywa się głosowanie), fundusz na opłacenie współpracowników w wysokości ponad 4 tysięcy euro.

Jednak Wszechpolakom nie wszystko wolno

Kraj | Tacy są politycy

Piotr Ślusarczyk, były wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej i minister w kancelarii premiera, będzie musiał zapłacić za wykorzystanie rządowych busów do wożenia gości na swoim weselu.

Szef kancelarii Mariusz Błaszczak wysłał do Ślusarczyka list z żądaniem wyjaśnień i natychmiastowego zwrotu wszystkich kosztów wynajmu - dokładnie 1543,15 zł.

26 maja na weselu u Ślusarczyka bawili się najważniejsi politycy LPR, m.in. Roman Giertych. Goście musieli przemieścić się z kościoła na warszawskiej starówce do podwarszawskiego Sękocina, gdzie zorganizowano przyjęcie. Woziły ich dwa rządowe busy. Kursowały aż do rana.

Sześć tygodni wolnego dla zapracowanych posłów

Kraj | Tacy są politycy

W lipcu posłowie wezmą udział w trzydniowym posiedzeniu Sejmu. W sobotę, 7 lipca rozpocznie się przerwa w obradach, która potrwa aż do 22 sierpnia. W sumie ponad sześć tygodni - 32 dni robocze. Będą to najdłuższe letnie wakacje poselskie od kilku kadencji. Dodajmy, że dla niektórych parlamentarzystów nie jedyne.

Przykład? Podkarpacki poseł Janusz Maksymiuk (Samoobrona) spędził w połowie kwietnia urlop w Egipcie. Towarzyszyła mu koleżanka klubowa Sandra Lewandowska.

Zabawy posłów za nasze pieniądze

Kraj | Tacy są politycy

Komisja Ochrony Środowiska, na czela z posłanką Samoobrony, Sandrą Lewandowską, udała się do Sławska w Lubuskiem, aby dyskutować o problemach ekologicznych gminy Sława. Problemy ekologiczne gminy nie popsuły im jednak dobrej zabawy, posłowie odbyli jedynie krótką wizytę w urzędzie miejskim i miejscowej oczyszczalni ścieków. Później posłowie korzystali z miejscowych atrakcji, pływali statkiem po jeziorze, udali się na przejażdżkę konnymi bryczkami (koszt około 600zł). Parlamentarzyści zatrzymali się w ośrodku Słoneczko w Sławsku, gdzie dwuosobowy pokój kosztuje 180 zł za dobę, gdzie mieli do dyspozycji dyspozycji restaurację, bar, saunę, jacuzzi i sprzęt sportowy. Na pytanie dziennikarza o wyniki posiedzenia, poseł SLD, Jan Szwarc odpowiedział: No, proszę pana, pan wie, jak to jest.

Wicepremierzy łamią ustawę antykorupcyjną

Kraj | Tacy są politycy

Wicepremierzy Andrzej Lepper i Przemysław Gosiewski nie złożyli deklaracji do rejestru korzyści, w którym politycy ujawniają, jakie dostali prezenty - ustalił DZIENNIK. Lista osób, które do dziś nie przesłały dokumentów do Państwowej Komisji Wyborczej, jest jednak jeszcze dłuższa.

Jest na niej szef gabinetu politycznego premiera Adam Lipiński, minister skarbu Wojciech Jasiński, minister budownictwa Andrzej Aumiller i wiceminister w MSWiA Jarosław Zieliński. PKW ogranicza się do wysyłania ponagleń i pustych formularzy do wypełnienia, bo nie może zrobić nic więcej. Politycy nie reagują.

Polityczna dwulicowość: przykład Sarkozego we Francji

Świat | Tacy są politycy

Cała prasa we Francji wyraża oburzenie z powodu luksusowych wakacji prezydenta-elekta Nicolasa Sarkozy'ego, który na pokładzie jachtu miliardera Vincenta Bollore udał się na Maltę.

Podczas kampanii Nicolas Sarkozy odwiedzał fabryki i mówił o trudnym życiu robotników. Jednak natychmiast po zwycięstwie wybrał się na urlop prywatnym samolotem i pływa teraz wokół Malty luksusowym jachtem, którego wynajęcie na tydzień kosztuje 200 tysięcy euro.

Giertych apeluje do szkół o wprowadzenie mundurków

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zaapelował w środę na konferencji prasowej do społeczności szkolnych, by przygotowywały się do powołania rad rodziców i do wprowadzenia jednolitych strojów dla uczniów.

"Spróbujmy zrobić tak, by faktycznie od 1 września we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach uczniowie chodzili w strojach jednolitych. To jest moja wielka prośba, apel, a jednocześnie wymóg prawa" - powiedział Giertych. Pytany o uczniów, którzy nie będą chcieli nosić takich strojów, odpowiedział, że zostawia tę sprawę dyrektorom szkół. "Oni najlepiej wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić" - ocenił Giertych.

Pierwsza akcja Zielonej Łodzi

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy
2007-05-10 08:00
2007-05-31 23:58

Grupa Zielona Łódź.

Więcej na http://www.zielonalodz.prv.pl

Budowa pomników ze śmieci aby ośmieszyć niekompetentny Urząd (do ich obowiązków należy sprzątanie!) oraz ludzi, którzy wyrzucają śmieci, tworzą nielegalne wysypiska. Chcemy zwrócić uwagę na problem. Uświadomić ekologicznie mieszkańców okolic zaśmieconych terenów. Zaktywizować ich.

Przyłącz się do nas!

ps. to nie jest ŻADNA PARTIA, nie ma związku z partią Zieloni (może oprócz niektórych. wspólnych celów).

Gadu-gadu z wrogiem klasowym

Kraj | Publicystyka | Tacy są politycy

W marcu 2006 powstała no polskiej scenie politycznej nowa partia przyznająca się do światopoglądu lewicowego. Jej założycielem jest znany biznesmen, Łukasz Foltyn – twórca programu Gadu-Gadu i właściciel 14% akcji spółki. Ambicje Foltyna nie ograniczają się tylko do marzeń o sukcesie na giełdzie i stworzeniu z Gadu-Gadu międzynarodowego koncernu. Zamierza on także użyć sprawdzonych narzędzi marketingowych do tworzenia produktu politycznego zaadresowanego do pokolenia młodzieży słabo zorientowanej w podziałach lewica/prawica.

Założyciel Partii Socjaldemokratycznej tak określa swoje poglądy polityczne w wywiadzie dla „Dużego Formatu”: „Jestem zwolennikiem państwa socjalnego, ale także wolnego rynku. Jestem za prywatyzacją wszystkiego. Generalnie to trochę taki model skandynawski - socjalne państwo, w którym szpitale są prywatne. Jestem zwolennikiem takiego modelu, w którym pracownicy dogadują się z pracodawcami, negocjują, ale bez narzucania sobie dyktatu. Czasem przecież ze względu na trudną sytuację finansować trzeba obniżyć płace, albo ograniczyć zatrudnienie. Z drugiej zaś strony, jeśli firma dobrze prosperuje i ma duże zyski, nie ma uzasadnienia, żeby marnie płaciła pracownikowi.”

W tym samym wywiadzie Łukasz Foltyn jednym tchem narzeka na „brak lewicowości” na polskiej scenie politycznej. Ale trudno o bardziej prawicowe pod względem ekonomicznym credo polityczne. Walkę o prawa pracowników ma zastąpić bezzębny „dialog i dogadywanie się” z pracodawcą (chyba przez gadu-gadu) . Tak jakby mowa była o dwóch równoważnych partnerach dysponujących tą samą władzą: pracownikach i pracodawcy. Jeśli na poważnie mówimy o poszanowaniu praw pracowniczych „dobro firmy” nigdy nie może być argumentem dla zaniechania walki pracowników. Gdy pracodawcom udaje się wpoić pracownikom swój punkt widzenia, pracownicy wyzyskują się sami. Pod tym względem idee Łukasza Fołtyna całkowicie pokrywają się ze wszechobecnym neoliberalnym dyskursem.

Władze zamknęły media za ich poparcie strajku społecznego

Świat | Tacy są politycy

W Peru na żądanie prezydenta Alana Garcíi sąd wydał nakaz zamknięcia dwóch kanałów telewizyjnych i trzech rozgłośni radiowych pod pretekstem niedopełnienia przez nie drobnych formalności. Zamknięto lokalne kanały telewizyjne: Canal 15 i Canal 27 oraz rozgłośnie: Radio Ancash, Radio Miramar i Radio Armonia.

Jest to odwet za poparcie udzielone przez te media 48-godzinnemu strajkowi regionalnemu, połączonemu z blokadą autostrad, w tym Autostrady Panamerykańskiej, w departamencie Ancash na północy kraju.

Estonia: Krytyka policji przez Helsińską Fundację Praw Człowieka

Świat | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, policja nadużywała wobec protestujących siły. Niektórzy z nich po zatrzymaniu byli przez policjantów okładani pałkami, bici, okrutnie traktowani. Wiele z tych przypadków zostało udokumentowanych przez przedstawicieli mediów. Okrutne, nieludzkie traktowanie, poniżanie zatrzymanych jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

33 miliony złotych na samochody dla urzędników

Kraj | Tacy są politycy

33 mln zł ma pójść w tym roku z budżetu państwa na nowe samochody. Rząd chce ich kupić prawie pół tysiąca. Wszystkie dla urzędników rządowych, wojewódzkich i z agencji państwowych. Bo urzędnicy twierdzą, że auta, którymi jeżdżą, obecnie są już za stare. Twierdzą, że 4- czy 7-letnie auta są już zbyt stare. I dlatego z prawie 3 tysięcy aut, jakimi dysponuje administracja państwowa, ma być wymienione na nowe prawie 20 procent.

"Dynamiczny rozwój technologiczny w branży motoryzacyjnej powoduje, że samochody powyżej 3 roku użytkowania prezentują często przestarzałą już technologię, co ma swoje przełożenie w kosztach eksploatacyjnych oraz mniejszym bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów" - tłumaczą się biurokraci.

Kanał XML