Tacy są politycy

Francja: Urażona duma Sarkozego. Pozew w sądzie

Świat | Tacy są politycy

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy wstąpił na drogę sądową, ponieważ nie spodobały mu się koszulki wykpiwające jego reputację. Na koszulce widnieje nazwisko Sarkozy'ego, dużymi literami wypisane na piersi. Literę "o" zastępuje w nim jednak tarcza strzelecka. Powyżej nazwiska producent umieścił zachlapaną krwią dewizę Francji republikańskiej "wolność, równość, braterstwo". Poniżej widać hasło "zero tolerancji...50 punktów".

Prawnik producenta t-shirtu uważa, że prezydent Sarkozy usiłuje ograniczyć swobodę wypowiedzi.

Wrocław: Spotkanie dyskusyjne - Komu potrzebne amerykanskie rakiety?

Świat | Militaryzm | Tacy są politycy
2008-05-31 13:00
2008-05-31 15:00

31.05.2008
Siedziba WZZ Sierpien 80/KPiORP
ul. Pilsudskiego 95 (I pietro)
godz. 13:00

31 maja (sobota) we Wroclawiu odbedzie sie spotkanie dyskusyjne pt. "Komu potrzebne amerykanskie rakiety?". Spotkanie poswiecone jest planom budowy w Polsce amerykanskiej bazy wojskowej jako elementu tzw. tarczy "antyrakietowej". W spotkaniu wezmie udzial dr Filip Ilkowski z warszawskiej Inicjatywy "Stop Wojnie".

Spotkanie odbedzie sie w ramach ogolnopolskiej kampanii Inicjatywy "Stop Wojnie", ktorej kulminacja beda demonstracje 14-15 czerwca pod haslem "Zatrzymac amerykanskie rakety!".

Indie: Śmiercionośna cena wyborów

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Bary i sklepy monopolowe są w Indiach zamykane na czas wyborów, aby politycy nie kupowali głosów serwując wyborcom napoje wyskokowe.

Od razu pojawili się na pograniczu obu stanów sprzedawcy "nielegalnych" trunków. Rezultat politycznej hipokryzji? 156 osób martwych w ciągu ostatnich pięciu dni w południowych Indiach po wypiciu zatrutego alkoholu.

Utrzymywać kapitalizm, wsadzając do więzień

Świat | Represje | Tacy są politycy | Ubóstwo

Dziesięcioletni program brytyjskiego rządu, mający na celu ograniczenie przestępczości wśród młodocianych okazał się spektakularnym fiaskiem. Taki wniosek wynika z niezależnego badania na ten temat.

Wiele środków zostało odebranych budżetom organizacji społecznych, które przede wszystkim miały pomóc w zapobieganiu przestępczości nieletnich. Chodzi o takie kwestie, jak edukacja, szkolenia, zatrudnienie, spożywanie narkotyków i zdrowie psychiczne młodych ludzi. Blisko dwie trzecie środków zostało natomiast przeznaczonych na zamykanie młodych ludzi w aresztach i więzieniach.

AlterKino.org: Guerilla - uprowadzenie Patty Hearst

Świat | Militaryzm | Protesty | Tacy są politycy | Ubóstwo

Guerilla - uprowadzenie Patty Hearst - film przedstawia jedno z najgłośniejszych wydarzeń medialnych, które miało miejsce w Ameryce w latach 70. Robert Stone próbuje odtworzyć okoliczności powstania paramilitarnej organizacji SLA (Symbionese Liberation Army), która przed 30 laty rozpoczęła desperacką walkę z rządem federalnym.

4 lutego 1974 roku jej członkowie porwali córkę magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Ich żądania w zamian za uwolnienie córki milionera zaskoczyły wszystkich - domagali się żywności dla bezdomnych i bezrobotnych. W oczach najbiedniejszych mieszkańców USA natychmiast wyrośli na bohaterów, popieranych paradoksalnie przez samą córkę Hearsta.

http://www.alterkino.org

Wlk.Brytania: Home Office będzie inwigilował obywateli?

Świat | Represje | Tacy są politycy | Technika

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii przygotowuje ustawę komunikacyjną (Home Office), która zakłada stworzenie bazy danych, w której znalazłby się rejestr wszystkich rozmów telefonicznych, maili oraz wizyt internetowych obywateli. Dostarczyciele usług telekomunikacyjnych oraz internetowych będą musieli udzielać rządowi szczegółowych informacji dotyczących wszelkich działań ich klientów. Do bazy będą miały dostęp wszystkie agencje rządowe na terenie Europy.

Przeciwko ustawie jest Information Commissioner's Office (ICO) - organ rządowy zajmujący się ochroną danych osobowych w Wielkiej Brytanii, który stwierdza, że ustawa "posuwa się o krok za daleko". Według ekspertów ICO nie ma potrzeby, ani uzasadnienia dla tego, by rząd dysponował rejestrem rozmów telefonicznych i maili wszystkich obywateli kraju. Już rok temu ostrzegali, że społeczeństwo jest coraz bardziej inwigilowane.

Finlandia: W obronie zysków odłączają od internetu

Świat | Tacy są politycy | Technika

Fińska organizacja - Copyright Information and Anti-piracy Centre (CIAPC) - zajmująca się walką z osobami łamiącymi prawo autorskie w Finlandii, osiągnęła korporacyjny sukces. Powołując się na, obowiązujące od 1 stycznia 2006 roku, nowe prawo dotyczące ochrony praw autorskich, doprowadziła do odłączenia jednego z użytkowników od internetu. Jest to pierwszy tego typu przypadek w Europie!

Ku zdziwieniu samej CIAPC odłączone łącze okazało się być własnością publiczną jednej z prowincji Finlandii - autonomicznych Wysp Alandzkich. Jeden z urzędników używał sieci swojego pracodawcy do dzielenia się muzyką z innymi użytkownikami.

Fińskie prawo krytykowane jest także za to, że możliwość odłączenia użytkownika wprowadzono "tylnymi drzwiami". Nie miały miejsca żadne konsultacje z prawnikami czy ekspertami od technologii internetowych. Fińska ustawa stoi także w sprzeczności ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, który w kwietniu br. wypowiedział się przeciwko działaniom państw, zmierzającym do odłączania użytkowników od internetu.

Wrocław: Bosch oraz Denso wiedzą gdzie pomnażać zyski

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Niemiecki Bosch, światowy potentat w branży AGD i techniki motoryzacyjnej, oraz japoński Denso, jeden z największych w świecie producentów części samochodowych wspólnie zainwestują w zakład pod Wrocławiem 150 mln euro i zatrudnią 700 osób.

Inwestycje w Polsce korporacjom bardzo się opłacają. Władze wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej wydały inwestorowi zezwolenie na prowadzenie działalności. Korporacjom przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego oraz gwarancja taniej siły roboczej.

"Nienawiść do demokracji" - dyskusja o książce (Wrocław)

Świat | Tacy są politycy
2008-05-14 18:30
2008-05-14 20:00

14.05.2008
ksiegarnia "Złe wychowanie"
pl. Kościuszki 12 (ex-Cepelia)
godz. 18:30
Wstęp: wolny

Księgarnia i klub "Złe wychowanie" zaprasza na spotkanie wokół książki "Nienawiść do demokracji" Jacques'a Ranciere'a. W spotkaniu wezmą udział Przemysław Wielgosz (dziennikarz, redaktor naczelny "Le Monde diplomatique") i Maciej Kropiwnicki (tłumacz książki). Zapraszamy w środę, 14 maja, o godz. 18.30.

"Nienawiść do demokracji" Jacquesa Ranciere'a to bezlitosna krytyka zachodnich elit politycznych, ekonomicznych i intelektualnych. Autor dowodzi, że są one największym zagrożeniem dla demokracji na początku XXI stulecia. Politycy i władcy opinii publicznej w Europie i Stanach Zjednoczonych chętnie promują demokrację w Iraku, Iranie czy Afganistanie, stają się jednak jej wrogami u siebie.

Narzekania na przypadkowe społeczeństwo, które wciąż wysuwa nieodpowiedzialne roszczenia i głosuje wbrew własnym, dobrze pojętym interesom płyną z samych szczytów władzy w krajach Zachodu. Pogardzie dla ludu na euroatlantyckich salonach towarzyszą coraz śmielsze próby ograniczenia jego suwerenności.

Obserwujemy wzrost potęgi ośrodków władzy ekonomicznej oraz transformację państwa, które wyzbywa się funkcji socjalnych, a w ich miejsce rozwija aparaty represji. Polityka zmienia się w zarządzanie, wybory w telewizyjne show, bezwolna ludność zastępuje aktywny politycznie lud, a prawa człowieka to usprawiedliwienie interwencji zbrojnych, zwanych humanitarnymi.

Współczesne demokracje przekształciły się w państwa prawa oligarchicznego. Nadzieję na odrodzenie prawdziwej demokracji Ranciere widzi w walkach pracowników i młodzieży przeciw neoliberalnym reformom, w imigrantach domagających się równych praw, w rozmaitych mniejszościach walczących z dyskryminacją. Demokracja jest wszędzie tam, gdzie lud przeciwstawia się odpolitycznieniu i logice nieograniczonej akumulacji kapitału.

Jacques Ranciere (ur. 1940) - filozof francuski, profesor uniwersytetu Paris VIII (Saint-Denis). Współpracownik i krytyk Louisa Althussera. Współautor pierwszej wersji "Lire le Capital" (1965), książki która zrewolucjonizowała współczesną myśl marksistowską. Zasłynął jako badacz kultury proletariackiej, błyskotliwy krytyk zachodnich elit intelektualnych i filozof polityki. Spośród jego książek w Polsce dotychczas ukazały się "Estetyka jako polityka" (2007) i "Dzielenie postrzegalnego" (2007).

Ekwador: Represje wobec dziennikarzy Indymedia

Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycy

Ekwadorska policja zatrzymała pięciu dziennikarzy powiązanych z ekwadorskim oddziałem Indymedia. Zatrzymanie miało miejsce 6 maja w nocy. Czterych z pięciu zatrzymanych zostało zwolnionych z aresztu w środę po południu.

Rząd twierdzi, że czterech działaczy zostało zatrzymanych ze względu na ich związek z piątym zatrzymanym: Antonio Alcívarem.

Rząd odmówił wydania oświadczenia w sprawie zatrzymanych oraz nie poinformował o przyczynie ich aresztowania. Lokalna Organizacja Praw Człowieka (INREDH) stwierdziła, że było to naruszenie prawa do informacji o powodzie zatrzymania oraz ujawnienia tożsamości osób które ich aresztowały.

Szczecin: Urzędnicy i radni olewają pomaganie dzieciom

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy | Ubóstwo

Szczecińscy radni nie zatwierdzili funduszu "kapslowego", który to przeznaczony jest na przeciwdziałanie chorobom alkoholowym i pomoc uzależnionym. Również dzieciom z tych rodzin. Towarzystowo Przyjaciół Dzieci co roku wysyłało dzieci z trudnych środowisk na kolonie. Zajmowano się młodymi ludźmi ze Skolwina i Stołczyna.

Bush uruchamia kampanię promocji żywności modyfikowanej genetycznie

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

W czwartek, prezydent Bush uzyskał od Kongresu 770 milionów dolarów na tzw. „pomoc żywnościową” dla świata. W tym samym przemówieniu, Bush podkreślił, że czas zamknąć „rundę Doha” negocjacji WTO i znieść bariery celne dla importu subsydiowanej żywności modyfikowanej genetycznie.

Pomoc ma być odpowiedzią na rosnące ceny żywności na świecie. Na ironię zakrawa fakt, że wzrost cen żywności jest spowodowany m.in. polityką administracji USA, która przeznacza coraz większą część pól kukurydzy na produkcję bio-paliw (25% w 2007 r.).

Delegacje krajów afrykańskich wielokrotnie zrywały negocjacje w WTO w proteście przeciwko próbom zmuszenia ich krajów do zniesienia barier dla importu niszczącego lokalne rolnictwo.

Wrocław: Złoto dla Praw człowieka – Pekin

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Dziś w ramach kilkudniowej akcji „Złoto dla Praw człowieka – Pekin” odbyły się „Medytacje dla Tybetu”. Cała akcja była protestem przeciwko zatrzymaniu 15 tybetańskich mnichów w Lhasie za udział w pokojowej manifestacji.

Działacze wrocławskiej grupy Amnesty International zbierali podpisy pod petycją, skierowaną do prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, która ma być oficjalną formą nacisku politycznego.

Domagano się:
• złożenia pełnego sprawozdania na temat zatrzymanych w związku z wydarzeniami w Lhasie,
• zapewniły by zatrzymani nie byli torturowani ani w żaden inny sposób źle traktowani, by mieli dostęp do prawników oraz opieki medycznej, a także by jak najszybciej stanęli przed niezależnymi sądami z prawem do obrony
• umożliwienia pełnego i nie utrudnionego dostępu dziennikarzy i innych niezależnych obserwatorów do Tybetu i pozostałych rejonów zamieszkałych przez Tybetańczyków
• zgody na niezależne śledztwo ONZ w sprawie wydarzeń w Lhasie.

Radni PSL piją w "pracy"

Kraj | Tacy są politycy

Dwóch radnych wojewódzkich PSL (Lublin) piło alkohol w gabinecie wicemarszałka województwa Sławomira Sosnowskiego w godzinach pracy urzędu.
Informację tę, podali pracownicy urzędu - po wejściu do gabinetu Sosnowskiego na stole stały ciasteczka, woda mineralna, soki i kilka literatek. Obok butelka Napoleona.
Sprawa zgłoszona została na policję, ta jednak przyjechała dopiero po godzinach pracy urzędu - kiedy radni rozeszli się już do domów.
Wicemarszałek stwierdził, że to nie on pił "tylko koledzy"

Francja: Rozwój systemu inwigilacji tymczasowo wstrzymany

Świat | Tacy są politycy | Technika

We Francji wstrzymano prace nad systemem Ardoise, gromadzącym informacje o obywatelach. Pojawiły się bardzo poważne wątpliwości, czy nie narusza on prywatności i życia osobistego Francuzów.

System może gromadzić informacje głęboko wkraczające w życie prywatne Francuzów. Istnieje bowiem możliwość, podczas tworzenia bądź aktualizowania profilu obywatela, opatrzenia go odpowiednią "etykietką".

Do wyboru są m.in. "uciekinier z domu", "bezdomny", "homoseksualista", "narkoman", "członek związku zawodowego" czy "prostytutka". Jest także miejsce na wpisanie wyznania obywatela oraz rasy.

Kanał XML