Technika

Wikipedia nie da się chińskiej cenzurze

Świat | Technika

Komunistyczny rząd grozi Wikipedi zablokowaniem strony na terenie całego kraju, jeśli jej twórca nie zgodzi się na cenzurę.

James Wales nie ugina się pod presją chińskich władz, sprawę chce przedyskutowywać z komunistyczną władzą w najbliższym czasie.

Twórca wirtualnej encyklopedii swój opór tłumaczy szkodą dla samych obywateli Chin, którzy pozbawieni dostępu do Wikipedi nie będą też mogli jej edytować, a co za tym idzie nie będą mogli promować swojego kraju czy regionu.

Wales twardo stawia sprawę, nie wiadomo co na to chińskie władze, wiadomo natomiast, że pod presją rządu ugięły się już takie marki jak Google, Yahoo i Microsoft.

Kanada: Hakerskie "wybuchy" na portalu rządowym

Świat | Technika

Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego nie potrafiła zadbać o bezpieczeństwo swego portalu internetowego. Hakerzy włamali się tam i umieścili dziesiątki kolorowych zdjęć, pokazujących eksplozje nuklearne. Przedstawiciele Komisji gorączkowo dociekali w czwartek, jak hakerom udało się włamać do ich portalu. Na pewien czas po prostu wyłączyli zainfekowany moduł - hakerskie "eksplozje" pojawiały się przy otwarciu każdego z materiałów dla prasy umieszczonych na portalu.

Komisja zapewnia, że w niepowołane ręce nie dostały się żadne poufne informacje.

Ubecy podpisują umowę z Microsoftem

Kraj | Technika

Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego podpisała w piątek umowę z firmą Microsoft Corporation.

Umowa o współpracy przewiduje m.in. prowadzenie przez administrację publiczną wspólnych działań z Microsoftem w przypadku ataków wirusów czy innych zagrożeń sieci. Żadne szczegóły umowy nie zostały ujawnione.

Według koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna, "umowa nie pociąga żadnych kosztów dla państwa, a pozwala korzystać z pomocy specjalistów firmy Microsoft przy atakach wirusów na sieć informatyczną, daje dostęp do aktualizacji zabezpieczeń oraz zapewnia udział w odpowiednich szkoleniach".

Micro$oft próbuje opatentować RSS

Gospodarka | Technika

Koncern Microsoft złożył do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) aplikacje o dwa patenty, które dotyczą "platformy syndykacji treści zawartych na stronach internetowych" - informuje Dziennik Internautów. Pateny te obejmują również możliwości technologii RSS, która w produktach Microsoftu pojawiła sie całkiem niedawno.

Pracownicy Microsoftu, Jane Kim i Amar Gandhi, pracujący w Windows RSS team, są w obydwu aplikacjach wymienieni jako wynalazcy patentowanych rozwiązań. Nie podoba się to Dave'owi Winerowi, który określa siebie samego jako jednego z wynalazców technologii RSS. Przypuszcza on, że w przyszłości Microsoft chciałby po prostu pobierać opłaty za usługi podobne do RSS. Natomiast Nick Bradbury, twórca czytnika RSS FeedDemon uważa, że winę za podobne przypadki ponosi przede wszystkim amerykański system patentowy, który na takie rzeczy pozwala.

Kanał XML