Ubóstwo
Rzym: Studenci zajmują budynek
XaViER, Czw, 2009-07-09 19:51 Świat | Protesty | UbóstwoPonad 80 osób z Uniwersytetu Sapienza zajęło opustoszały od 10 lat budynek mieszkalny w Pigneto, w Rzymie, w ramach jednej z akcji bezpośrednich przeciw G8. Juro studenci chą zaprosić tam przedstawicieli władz uniwersyteckich i miejskich i poinformować ich o zamiarze pozostania w budynku. Okupujący chcą przekształcić to miejsce w dom dla ok. 20 osób, w związku z tym, że czynsze w Rzymie są nieproporcjonalnie wysokie do wysokości wsparcia finansowego, jakie mogą otrzymać studenci, a mniej niż 4% ze 180 tys. studiujących na La Sapienza przysługuje zasiłek mieszkaniowy przyznawany przez uczelnię.
Okupujący domagają się podstawowych dochodów, miejsca do mieszkania i opieki socjalnej dla wszystkich, w tym studentów i protestują przeciw ciągłemu zmniejszaniu rządowego dofinansowania dla uczelni. Podkreślają również hipokryzję przywódców państw G8, którzy chcą regulować i wspierać światowy rozwój gospodarczy, w czasie gdy u siebie nie potrafią zapewnić podstawowych standardów polityki socjalnej i zabezpieczyć mieszkańców, a nie tylko banki i korporacje, przed skutkami kryzysu finansowego.
Ofiary trzęsienia ziemi witają G8
mateusz_, Śro, 2009-07-08 14:26 Świat | Protesty | UbóstwoPrzywódcy państw G8, w drodze na obrady w L'Aquili, mogli zobaczyć parodię hasła wyborczego Baracka Obamy - "Yes We Camp" (Tak, mieszkamy w namiotach).
Napis został stworzony przez osoby pozbawione dachu nad głową w wyniku trzęsienia ziemi. Pomimo zapewnień o pomocy ze strony rządu, ludzie od kilku miesięcy mieszkają w namiotach pozostając pod opieką Czerwonego Krzyża. "Nie widzimy, by zostały poczynione jakiekolwiek prace w zakresie odbudowy miasta. Przez ostatnie trzy miesiące pieniądze były wydawane tylko na przygotowania do G8", mówi Nicole z Komitetu 3e32, jedna z uczestniczek protestu.
Po kwietniowym trzęsieniu ziemi, do dziś kilka tysięcy osób koczuje w namiotach.
USA: Marsz bezdomnych w Sacramento
Yak, Sob, 2009-07-04 09:52 Świat | Protesty | Ubóstwo2 lipca w Sacramento w Kalifornii, setki bezdomnych domagało się pod ratuszem prawa do bezpiecznego miejsca przebywania. Trzy miesiące temu, władze miasta zamknęły miasteczko namiotowe, w którym mieszkali bezdomni. Teraz, nie mają gdzie się podziać. Demonstracja miała na celu wymuszenie na władzach przekazania miejsca na nowy obóz.
W tym tygodniu zamknięto również tymczasowe schronisko, w którym bezdomni przebywali w zimę. Teraz, mieszkańcy schroniska nie mają gdzie się podziać.
Jeden z organizatorów demonstracj, Val Jon Farris, powiedział: „Ludzie nie mogą mieszkać w legalny sposób, chyba że są właścicielami lub najemcami mieszkania lub domu. Jeśli jesteś bezdomnym, nie masz prawa istnieć. Nie możesz nawet położyć się spać bez ryzyka aresztowania i ukarania. Walczymy o prawo ludzi do życia, bez groźby uwięzienia.”
Tymczasem, władze miasta Sacramento zastanawiają się raczej, jak dalej okroić koszty na usługi publiczne.
Bezdomność w Kalifornii jest dużym problemem – mówi się o 15 tys. bezdomnych w samym San Francisco. (za libcom.org)
[Video] Spotkanie promujące książkę “Planeta Slumsów”
Tomasso, Czw, 2009-06-25 06:15 Świat | Gospodarka | Tacy są politycy | UbóstwoRelacja video ze spotkania promującego książkę “Planeta Slumsów”. Mike’a Daviesa jednego z najwybitniejszych specjalistów od urbanizacji. Spotkanie odbyło się w kawiarni „Falanster” na ul. Św. Antoniego 23 we Wrocławiu.
Czas trwania filmu: 2 godz.3 minuty
Książka kreśli obraz zmian współczesnego świata z perspektywy powstawania miast-molochów, wielkich aglomeracji slumsów, w których żyje ponad miliard ludzi. Przyczynę tego zjawiska upatruje w neoliberalnych praktykach ekonomicznych. Miliony wyzutych ze środków do życia mieszkańców wsi w Afryce, Azji i w Ameryce Łacińskiej migrują do miast powiększając armię funkcjonalnie wykluczonych – nowych proletariuszy, których niestabilna i półniewolnicza praca napędza zyski współczesnego kapitalizmu, a którzy nie mają żadnych szans by skorzystać z owoców swego trudu.
Paneliści:
Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny miesięcznika "Le Monde Diplomatique" - edycja polska
Maciej Hojak - Kolektyw "Rozbrat". wydawca "Przeglądu Anarchistycznego". Bractwo Trojka
Roman Rutkowski - architekt, wykładowca, publicysta
Film ze spotkania promującego książkę "Planeta Slumsów" w formacie RMVB można również pobrać z naszego serwera. [404 MB]
Czy niedługo w Polsce powstaną odwrócone kredyty hipoteczne?
Akai47, Wto, 2009-06-23 07:40 Kraj | UbóstwoOdwrócone kredyty hipoteczne to taki "kredyt" przy którym senior może dostać rentę bo sprzedaje prawo do nieruchomości bankowi. Ten z kolei, może nawet sprzedać lokal z seniorem.
Chociaż w Polsce nie można jeszcze udzielać odwróconych kredytów hipotecznych, to jedna z prywatnych firm już wprowadziła na rynek produkt, który je przypomina. Modyfikując znaną prawu cywilnemu instytucję dożywocia, Fundusz Hipoteczny Dom (FHD) oferuje seniorem dożywotnią rentę w zamian za przeniesienie na nią prawa własności do domu czy mieszkania. Wysokość oferowanych świadczeń jest jednak zaskakująco niska w stosunku do cen przekazywanych nieruchomości. A jeśli senior nagle umrze, FHD dostanie nieruchomość za mały procent jej wartości.
Seniorzy mają prawo do dożywotniego zamieszkiwania w mieszkaniu lub domu.
FHD twierdzi, że do jego warszawskiej siedziby zgłosiło się ponad 400 seniorów.
Madryt: Wideo z lotniska Barajas pokazujące brutalność służb imigracyjnych
H2, Sob, 2009-06-20 21:16 Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | UbóstwoPoniższy materiał został sfilmowany na lotnisku Barajas niedaleko Madrytu 16 czerwca 2009r. Film pokazuje jak służby mundurowe, próbują deportować Senegalskiego imigranta.
Prawo do zasiłku rodzinnego mogą stracić tysiące rodzin
Akai47, Wto, 2009-06-09 06:25 Kraj | UbóstwoJeżeli nie zostaną podwyższone progi dochodowe, upoważniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, to prawo do zasiłku stracą kolejne tysiące rodzin żyjących na progu ubóstwa - mówili związkowcy wczoraj na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.
Progi dochodowe, ustalone na potrzeby zasiłków rodzinnych, nie były podwyższane od 2004 r. W efekcie przez ostatnie pięć lat liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne spadła z 5,5 mln do 3,7 mln.
Zbigniew Kruszyński z "S" stwierdził, że "zamrożenie progów na kolejne trzy lata - jak proponuje rząd - oznacza, że rodziny wielodzietne, mające trójkę lub więcej dzieci, nie będą miały prawa do ubiegania się o zasiłek, dopóki ich dochody nie spadną poniżej poziomu egzystencji".
Ostateczna decyzja o zasiłkach zapadnie 15 sierpnia.
Rewolta w Peru
H2, Pon, 2009-06-08 20:04 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | UbóstwoAktualizacje:
11 Czerwca: Dzisiaj w Perú trwa strajk generalny, w solidarności z zamordowanymi. Indymedia Perú podaje, że liczba zabitych demonstrantow może sięgać nawet 100. Po stronie rządowej, zginęło 20 policjantów. W Madrycie oraz Hadze odbyły się demonstracje solidarnościowa z walczącymi. Kongres Peruwiański odrzucił na 90 dni wprowadzenie nowego prawa, lecz nie jest wykluczone, że rząd podejmie kolejne próby jego wprowadzenia po uciszeniu sytuacji.
AlterKino.org: Ziemia kobiet
Tomasso, Pon, 2009-06-08 19:51 Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | UbóstwoFilm "Tierra de Mujeres", czyli "Ziemia kobiet" to opowieść o rdzennych mieszkankach Chiapas i ich walce o godne życie. Bycie autochtonem w stanie Chiapas w Meksyku oznacza biedę i dyskryminacje ze względu na ubiór, język, muzykę, tradycje i kulturę. Sytuacja ta jest jeszcze cięższa, jeżeli jesteś rdzenną mieszkanką tego terytorium, ponieważ kobiety pozbawiane są praw nawet w obrębie swoich własnych społeczności.
"My rdzenne mieszkanki Chiapas nie mamy dostępu do dobrej żywności, mieszkań, opieki zdrowotnej, edukacji. Nie ma dla nas programów pomocowych, nie działa opieka społeczna...popadamy w ubóstwo i nędze...' - słowa skierowane przez Komandantke Esther do Meksykańskiego Kongresu Narodowego - 28 marzec, 2001r.
Wybuch powstania zorganizowany przez EZLN (Zapatystowską Armie Wyzwolenia Narodowego) 1 stycznia 1994 roku był punktem zwrotnym przynajmniej dla kobiet Zapatystowskich. Kobiety z Chiapas zaczęły się organizować w kooperatywy. Powstawały np religijne grupy kobiece, projekty teatralne...mieszkanki Chiapas po raz pierwszy od dawna czuły się upodmiotowione, zaczęły panować nad swoim własnym życiem. Krok po kroku kobiety wiejskiej razem z nauczycielkami, lekarkami, rozwódkami, rzemieślniczkami walczą o lepszą przyszłość dla wszystkich- każda na miarę swoich własnych możliwości.
Ziemia Kobiet - to opowieść o kobietach, o ich życiu, problemach, strachu jaki im towarzyszy na codzień i nadziejach na lepszą przyszłość.
[Warszawa] Protest pod Ambasadą Peru przeciwko najazdowi na ziemie peruwiańskich Indian
Czytelnik CIA, Sob, 2009-06-06 22:37 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ubóstwo20 czerwca o godzinie 16:00 odbędzie się protest pod Ambasadą Peru w Warszawie (ul. Staroscińska 1) przeciwko dokonującemu się najazdowi na ziemie peruwiańskich Indian
W piątek 5 czerwca nawet ponad 30 Indian według innych źródeł 27) mogło zginąć a kilkadziesiąt innych zostało rannych w wyniku starć między rdzennymi mieszkańcami a policją na północy Peru.
Prezydent Peru Allan Garcia powziął plan gospodarczego przeobrażenia Amazonii otwierając go dla sektora wydobywczego oraz eksploatacyjnego. Tereny przeznaczone pod poszukiwanie lub eksploatację ropy naftowej i gazu obejmują obecnie 2/3 terytorium peruwiańskiej oraz ekwadorskiej Amazonii. Spośród 64 stref naftowych wszystkie za wyjątkiem ośmiu zostały zatwierdzone po 2003 roku. Tereny mające zostać poddane eksploatacji należą do jednych z najbogatszych w gatunki ssaków, ptaków i zwierząt ziemnowodnych obszarów Amazonii. Ziemie te należą również do rozlicznych plemion, które żyją tam w większej lub mniejszej korelacji ze światem zewnętrznym w tym także izolowanych, którzy nie utrzymują stałego kontaktu ze światem zewnętrznym od 50, 100 , 150 lub więcej lat.
Manifestacje sprzeciwu wobec rządowych planów odbywają się w peruwiańskiej Amazonii od 9 kwietnia. Indianie blokują rzeki, drogi, rurociągi i lotniska. Na rzece Napo łódź należąca do angielsko-francuskiego przediębiorstwa Perenco przedzierała się przez blokadę z pomocą wojskowej kanonierki. Zaogniająca się sytuacja skłoniła Alana Garcię do wprowadzenia w czterech amazońskich prowincjach stanu wyjątkowego oraz zawieszenia obowiązywania tam praw konstytucyjnych. W miejsce demonstracji sprowadzone zostały oddziały policyjne i wojskowe.
Do krwawych starć 5 czerwca doszło gdy policja starała się przełamać blokadę drogową zorganizowaną przez 5 tys. Indian nieopodal miejscowości Nagua w prowincji Amazonas. Demonstranci pochodzi z min. plemion takich jak Achuar, Ashannika, Arabela. Kichwa, Shawi, Wampi, Matsigenka czy Huambisa.
Oprócz ok. 30 Indian zginęło również 7 policjantów a wdg. demonstrantów do niewoli dostało siękolejnych 38 funkcjonariuszy policji. Ów demonstranci zagorzili również, że jeżeli rząd nie cofnie nakazu rozpędzenia demonstracji wysadzą w powietrze przepompownię należącą do państwowego koncernu naftowego Petroperu. To właśnie Petroperu posiada koncesje wydobywcze , które udziela zagranicznym przedsiębiorstwom tj. wspomniane Perenco, hiszpański YPF Repsol, brazylijski Petrobas a także ConocoPhillips czy US Barnett Resources.
W związku z niniejszymi wydarzeniami zawiązał się oddolny zamysł przeprowadzenia protestu pod Ambasadą Peru w Polsce. Demonstracja przeciwko dokonującemu się najazdowi odbędzie się 20 czerwca (sobota) w godzinach (16.00-18.00) na ul. Staroscinskiej 1 gdzie mieści się wspomniana ambasada. Osoby, które zainicjowały ów spotkanie zachęcają do przyłaczenia się do protestu - wszystkich, którym nieobojętnym są kwestie powyżej przedstawione, wszystkich, którym nieobojętnym jest los drugiego człowieka.
Rosja: zrozpaczeni mieszkańcy miasta Pikaliewo wyszli na ulicę
Renegade, Śro, 2009-06-03 10:15 Świat | Gospodarka | Protesty | Ubóstwo"Rabotu, rabotu!", czyli "Pracy!" – skandowali. Skarżą się, że nie mogą wykarmić swoich rodzin. Co drugi z 23-tysięcy mieszkańców nie ma za co się utrzymać. Zablokowali miejscową autostradę z Petersburga do Wołogdy w jej blokadzie wzięło udział około 600 osób.
Według związków zawodowych, co drugi z mieszkańców Pikaliewa jest bez środków do życia. W ostatnim czasie wiele osób straciło pracę, część nie dostała zaległych wynagrodzeń.
Spora część mieszkańców miejscowości pracowała w fabryce aluminium należącej do oligarchy Olega Deripaski. Zamknięto też dwie z trzech cementowni działających w mieście.
Protest lokatorski na Radzie Warszawy
Renegade, Wto, 2009-05-12 19:53 Kraj | Gospodarka | Protesty | UbóstwoW najbliższy czwartek - 14 maja - podczas obrad Rady Warszawy odbędzie
się
protest lokatorski przeciwko polityce mieszkaniowej. Zapraszamy wszystkich
zainteresowanych o godzinie 10:00 do Sali Warszawskiej (Pałac Kultury i
Nauki - wejście od strony ul. Marszałkowskiej)
* Żadnych podwyżek czynszów w lokalach komunalnych!
* Reprywatyzacja STOP!
* Dość eksmisji!
San Paulo: Okupacja budynku Krajowej Fundacji Zdrowia (Funasa)
H2, Pią, 2009-05-08 19:25 Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Miejsca | Protesty | Tacy są politycy | Ubóstwo100 brazylijskich Indian, zajęło we wtorek budynek rządowy w San Paulo i przetrzymywało urzędników, którzy tam pracują, domagając się lepszej służby zdrowia.
Manifestujący, którzy reprezentowali 5000 Indian w 37 wspólnotach paulistowskich weszli do siedziby Krajowej Fundacji Zdrowia (Funasa), organizacji zależnej od Ministerstwa Zdrowia, która powinna zajmować się pomocą medyczną i sanitarną społeczności indiańskich.
Według protestujących, fundusze na zdrowie nie docierają do ich wiosek.
"Indiańskie dzieci są niedożywione, mnóstwo z nich umiera. Brakuje podstawowych usług medycznych, nie mamy karetek pogotowia przy przychodniach, nie mamy leków", "nikt nie zwraca uwagi na problemy Indian" - powiedział indiański przywódca Dara, jeden z reprezentantów protestu.
30 urzędników, którzy byli przetrzymywani w budynku, zostało uwolnionych wieczorem. Według Funasa, nikt nie został ranny podczas okupacji i nie zarejestrowano zniszczeń materialnych.
Organizatorzy protestu domagają się rozmowy z krajowym prezydentem Funasa, Danilo Forte, którego oskarżają o nie usunięcie ze stanowiska dyrektora tej instytucji w San Paulo, Raze Rezek.
Policja wojskowa otoczyła strefę, ale nie nawiązała kontaktu z protestującymi.
Warszawa: Demonstracja lokatorów przeciwko podwyżkom czynszów
Akai47, Pon, 2009-04-27 18:28 Kraj | Protesty | Tacy są politycy | UbóstwoDziś w Warszawie pod Ratuszem odbyła się kolejna demonstracja lokatorów. Protest był związany z kampanią przeciwko podwyżkom czynszów w mieszkaniach komunalnych. Podwyżki mają wejść w życie od maja do czerwca b.r.
Członkowie Komitetu Obrony Lokatorów zapowiedzieli zaostrzenie protestów i stwierdzili, że jeśli miasto nie odwoła podwyżek czynszów, może dojść do radykalnych wystąpień, takich jak okupacje i strajki czynszowe. Przemawiający lokatorzy podkreślali opłakany stan kamienic w których mieszkają. Teraz za swoje mieszkania będą musieli płacić większą część swojej emerytury.
W dzisiejszej akcji wzięło udział ponad 100 osób. Akcję wspierali aktywiści Komitetu, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. W proteście uczestniczyły osoby o najróżniejszych poglądach politycznych, o różnej sytuacji mieszkaniowej, które połączyła niezgoda na nieludzką politykę władz miasta.
Następne akcje są zaplanowane 1 maja w Śródmieściu oraz na Pradze. Poniżej publikujemy kilka zdjęć z protestu.
Altergodzina: Światowy Dzień Fair Trade & Yerbaciarnia (mp3)
Tomasso, Pią, 2009-04-24 21:56 Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | UbóstwoW audycji rozmawiano o idei Sprawiedliwego Handlu. Nasi goście opowiadali o Światowym Dniu Fair Trade (9-10 maja) oraz II Edycji Festiwalu Fair Trade "WychowaNIE Złe", które odbędą się w Klubo-kawiarni "Falanster". Hasła festiwalu to alterglobalizm, sprawiedliwy handel, ekonomia alternatywna, demokracja uczestnicząca, świadomy konsument, prawa pracownicze, współczesne niewolnictwo, wolna kultura, niezależne media. Idei przyświecają: Le Monde Diplomatique, Recykling Idei, Alterkino, Wrocławska Sekcja Alternatywna.
Altergodzina: Światowy Dzień Fair Trade & Herbaciarnia (mp3)
W studiu gościła Aneta, Wojtek i Mariusz - organizatorzy festiwalu, a także pracownicy sklepu Fair Trade i przyszłej kawiarni Falanster na Św. Antoniego. Rozmawiano również z Agnieszką, która prowadzi we Wrocławiu Yerbaciarnie Szczypta Świata.
Więcej o inicjatywie Sprawiedliwy Handel tutaj.
Ponadto w Altergodzinie usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".