Technika

AlterKino.org: Orwell przewraca się w grobie & Pieniądze jako Dług

Świat | Gospodarka | Technika

AlterKino.org przedstawia 2 nowe pozycje filmowe do obejrzenia.

Orwell przewraca się w grobie - krytyczne i pełne oskarżeń spojrzenie na dzisiejsze media w USA, które kiedyś uważano za bastion amerykańskiej demokracji.

Pieniądze jako Dług - animowany film dokumentalno - edukacyjny, traktujący o współczesnym systemie ekonomiczno-bankowym współczesnego świata. Ukazujący jego mechanizmy i nature, która okazuje się zaskakująca i tak naprawde NIEWOLNICZA.

Przypominamy: Filmy, które udostępniamy są w formacie RMVB. Jak je odtworzyć napisane jest w naszym FAQ na stronie.

Co 20 pracownik Yahoo może stracić pracę

Prawa pracownika | Technika

Yahoo traci pozycję na rynku internetowym, w związku z tym nowy szef serwisu zamierza przeprowadzić redukcję zatrudnienia. Analitycy uważają, że pracę w serwisie straci co 20 osoba, dla Yahoo pracuje obecnie 14 tys. osób. Dzięki temu serwis może oszczędzić nawet 100 mln dolarów rocznie, oprócz tego Yahoo zamierza zrezygnować z mniej rentownych projektów, zniknąć ma serwis społecznościowy Yahoo 360 oraz europejska porównywarka Kelkoo. Obecnie najwyższą pozycję na tynku internetowym ma Google. Inwestorzy Yahoo oczekiwali zdecydowanych działań ze strony szefa, które polepszyłyby wyniki finansowe firmy.

Lublin inwestuje w policyjne kamery

Kraj | Technika

Na razie w Lublinie działa 19 kamer. Władze planują jednak zamontować kolejne. Nowych kamer ma być 50. Miejscy urzędnicy zarezerwowali sumę 2 mln zł. na poszerzenie kontroli nad ludźmi.

Szczecin: miasto pod ścisłą kontrolą

Kraj | Technika

37 cyfrowych kamer obserwuje mieszkańców Szczecina. Kosztowały one 6,5 mln zł. Jest to pierwszy w pełni cyfrowy monitoring w kraju. Nowe kamery pracują dzień i w nocy i posiadają między innymi 26-krotny zoom i obracają się 360 stopni. Obraz jest doskonały, nie to co z analogowych.

Wielka Brytania: Więźniowie będą chipowani jak psy

Świat | Technika

Brytyjski rząd planuje wszczepiać więźniom pod skórę mikrochipy, które wymuszą po wyjściu z zakładu karnego przestrzeganie narzuconej przez wymiar sprawiedliwości „domowej godziny policyjnej”. Londyński The Independent podaje, że chipy RFID (radio frequency identification) będą chirurgicznie implantowane byłym więźniom. RFID to system kontroli lokalizacji działający w oparciu o przesył i odbiór fal radiowych.

Szpiegowskie chipy miałyby zawierać możliwe do odczytania dane personalne – tożsamość, adres i listę przestępstw. Do kontroli położenia chipów będą służyć zarówno nadajniki/odbiorniki oparte na technologii radiowej, jak też satelity.

Państwo chce kontrolować temperaturę

Świat | Blog | Gospodarka | Ironia/Humor | Technika

Chodzi o państwo Kalifornia, które planuje zmusić właścicieli domów do instalacji termostatów, które mogą być zdalnie (radiowo) kontrolowane przez państwo, czy też koncesjonowane firmy energetyczne. Oczywiście nie zawsze, ale w przypadku “zagrożenia”, które nie jest dobrze zdefiniowane. Chodzi o to, że w pewnych przypadkach państwu potrzebne jest kontrolowanie zużycia energii, aby zapewnić jej dopływ tam, gdzie będzie “bardziej potrzebna”. I ma zamiar osiągnąć to przez regulację zużycia energii (ogrzewania lub klimatyzacji) w domach prywatnych właścicieli. Aby zrealizować ten szczytny cel (prąd dla szpitali zamiast to schładzania willi), państwo musi zmusić właścicieli domów do założenia odpowiednich energetycznych smyczy, które w pewnych sytuacjach pozbawią właściciela możliwości decydowania o temperaturze we własnym domu. (Art. pochodzi z Miasik.net)

FBI buduje biometryczny "supermózg"

Świat | Technika

Za 5-6 lat FBI będzie dysponowała gigantycznym bankiem danych biometrycznych zbudowanym kosztem miliarda dolarów, który przynajmniej w założeniu potrafi w ciągu kilku sekund zidentyfikować każdego terrorystę - pisze sobotni "Washington Post".

W Clarksburgu w Wirginii Zachodniej, na obszarze równym dwóm stadionom piłki nożnej, powstanie komputerowy System Identyfikacji Następnych Pokoleń, w angielskim skrócie nazwany - Ngi. Zgromadzi on odciski palców i odczyty tęczówki oka praktycznie wszystkich ludzi na ziemi i pozwoli na natychmiastowe ich identyfikowanie.

Jak wyjaśnia na łamach "Washington Post" dyrektor odpowiedzialny w FBI za służby biometryczne, Kimberly Del Greco, dzięki Ngi w ciągu niewielu sekund można będzie ustalić, czy osoba zatrzymana w jakimkolwiek miejscu globu jest podejrzana o terroryzm bądź inne przestępstwa.

Promocja wolnego oprogramowania w szkołach

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Technika

W ostatnich trzech miesiącach mijającego roku szkoły chętnie gościły wolontariuszy opowiadających o wolnym i otwartym oprogramowaniu. Czasami na przeszkodzie w przeprowadzeniu spotkań stawali... nauczyciele informatyki, ale przypadki takie należały raczej do rzadkości - poinformowali organizatorzy akcji WiOO w Szkole.

W ramach akcji ochotnicy w całym kraju szkolili uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania. Kampania została przygotowana przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) przy współudziale serwisu Jakilinux.org. Fundacji udało się dotrzeć do szkół w pięciu województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i łódzkim. W sumie wolontariusze przeprowadzili prezentacje w trzydziestu placówkach mieszczących się w czternastu miastach i miejscowościach. Średnio w jednym spotkaniu uczestniczyło 42 słuchaczy - najwięcej naraz, bo 120, w spotkaniu trzech szkół w Poznaniu.

Kontrola usług internetowych na życzenie korporacji

Świat | Technika

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego przesłała do Parlamentu Europejskiego list z sugestiami dotyczącymi sposobów poprawy kondycji branży kulturalnej.

Pierwsza z proponowanych przez Federację metod to wprowadzenie filtrów, rozpoznających, czy krążące po Sieci pliki są legalnego pochodzenia, czy też nie. Drugi postulat obejmuje blokowanie klientom dostępu do pewnych usług opartych na protokole P2P, a trzeci - zablokowanie dostępu do stron WWW, umożliwiających bądź ułatwiających wymianę plików (IFPI wskazuje tu m.in. The Pirate Bay i AllofMP3.com).

Pozarządowa organizacja Electronic Frontier Fundation poinformowała że ten sposób postępowania nie tylko nie okaże się skuteczne w walce z internetowym piractwem, ale osłabi obowiązujące w Europie normy ochrony prywatności, ograniczy internautów- twórców w ich prawach oraz zahamuje rozwój innowacyjnych technologii. Według danych za rok 2006 pobrano 20 miliardów nielegalnych plików muzycznych. Jak będzie w ostateczności? Dowiemy się o tym w połowie stycznia 2008 r.

Armia USA manipulowała Wikipedią

Świat | Technika

Kolejne manipulacje w wolnej encyklopedii ujawnione. Amerykańscy żołnierze wielokrotnie zmieniali treść encyklopedyczych haseł o obozie w Guantanamo, a także zachęcali na jej łamach do wstąpienia w szeregi swojej armii. Zjawisko edytowania haseł i usuwania z nich niepożądanych informacji na swój temat jest powszechne, a wśród manipulatorów znaleźli się m.in. CIA, New York Times, Fox News, BBC i Watykan.

Kilkukrotne dokonywano w Wikipedii zmiany hasła na temat tejże bazy, starając się m.in. usunąć niekorzystne informacje na temat łamania praw człowieka, czy też liczby przetrzymywanych więźniów. Modyfikacji poddano również główne hasło dotyczące armii USA. Anonimowy autor zadbał o to, aby w tekście pojawiły się jedynie pozytywne informacje, zachęcające do rozpoczęcia militarnej kariery.

Komercyjna konkurencja dla Wikipedii

Świat | Technika

Nowy projekt Google - Knols - może stać się bezpośrednim konkurentem dla Wikipedii czy serwisów takich jak Mahalo. Firma z Mountain View umożliwi internautom publikację tekstów specjalistycznych i naukowych i dzielenie się z nimi zyskiem z reklam. Te "jednostki wiedzy" z dużym prawdopodobieństwem będą trafiały na czołowe pozycje wyników Google, uważają specjaliści.

Google chce zachęcić internautów, by pisali artykuły na tematy w których są specjalistami. Będzie to można robić za pomocą specjalnego narzędzia, które bardzo ułatwi publikację. Autorzy będą mogli zdecydować się na zamieszczanie reklam przy tekstach. Gigant z Mountain View będzie się następnie dzielił przychodami z autorami artykułów. Internauci będą mogli głosować na artykuły, komentować je i oceniać. Teksty będą ogólnodostępne w internecie, także dla innych wyszukiwarek niż Google.

Altergodzina o Internecie [mp3]

Kraj | Audio | Technika

Altergodzina - audycja społecznie zaangażowana. W dzisiejszej audycji o Internecie. Do pobrania w formacie mp3.

W audycji gościem był Piotr Czerniawski, szef działu literackiego pisma Rita Baum, współorganizator Festiwalu Blogów, jaki odbył się niedawno we Wrocławiu. Rozmawiano o roli Internetu w kształtowaniu obiegu informacji we współczesnym świecie, wpływie nowych mediów na potencjalną zmianę spoleczną. W przeciągu zaledwie paru lat blogi, będące początkowo elitarną rozrywką dla najbardziej obeznanych użytkowników internetu, przeistoczyły się w masowy fenomen, który na zawsze zmienił oblicze sieci, przygotowując grunt pod rewolucję Web 2.0.

Czy blogi w swoich najrozmaitszych formach stały się już częścią obowiązującego w kulturze kodu? Czy na zawsze zmieniły sposób komunikacji w sieci? Jaka jest ich realna popularność oraz nośność medialna? Czy są przejawem snobizmu, wirusowo rozprzestrzeniającym się w sieci, czy raczej rebelią odbiorców odrzucających bierność rodem z epoki tradycyjnych mediów? Czy ta forma twórczości jest oznaką nieodwracalnego przełomu w działalności i komunikacji społecznej?

Youtube cenzorem politycznym!

Świat | Represje | Technika

Filmy jednego z najbardziej krytycznych egipskich blogerów zostały usunięte przez operatorów serwisu. Ich decyzja spotkała się z ostrą krytyką organizacji walczących o prawa człowieka. Za sprawą filmów ukazujących stosowanie tortur przez egipskich policjantów, Wael Abbas stał się jednym z najbardziej znanych działaczy walczących o praworządność w swym kraju.

Na łamach YouTube zamieścił kilkadziesiąt materiałów będących dowodami na brutalne zachowanie funkcjonariuszy wobec zatrzymanych osób. Jeden z filmów upublicznionych przez niego pod koniec 2006 r. doprowadził ostatecznie do identyfikacji policjantów i rozpoczęcia ich procesu.

Film (nadal dostępny w serwisie LiveLeak), na którym torturowany jest młody kierowca autobusu, nakręcony został telefonem komórkowym przez funkcjonariuszy, a następnie rozprowadzony przez nich wśród współpracowników ofiary. Po pewnym czasie trafił on do blogera, który postanowił nagłośnić całą sprawę za pośrednictwem serwisu należącego do Google.

Koncern EMI może skończyć finansować RIAA

Świat | Gospodarka | Technika

Koncern muzyczny EMI rozważa zrezygnowanie z finansowania organizacji branżowych, reprezentujących firmy fonograficzne - donosi Reuters. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jako pierwsze od pieniędzy EMI może zostać odcięte Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego - RIAA.

Jak donosi Reuters, osoby kierujące trwającą właśnie w EMI restrukturyzacją doszły do wniosku, że firma zbyt dużo środków przeznacza na finansowanie organizacji branżowych. Wiadomo np. że Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego (IFPI) dostaje co roku od tzw. Wielkiej Czwórki (czterech największych wytwórni fonograficznych - EMI, Sony, Universal oraz Warner) ok. 130 mln USD. Nie wiadomo dokładnie, ile dostaje RIAA, jednak analitycy twierdzą, że jest to porównywalna kwota. Zrezygnowanie z płacenia składki na rzecz takich organizacji jest jednym z rozważanych w EMI pomysłów na zredukowanie kosztów działalności.

Kolejne represje wobec wolności wymiany plików w internecie

Świat | Represje | Technika

Holenderska organizacja antypiracka BREIN przekonała sąd do wydania nakazu, obligującego firmę hostingową LeaseWeb do zamknięcia kilkudziesięciu utrzymywanych na jej serwerach serwisów torrentowych (tzw. trackerów). Wśród nich znalazły się strony popularne nie tylko w Holandii - warto wymienić choćby btjunkie.org, seedpeer.com, torrentleech.org, mybittorrent.com, btmon.com, sumotorrent.com, what.CD, waffles.fm, hdbits.org, bitenova.nl, torrentportal.com oraz monova.org.

Przedstawiciele LeaseWeb już zapowiedzieli, że będą odwoływali się od decyzji sądu (wkrótce złożona ma zostać apelacja) - ich zdaniem łamie ona prawo do wolności wypowiedzi. Jednak na razie nakaz sądowy nie pozostawia im wyboru - strony zostaną zamknięte (ich operatorzy otrzymali już listy z informacją o decyzji sądu).

Prześladowania administratorów The Pirate Bay
Administratorzy popularnego trackera BitTorrent szpiegowani są przez prywatnych detektywów poruszających się samochodami na duńskich rejestracjach. Operatorzy TPB podejrzewają, iż za ich działaniem stoi piosenkarz, który w ostatnim czasie zapowiedział pozwanie witryny.

Kanał XML