Dodaj nową odpowiedź
Druga Pilarszczyzna zakończyła się
XaViER, Nie, 2006-06-04 10:41 Kraj | Ruch anarchistycznyDziś w nocy zakończyła się druga edycja Pilarszczyzny w Raciborzu, zorganizowana przez śląską Inicjatywę Pracowniczą. Pojawiło się m.in. wielu anarchistów z całej Polski (choć naturalnie najwięcej ze Śląska).
Lech "Lele" Przychodzki zarysował historię Zagłębia Wałbrzyskiego - wzloty i wreszcie upadek w czasie reformy Balcerowicza, kiedy to w ciągu tygodnia podjęto decyzję o całkowitej i de facto nieodwracalnej jego likwidacji, bez liczenia się z kosztami społecznymi. Przedstawił obecną, tragiczną sytuację zarówno pod względem społecznym (bezrobocie, bieda, patologie), jak i ekologicznym tego regionu. Następnie odbyła się projekcja poruszającego filmu o biedaszybnikach "Wszyscy jesteśmy z węgla".
W dalszej kolejności związkowiec z Sierpnia '80 przedstawił sytuację śląskiego górnictwa, wyjaśnił przyczyny zapowiadanego na 14 czerwca protestu górników, obalił także mity związane z propagandą mediów o "żerowaniu górników na bezrobotnych". Związkowiec podkreślał kilkakrotnie odpowiedzialność kleru katolickiego za łamanie ducha oporu wśród pracowników. Podczas zasadniczej części wykładu działacz Sierpnia '80 unikał bezpośrednich odniesień do Polskiej Partii Pracy i nie starał się nachalnie agitować ani na rzecz związku, ani na rzecz partii, a jedynie rzeczowo przedstawić położenie górników, co zaliczyć należy na plus. Sytuacja nieco się zmieniła podczas dyskusji, kiedy ktoś z sali zapytał, czy widzi on jakąś partię, która by mogła zmienić sytuację. Wtedy oczywiście wspomniał o PPP. Jednak w toku dalszej dyskusji uczestniczący w spotkaniu anarchosyndykaliści poddali krytyce sens i potrzebę realizacji postulatów pracowniczych za pomocą takiego narzędzia jakim jest partia polityczna.
Kolejny wykład "Syndykaliści w czasie II Wojny Światowej w Polsce" wygłosili Rafał Górski i Michał Przyborowski z Federacji Anarchistycznej. Wykładom towarzyszyła wystawa "Działalność anarchosyndykalistów na Górnym Śląsku w okresie dwudziestolecia
międzywojennego".
Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja filmów o protestach w Seattle, Pradze i Polsce.