Zwolnienia

Szef centrali związkowej górników o śmierci Thatcher: To wspaniały dzień! Wypiję za to

Świat | Blog | Ironia/Humor | Tacy są politycy | Zwolnienia

Dla związków zawodowych górników śmierć byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher nie była smutną wiadomością. "To wspaniały dzień" - powiedział w rozmowie z AFP szef regionalnych struktur związkowych z północno-wschodniej Anglii David Hopper.

"Wypiję za to. Jestem zachwycony (...). To moje 70. urodziny i jeden z najlepszych dni w moim życiu" - oświadczył Hopper, komentując śmierć Thatcher.

"Thatcher zrobiła więcej złego dla północno-wschodniej (Anglii) niż ktokolwiek inny. Nie chodzi tylko o kopalnie węgla. Ona postanowiła rozbić związki zawodowe. Zniszczyła przemysł i całe nasze wspólnoty" - ciągnął Hopper w rozmowie z francuską agencją. "Wielka Brytania importuje teraz rocznie 40 mln ton węgla. To absolutny skandal" - dodał.

Od 1985 roku pracę w Wielkiej Brytanii straciło blisko 230 tys. górników, a konserwatywny rząd Thatcher zamknął 165 kopalni węgla - przypomina AFP.

"Nie poleje się tu wiele łez. Nie sądzę nawet, by wielu ludzi oglądało w telewizji pogrzeb (Thatcher), z pewnością będą oglądali piłkę nożną" - dodał Hopper.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/artykul/801245,szef-centrali-zwiazkowej-gornik...

Zwolnienia we wrocławskim Whirlpoolu

Kraj | Zwolnienia

W przyszłym tygodniu 300 pracownikom wrocławskiej fabryki Whirlpool nie zostaną przedłużone umowy tymczasowe, co oznacza ich zwolnienie. Według zakładowej "Solidarności" w ten sposób, na przedłużanych wciąż umowach tymczasowych, niektórzy pracowali nawet po kilka lat. Związek twierdzi, że wynegocjował jedynie nie zwalnianie ludzi z najdłuższym stażem pracy.

Niestety zwalniani pracownicy są podwójnie poszkodowani, bowiem nie dość, że zostali o tym fakcie poinformowali na tydzień przed faktem, to jeszcze jako pracownicy na umowach śmieciowych nie są chronieni przez Kodeks Pracy, ani tym bardziej przez zakładowy związek zawodowy.

Fabryka tłumaczy, że zmniejszył się popyt na urządzenia AGD w całej Europie i to jest powodem zwolnień.

Ostaszewo: Grupowe zwolnienia w Sharpie

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Pracę w zakładzie Sharpa straci ponad dwieście osób. Zarząd firmy poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że "decyzja o zwolnieniach grupowych jest trudna, ale niewątpliwie lepsza od likwidacji firmy". Wiadomo już, że Sharp zwolni 211 pracowników. Kierownictwo obarcza winą trudną sytuację ekonomiczną.

Sharp zapowiada jednak, że nie opuszcza Ostaszewa i czeka na poprawę koniunktury. Na samym początku działalności w Ostaszewie, korzystając z finansowych udogodnień jakie dawała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Sharp zatrudniał ponad dwa tysiące osób. Z czasem systematycznie zwalniał swoich pracowników, mimo że do grudnia zeszłego roku firma korzystała z pomocy publicznej. Do zwolnień doszło też w firmach Orion (177 pracowników) i Sumika (156 pracowników).

Za: torun.gra.fm

Bezrobocie będzie nadal rosło

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Zwolnienia

Sytuacja na rynku pracy w tym roku ulegnie pogorszeniu - ostrzega wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Ministerstwo przedstawiło w Sejmie informację o bezrobociu w Polsce.

Wiceminister zaznaczyła, że w ubiegłym roku ministerstwo zanotowało 20-procentowy wzrost zwolnień grupowych. Jak podkreśliła, w tym roku, w związku z pogorszeniem się koniunktury gospodarczej, na rynku pracy może być jeszcze gorzej. Spowolnienie gospodarcze negatywnie przekłada się bowiem na nastroje pracodawców i wielkość zatrudnienia.

Stopa rejestrowanego bezrobocia w końcu 2012 roku wynosiła 13,4 procent i była prawie o jeden procent wyższa niż rok wcześniej.

Kolej: Chrzanów - jest wniosek o upadłość Fabloku

Kraj | Gospodarka | Transport | Ubóstwo | Zwolnienia

Nie ma pieniędzy na wypłaty, nie ma na spłacenie długów. Szefostwo Fabloku nie ma nawet na opłacenie rachunków za prąd. Maria Pitala, pełniąca obowiązki prezesa, złożyła wniosek o upadłość firmy. - Wniosek zawsze można wycofać, a może zmusi on nowego inwestora do przelania choćby części obiecanych pieniędzy – mówi Pitala.

16 stycznia miało dość do walnego zgromadzenia, które zarząd chciał zwołać na prośbę nowego inwestora. Nie doszło jednak do niego. Nowy inwestor, a przypomnijmy, że ustaliliśmy iż jest nim Zbigniew Majcherek, właściciel poznańskiej firmy Sigma, oskarżył winą zarząd Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok SA, o blokowanie jego udziału w walnym zgromadzeniu.

- Kłamie. Nie dopełnił wymogów formalnych. Przypominaliśmy mu, by złożył wpis do księgi akcyjnej. Jednak zwlekał i w końcu zrobił to zbyt późno. Ostatecznie akcje odebrał 10 stycznia. Jak wynika z ekspertyzy prawnej kancelarii Ćwiąkalskiego, było to zbyt późno. Można by byłoby wówczas podważać uchwały podjęte na zgromadzeniu, a przecież miały być na nim wprowadzone zmiany statutowe i zmieniona rada nadzorcza – mówi Pitala. (taj)

Związek Zawodowy Meblarzy RP, a BRW Sofa - konflikt

Dyskryminacja | Prawa pracownika | Zwolnienia

Spór zbiorowy wisi na włosku, mimo wielu ostrzeżeń i oczekiwania, przez trzy miesiące prezes zarządu BRW Sofa sp. z o.o. w Olsztynie należąca do holdingu Black Red White, nie podjęła rozmów ze związkowcami ani ze związków Meblarzy w Iławie i Nidzicy, ani z Solidarnością w Bartoszycach.

Po interwencji OIP w Nidzicy wręcz zwiększyły się represje wobec związkowców. To oni w pierwszej linii idą na odstrzał. I tak zastępca dyrektora w nidzickim zakładzie produkcyjnym zwolnił pięć osób za rzekome spożywanie alkoholu w miejscu pracy. Pracownicy zaszantażowani - ich współmałżonkowie pracują też w tej firmie podpisali umowy o rozwiązaniu umowy o pracę in blanco.

Tysiące ludzi straci pracę w przemyśle motoryzacyjnym

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Branża motoryzacyjna w Polsce to jeden z ważniejszych sektorów naszej gospodarki. Jednak powoli pada. Jeszcze w ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej branży motoryzacyjnej stanowiła 13,6 proc. produkcji całego przemysłu. Zapewniała ogromne wpływy z eksportu. W 2010 roku pracowało w niej 115 tys. osób. Dodatkowo pięć razy tyle pracowników zatrudniali kooperanci.

Niestety, w tym roku z taśm montażowych zjedzie o jedną trzecią aut mniej niż w 2008 roku. A będzie jeszcze gorzej: Fiat zapowiedział, że w tym roku kończy w Tychach montaż miejskiej Pandy Classic. Z pomysłu inwestowania w fabrykę na Żeraniu w Warszawie wycofała się japońska firma Infiniti. Kłopoty ma także fabryka Opla w Gliwicach - zmniejszono produkcję.

Białoruś: Wzrost cen, wzrost bezrobocia

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy | Ubóstwo | Zwolnienia

Rząd białoruski wydał dekret na mocy którego wzrośnie cena podstawowych artykułów żywieniowych jak chleb, masło, mleko itd. Tłumaczy to obroną gospodarki przed spekulacją i chęcią zmniejszenia różnic cenowych pomiędzy towarami wytwarzanymi z tych samych surowców tj. mleka, mąki itd.

Wbrew powszechnej opinii na Białorusi wzrasta również bezrobocie. W 2012 było o 98 tysięcy więcej bezrobotnych niż w 2011. Zwalniają w większości drobne firmy oraz sektor publiczny. Rząd zapowiada stworzenie w ciągu 5 lat 400 tys. miejsc pracy. Na razie nie wydaje się aby rzeczywiście ta obietnica miała zostać spełniona.

Więcej tutaj

Gazeta Prawna: Nawet dużo pracując, jesteśmy coraz biedniejsi

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Ubóstwo | Zwolnienia

Spada zatrudnienie w przedsiębiorstwach, a wynagrodzenie nie nadąża za inflacją - informuje Gazeta Prawna. We wrześniu w porównaniu z sierpniem zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,1 proc. Wydaje się niewiele, ale ten ułamek oznacza, że w firmach zatrudniających powyżej 9 osób w miesiąc pracę straciło ponad 8 tys. osób.

Przedsiębiorstwa zwalniały trzeci miesiąc z rzędu. W III kwartale odeszło z nich 17,3 tys. osób. Zatrudnionych jest nadal 5 mln 514 tys. osób – podał GUS.

– Powodem spadku popytu na pracę była słabnąca dynamika inwestycji. To efekt wyhamowania tempa wzrostu jej wszystkich trzech składowych: inwestycji mieszkaniowych, przedsiębiorstw i publicznych – ocenia Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku.

Warszawa: Firma ochroniarska Juventus terroryzuje kasjerów

Kraj | Represje | Zwolnienia

"Płakała przez telefon, krzyczała, że jest napad" - relacjonuje właścicielka jednego ze sklepów znajdujących się na Dworcu Centralnym. Pracownica sklepu chcąca ochronić swoje miejsce pracy i źródło dochodu okupowała swój sklep. W nocy przyszło pięciu mężczyzn w kominiarkach. Pracownica zgłosiła na policję napad.

Okazało się, że napastnikami byli ochroniarze, którzy wywiercili zamki i wynieśli pracownicę. Włamali się o 3 w nocy do wszystkich sklepów. Policja która przybyła na miejsce pomogła ochroniarzom w przejęciu i wywiezieniu towarów. Jeden z mężczyzn (nie wiadomo czy pracownik czy właściciel sklepu) został zabrany przez pogotowie ratunkowe z połamanymi żebrami i urazem czaszki. Nie wiadomo dlaczego został zabrany na oddział psychiatryczny.

Wszystko działo się bez nakazów prawnych.

Tarnów: Pracownicy fabryki dowiedzieli się o zamknięciu zakładu z kartki na bramie

Kraj | Zwolnienia

Pracownicy Fabryki Maszyn Tarnów (FMT), którzy w piątek przyszli do pracy, zastali zamkniętą bramę zakładu. Właściciel firmy, brytyjska grupa kapitałowa 600 Group Plc, poinformowała ich, że zakład unieruchomiono z powodu fiaska negocjacji z potencjalnym inwestorem. Fabryka Maszyn Tarnów wytwarzała tokarki i obrabiarki. Zatrudnia około 200 pracowników.

O wstrzymaniu produkcji pracownicy dowiedzieli się w piątek rano z kartki, którą zawieszono na bramie fabryki. Brytyjski właściciel ocenił, że tarnowska firma jest niewypłacalna i powinna bezzwłocznie złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. W komunikacie podkreślono, iż wynagrodzenia należne do zapłaty w mijającym tygodniu zostały wypłacone w normalnym trybie.

Finlandia: Ostatnia fabryka Nokii zamknięta

Świat | Zwolnienia

Nokia w czerwcu ogłosiła, że zwolni 10 tysięcy swoich pracowników do końca 2013 roku. Duża część z nich to obywatele Finlandii. Teraz gigant kończy z kolejnym "balastem".

Fabryka Salo w Finlandii skończyła montować ostatnie urządzenie Nokii. Z linii produkcyjnej nie zejdzie już ani jeden nowy telefon. Sama fabryka zostanie zamknięta we wrześniu.

Nokia była kiedyś największym producentem telefonów na świecie. W fabryce Salo pracowało 780 osób. W Finlandii zwolnionych zostanie 3700 osób.

4,5 mln osób w strefie euro może stracić pracę w ciągu 4 lat

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Drastyczne oszczędności wprowadzane przez władze w krajach strefy euro grożą tym, że w ciągu kolejnych czterech lat liczba bezrobotnych może wzrosnąć z około 17,5 do 22 mln osób. Potrzebne są szybkie działania wspomagające wzrost zatrudnienia - apeluje Światowa Organizacja Pracy w specjalnym raporcie.

Światowa Organizacja Pracy ostrzega przed pogorszeniem sytuacji na rynku pracy w krajach strefy euro. W maju według Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro była na rekordowo wysokim poziomie i sięgnęła 11,1 proc. (w październiku 2008 roku wynosiła 7,9 proc.) W krajach strefy euro już 17,56 mln osób aktywnych zawodowo było bezrobotnych. To o 1,8 mln więcej niż w maju 2011 roku. Ale to może być dopiero czubek góry lodowej.

"Jeśli obecna polityka nie zostanie szybko zmieniona, możliwe jest, że dalsze 4,5 mln miejsc pracy przepadnie w ciągu następnych 4 lat" - ostrzega Światowa Organizacja Pracy w raporcie na temat rynku pracy w strefie euro. Politycy w Europie skupili się w ostatnich latach na redukowaniu deficytów w finansach publicznych. Wprowadzono ogromne oszczędności, szczególnie w krajach takich jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia. W rezultacie rządy znacząco ograniczyły publiczne inwestycje, zmniejszyły programy wspierające zatrudnienie. Bezrobocie w Hiszpanii przekracza obecnie 24 proc., wśród osób młodych jest wyższe niż 50 proc.! Pogorszenie sytuacji na rynku pracy znacznie ograniczyło popyt wewnętrzny.

Roche Holding AG zwolni tysiąc osób w New Jersey

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Szwajcarski producent leków Roche Holding AG zamyka swój zakład badawczy z 80-letnią przeszłością w Nutley w stanie New Jersey (USA). Pracę straci 1000 osób. Roche przeniesie badania do Niemiec i Szwajcarii, co ma obniżyć koszty badań. Jednak w tych krajach przybędzie jedynie 80 etatów. Cięcia są częścią planów likwidacji łącznie 4800 miejsc pracy na całym świecie.

Oszczędzając, Roche zatrzymał ostatnio prace nad specyfikiem o nazwie dalcetrapib, który ma podnosić poziom "dobrego" cholesterolu. Miał on w sprzedaży dać spółce 10 mld dol. rocznych przychodów. Wygląda jednak na to, że badania nie były tak obiecujące, jak pierwotnie się spodziewano.

Zobacz też: Roche chce dokonać wrogiego przejęcia firmy Illumina – waży się los pracowników | Roche Polska zwolniła działacza związku - rozpowszechniona praktyka fikcyjnego samozatrudnienia na celowniku ZSP

Wielka Brytania: Wzmożone akcje przeciwko Workfare

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

Ponownie w miastach Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wzmożone akcje przeciwko wprowadzanemu przez pracodawców sieci branżowych sytemowi Workfare (więcej o Workfare tutaj).

Kampania zapoczątkowana przez Solidarity Federation uderza głównie w wielkie sieci branżowe, które zarabiając krocie (często głównie dzięki zwolnieniom z podatku) pragną korzystać z darmowej siły roboczej.

Po akcjach informacyjnych i pikietach, które miały miejsce w kwietniu, 1 maja w Londynie około 300 osób w centrum miasta blokowało i pikietowało sklepy firm chcących wprowadzić program Workfare: Holland & Barrett, Mc Donalds, Boots, Pizza Hut, Gregs i organizację psudo charytatywną Salvation Army. Lotne pikiety/blokady w ten dzień doprowadziły do zamknięcia paru lokali Mc Donalda i Holland & Barrett.

Kanał XML