Ubóstwo

Absurdy kapitalizmu: 9 m kw za 89 tys.

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Obłęd na rynku nieruchomości sięga szczytów. Jedna z krakowskich agencji proponuje kupno przerobionej na mieszkanie piwnicy za 89 tys. zł o powierzchni 9m kw - informuje Gazeta Wyborcza.

Agencja reklamuje, że blisko do takich atrakcji jak: AGH, AP, apteki, dyskoteki, kina, kościoła, ośrodka zdrowia, parku, poczty, przedszkola, pubów, sklepów, szkoły, terenów rekreacyjnych, usług, basenu, fitness - No i na Błonia blisko. Łóżko wysuwa się ze ściany. Muszla jest w bliskim sąsiedztwie legowiska, ale nie musi przeszkadzać. Jest zamknięta. Szafa jest całkiem, całkiem. Wraz z regałem tworzy przekonującą całość - wylicza agentka informując, że "mieszkanie" o powierzchni 9 metrów kwadratowych będzie do oglądnięcia w przyszłym tygodniu. Właścicielka wyjechała, nie zostawiła kluczy. - Może rozczarowała się małą ilością chętnych? - zapytał dziennikarz GW. - Nie, chętnych jest dość sporo - zapewnia pani A.

Walka o godne mieszkanie

Gospodarka | Protesty | Ubóstwo

Wczoraj w ponad 20 miastach Hiszpanii odbyły się manifestacje pod hasłem "O godne mieszkanie", przeciwko wysokim cenom mieszkań i ich braku. Na transparentach widniały m.in. takie hasła jak: "Nie mogę wracać do domu rodzinnego, bo jeszcze z niego nie wyszedłem", "Wolny rynek robi z nas bezdomnych". W Madrycie wyszło na ulicę kilka tysięcy osób. W momencie gdy manifestanci próbowali dostać się pod budynek parlamentu, drogę zagrodziła im policja i brutalnie zaatakowała pokojową demonstrację, m.in. strzelając gumowymi kulami.

Jeden z uczestników organizującego protesty "Zgromadzenia na rzecz godnego mieszkania" powiedział serwisowi La Haine: - Prawdopodobnie zatrzymano dwie osoby, choć nie jest to jeszcze potwierdzone. Natomiast pewne jest, że jedna osoba ma poważne uszkodzenie głowy, wiele innych osób zostało rannych.

Fotografie z manifestacji

3 tys. polskich bezdomnych w W. Brytanii

Gospodarka | Ubóstwo

W Wielkiej Brytanii jest ok. 3 tysięcy bezdomnych Polaków - informuje brytyjski Times.

Jak uważają dziennikarze tej gazety, wysokie czynsze i wzrost bezrobocia w tym kraju sprawiły, że coraz większa liczba szukających pracy w Wielkiej Brytanii Polaków dołączyła do grona bezdomnych. Są oni zdani w zupełności na pomoc zwykłych ludzi i organizacji charytatywnych, bo na rząd nie mają co liczyć - aby mogli oni korzystać ze wsparcia organizacji rządowych, muszą pracować w Wielkiej Brytanii bez przerwy co najmniej 16 miesięcy, a tego warunku większość nie spełnia.

Kanał XML