Zwolnienia

Użytkownicy porzucają Microsoft, szykują się masowe zwolnienia

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, na które powołuje się PCWorld, korporacja Microsoft szykuje się do zwolnienia być może nawet 15 tys. miejsc pracy na całym świecie. Wiadomość ma zostać oficjalnie ogłoszona 15 stycznia.

Inne giganty informatyczne już przeprowadziły masowe zwolnienia: Yahoo zwolniło 10% pracowników w grudniu, a w listopadzie Google zwolniło 10 tys. „niepracowników”.

Jako jeden z powodów spodziewanych zwolnień uznaje się znaczący spadek udziału w rynku produktów firmy. W grudniu, udział Microsoft Windows w rynku po raz pierwszy spadł poniżej 90%. W czasie Świąt, spadł o dalszy punkt procentowy. Zamiast Windowsa, użytkownicy kupowali komputery z systemem Mac OS X i przerzucali się na system Linux.

Udział przeglądarki Microsoft Internet Explorer w rynku zmniejszył się o 3,1% procent od października 2008 r. Użytkownicy porzucają go na rzecz Firefoxa i przeglądarki Chrome firmy Google. Według niepotwierdzonych doniesień, zwolnienia w Microsoft mają właśnie dotyczyć programistów pracujących nad Internet Explorerem.

Masowe zwolnienia w Wielkiej Brytanii

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Zwolnienia

Ponad 600 tys. osób straci pracę w Wielkiej Brytanii w 2009 roku. To najwięcej od 18 lat - wynika z prognoz instytutu Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD).

Oznacza to, że liczba osób bezrobotnych sięgnie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. 2,8 mln. - W zeszłym roku w tym samym czasie Instytut ostrzegał, że 2008 rok może być najgorszy, jeśli chodzi o miejsca pracy od dekady - mówi John Philpott, główny ekonomista CIPD. - Ale w retrospektywie będzie on postrzegany tylko jako zapowiedź najgorszego roku dla rynku pracy od prawie dwóch dekad - dodaje. (AP)

Wielka Brytania: Woolworth zbankrutował, szykują się kolejne zwolnienia

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

W styczniu i lutym w Wielkiej Brytanii szykują się zwolnienia na masową skalę. 5 stycznia zamknięty zostanie ostatni ze sklepów należących do sieci Woolworth, która przestaje istnieć. Pracę straci 27 tys. osób. Zamknięta zostanie również sieć sklepów meblowych MFI (1400 osób zwolnionych). Niewykluczone, że 10 do 15 innych znanych sieci handlowych może podzielić los Woolwortha.

Według Federacji Małego Biznesu, w 2009 r. może zbankrutować 30 tys. małych firm, co pociągnie za sobą utratę pracy dla 160 tys. osób.

Władze miejskie planują też zwalniać pracowników budżetowych (przynajmniej 5 tys. osób). Około 2 tys. osób zostanie zwolnionych z sieci transportowej Londynu. Nawet personel więzienny i kuratorzy stracą pracę: szacuje się, że aż 10 tys. osób. (libcom.org)

Zwolnienia w ArcelorMittal

Kraj | Zwolnienia

W koncernie ArcelorMittal Poland trwają wielkie przygotowania do cięć zatrudnienia. We wszystkich spółkach ArcelorMittal w Polsce w 2009 r. pracę straci około 1250 z ponad 10 tys. zatrudnionych.

ArcelorMittal uzasadnia redukcje spadkiem popytu na stal, ale także zmniejszeniem przyznanych Polsce limitów na emisję CO2.

Kryzys uderza w polskich pracowników - będą masowe zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Zwolnienia

Do końca roku co najmniej 2 tys. osób na Dolnym Śląsku straci pracę - wynika z szacunków dolnośląskiej "Solidarności". - Zwolnienia dotykają przede wszystkim pracowników zatrudnionych na czas określony, głównie na umowę-zlecenie - przyznaje Kazimierz Kimso, wiceprzewodniczący dolnośląskiego Zarządu Regionu "S". - Już nie czekamy na kryzys. On tu jest. Z naszych bardzo ostrożnych szacunków wynika, że tylko do końca roku pracę straci co najmniej 2 tys. osób. Jeśli sytuacja w przyszłym roku się nie polepszy, kolejne zakłady będą decydować się na cięcia.

Informacje związkowców potwierdza Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, który jednak rejestruje tylko zwolnienia pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony. Tylko w październiku sześć zakładów poinformowało, że zamierza zwolnić 557 osób. 416 z nich straciło pracę w ramach zwolnień grupowych.

Koncerny samochodowe domagają się pomocy finansowej rządu, jednocześnie szykują zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Kryzys gospodarki światowej szczególnie dotkliwie uderzył w przemysł samochodowy. Fala uderzeniowa dotarła także do Polski - gliwicki Opel poprosił polski rząd o pomoc finansową - zwolnienia podatkowe i dofinansowanie produkcji aut. Także inne koncerny samochodowe wyciągną ręce po publiczne fundusze.

Firmy samochodowe i oponiarskie ograniczają produkcję, w październiku zmniejszyła się ona w porównaniu do września o ponad 14 proc. W fabryce Opla w Gliwicach pracę od nowego roku ma stracić 700 osób, w fabryce samochodów ciężarowych MAN w Starachowicach zlikwidowane będzie ponad 300 etatów. Załamanie w sektorze odczuje cała gospodarka, bo motoryzacja wytwarza ok. 4 proc. PKB, czyli 46 mld zł, z czego sama sprzedaż aut w salonach daje rocznie 5,5 mld zł. (Źródło: dziennik "Polska")

TV Puls planuje zwolnienia grupowe

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Pracownicy TV Puls otrzymali e-maile z informacją o planowanej reorganizacji, która wiąże się z "nową strategią Pulsu". W lipcu br. zwolniono ze stacji ok. 120 pracowników. Ekipa stacji liczy teraz ok. 150 osób. Jak poddaje "Presserwis" pracę może stracić większość z nich, nawet ok. 100 osób, bo Puls chce odchudzić koszty stałe, by lepiej wypaść w oczach potencjalnych inwestorów.

Po wycofaniu się News Corporation, który miał 35 proc. udziałów w stacji, TY Puls prowadzi rozmowy z kilkoma zainteresowanymi podmiotami m.in. z RTL Group, który należy do koncernu Bertelsmann.

Zwolnienia w MAN Starachowice

Kraj | Zwolnienia

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie związków zawodowych z prezesem Oetjenem, podczas którego zostaliśmy poinformowani o zamiarze przeprowadzenia przez Zarząd firmy zwolnień grupowych. Jak nas poinformowano planuje się zwolnić z pracy 300 osób. Zwolnienia najbardziej mają dotknąć wydział produkcji wiązek elektrycznych (FWK), gdzie do zwolnienia jest 220 osób i wydział obróbki mechanicznej (FWA).

Z niezrozumiałych powodów zwalniani mają być też pracownicy z wydziałów autobusowych gdzie na tę chwilę pracy nie brakuje. Z dokumentów, jakie nam przekazano wynika, że wszyscy pracownicy firmy zostaną poddani ocenie i to ona ma decydować o tym czy pracownik w firmie zostanie czy nie. Jak z tego wynika żaden pracownik nie może być na tę chwilę pewny swojego losu.

Co czwarta średniej wielkości firma planuje zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Co czwarta firma średniej wielkości zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć zatrudnienie, wynika z badań ABR Opinia przeprowadzonych na zamówienie "Gazety Prawnej". W przypadku mniejszych firm gotowość do zwolnień wykazuje 15 proc.

Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada, gdy w mediach było już bardzo wiele informacji, że czeka nas spowolnienie gospodarcze. Objęło ono 479 losowo wybranych małych firm i 73 średnie.

Możliwe zwolnienia w Indesicie

Kraj | Zwolnienia

Pracownicy fabryk Indesitu w Łodzi coraz bardziej boją się o swoją pracę. Produkcja łódzkiej fabryki znacznie spadła. Fabryki w Polsce nie przynoszą straty ale włoska spółka Merloni ma kłopoty ze spłatą długów i wystąpiła o ochronę przed wierzycielami.

W Radomsku od kilku tygodni mówi się o tajemniczych przyczynach ciągle odkładanego oficjalnego otwarcia tamtejszej fabryki Indesitu. Pierwotnie otwarcie miało odbyć się w połowie czerwca.

Co piąty do zwolnienia!

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Zwiększenie pensum o 4 godziny, czyli o 22 proc., oznacza że pracy zabraknie nawet dla 143 tys. nauczycieli Czyli niepewny swojego zatrudnienia będzie co piąty nauczyciel!

Takie mogą być konsekwencje propozycji, którą rząd zgłosił podczas rozmów z oświatowymi związkami zawodowymi 17 czerwca. – To wiceminister edukacji Krystyna Szumilas zaproponowała, aby dać samorządom możliwość zwiększenia pensum do maksymalnie 22 godz. w tygodniu – relacjonuje Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. Jego zdaniem rząd podrzuca samorządom kukułcze jajo, mówiąc: to nie my, to oni.

Wystarczy spojrzeć na aktualny stan dzisiejszego zatrudnienia w oświacie (obecnie pracuje 651 tys. nauczycieli) i uszczuplić go o ponad jedną piątą. O tyle, po wprowadzeniu w życie rządowego pomysłu, zmniejszy się liczba miejsc pracy. Ale to nie jedyna zła wiadomość. Bo ci, którzy uciekną spod gilotyny zwolnień, muszą przygotować się na dodatkowy wysiłek. Bo 4 godziny pensum więcej to nie tylko więcej pracy przy tablicy. To także więcej dokumentacji do wypełnienia, więcej testów do sprawdzenia, więcej prac do przeczytania, więcej czasu potrzebnego na przygotowanie się do zajęć i więcej pracy wychowawczej.

Protest przeciwko zwalnianiu ludzi z GM za L4

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W fabryce Opla w Gliwicach zwolnionych zostało kilkoro pracowników, którzy byli na zwolnieniu lekarskim. Poniżej publikujemy oświadczenie Solidarności w tej sprawe:

Oświadczenie Solidarności:

NSZZ Solidarność GMMP jest poważnie zaniepokojona przymusowymi zwolnieniami pracowników, jakie mają miejsce w naszym zakładzie i stanowczo protestuje przeciw takim praktykom.

Zwolnienia lekarskie pracownika w żadnym wypadku nie mogą dawać pracodawcy prawa, a nawet możliwości automatycznego wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zgodnie z polskim prawem pracy oraz dobrymi obyczajami pracodawca organizując działalność gospodarczą powinien brać pod uwagę nieuchronne nieobecności pracowników, spowodowane przypadkami losowymi: chorobami, urlopami okolicznościowymi i innymi usprawiedliwionymi przyczynami. Do tego odnoszą się również zasady GM-GMS w myśl których, osoby nieobecne w pracy powinny być zastępowane supportami. Tymczasem obecnie w naszym zakładzie brak jest wystarczającej ilości supportów, co jednak w najmniejszym stopniu nie usprawiedliwia praktyki przymusowych zwolnień.

Komisja Europejska wymusiła zwolnienia a teraz brakuje pracowników

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej ArcelorMittal Poland musiał obniżyć zatrudnienie do 10 411 osób w 2007 r. Jak informuje rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland, stan zatrudnienia w spółce na 1 stycznia 2007 roku wynosił 13 029 osób. Ostatniego grudnia 2007 roku w spółce pracowało 10 579 osób. 1155 byłych pracowników obecnie są zatrudniani w "pozahutniczych firmach", co znaczy, że mogą pracować w hucie lub dla huty ale są zatrudniani przez inne firmy. Ze struktury spółki wydzielane są wszystkie podmioty nie związane bezpośrednio z produkcją.

Zwolnienia w niemieckim Siemensie

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Zwolnienia

Przeżywająca ostry kryzys niemiecka korporacja SIEMENS zapowiedziała masowe zwolnienia. W Niemczech pracę straci ok. 2000 pracowników. Poza granicami kraju pracę w Siemensie straci drugie tyle.

(informacje podało Radio Zet)

Kuźnia Polska – szykują się zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W przeciągu trzech lat ma zostać zlikwidowany zakład Kuźni Polskiej w Ustroniu, a cała produkcja ma zostać przeniesiona do Skoczowa – następuje tak zwana konsolidacja firmy. W związku z tym szykować się będą zwolnienia. Oficjalnie co piąty pracownik ma wylecieć z roboty. Według związkowców znacznie więcej.

Już teraz zwalniają, mówią pracownicy i związkowcy. Wiele osób straciło pracę za błahe przewinienia. Na przykład jak podaje Dziennik Zachodni: Jeden z pracowników przyciął sobie palce. Zdaniem pracodawcy, było to nieostrożne podejście do roboty, którego konsekwencją było zwolnienie.

Związkowcy zapowiadają demonstracje w obronie miejsc pracy.

Kanał XML