Dodaj nową odpowiedź
PR anarchizmu?
Vino, Sob, 2008-02-09 10:35 Blog | Ruch anarchistycznyOstatnio tak sobie kombinuje - anarchizm jest ideologią bazująca na podstawowych ludzkich wartościach, przysłowiowe “wolności, równość, pomoc wzajemna” tkwią w każdym, w przypadku naszego kraju powszechny jest też jak brak zaufania do rządu i polityków czy wiara że ktoś coś zmieni (tu niestety dotycząca także braku wiary w to że samemu można coś zmienić), tak ogólnie, wiecie o co chodzi - teoretycznie jest to idealne podłoże dla myśli anarchistycznej, ale poprzez wykluczenie anarchizmu z dyskusji społecznej czy nawet “świadomości społecznej” nie ma ona szansy rozwoju w społeczeństwie.
każdy(a) działacz(ka) ruchu już to zna, osoby które nie wiedzą czym jest anarchizm znające go tylko z wrażej anarchistom propagandy (media korporacyjne i państwowe, kolejne rządy) są negatywnie nastawione w dyskusji bo nie mają jakiegokolwiek innego punktu odniesienia niż owa szczątkowa wiedza a jednocześnie przeważnie chcą pokazać że mają swoje zdanie na dany temat. ludzie zostali wtłoczeni w wąski korytarz ideologii akceptowanych w systemach neoliberalnej demokracji parlamentarnej i zapomnieli że są diametralnie inne koncepcje i że nie jest to porządek świata który “był, jest i będzie”, że to też ich życie i mogą czy wręcz powinni uczynić je jak najlepszym. jak ktoś może nas popierać jeśli nie ma żadnej wiedzy na nasz temat innej niż tak stworzona przez nieprzychylne nam media?
agitacja od zawsze była częścią działalności anarchistycznej, jednak jej klasycznej formy takie jak książki, ulotki czy wiece w oczywisty sposób nie sprawdzą się wobec gigantycznej machiny propagandy kapitalistycznej kształtującej pod siebie sposób myślenia większości społeczeństwa od najmłodszych lat.
myślę że powinniśmy wykorzystać broń stworzoną przez naszych wrogów i przy jej użyciu na nowo wprowadzić do świadomości społecznej takie pojęcia jak choćby samorządność, anarchizm, pomoc wzajemna czy antyfaszyzm i odbudować ich znaczenie, choćby i wykorzystując ich metody. różnica polega na tym że o ile nie reklamowana marka umiera, o tyle otwarty przez jakąś myśl umysł dużo ciężej zamknąć.
mamy bazę do działania - sporo aktywistów w całym kraju w tym w najmniejszych miejscowościach, doświadczonych aktywistów i wsparcie międzynarodowe, sporo sympatyzujących lub aktywnych w ruchu artystów i innych pracowników kreatywnych, niezłą wiedzę na temat tego jak funkcjonują mechanizmy reklamy i wpływu na opinię publiczną… dlaczego nie wykorzystujemy tego żeby przedostać się do ludzi z innym punktem widzenia? sprowokować ich do myślenia?
oczywiście nie mówię o kampaniach reklamowych, nie bilboard “zostań anarchistą”, (chciaż czarno-czerwona wlepka z hasłem “pomoc wzajemna” która to akcja bardzo się chwali CK/LA, nigdy nie zaszkodzi). chodzi mi o działania na trochę większą skalę i bardziej sprecyzowanej funkcji; ciekawy film stawiający anarchistów w pozytywnym świetle, subvertise przekazów mediów korporacyjnych np. wykupione reklamy przed wiadomościami w dniu dużej demonstracji - ogólnie działanie na większą skalę niż uliczna propaganda, w sposób zaplanowany przemyślany i skoordynowany pomiędzy ośrodkami i grupami - myślę że bardzo nam tego brakuje…
możliwości jest pełno. przykładowo co roku w warszawie obchodzona jest (coraz huczniej) rocznica powstania warszawskiego - anarchiści też brali w nim udział, więc czemu nie zorganizować się w końcu i wystawić “blok” reprezentacyjny żeby złożyć wieniec podczas oficjalnych uroczystości? wiadomo, jedyne znaczenie takiej akcji to symbolika i PR - szum medialny gwarantowany, tak jak i skaza na bogobojnie-ojczyźnianym wydźwięku który próbuje się nadać temu wydarzeniu… duża demonstracja antyfaszystowska? można się poświęcić raz czy dwa do roku zrzucić i przed głównymi wiadomościami wyświetlić reklamówkę antyfaszystowską tym samym zmieniając punkt widzenia na to co widzowie zaraz zobaczą….
myślę że warto by stworzyć grupę osób pracujących w okolicach tematu PR i pokrewnych która zajmowała by się tego typu działaniami, ale na razie ciekaw jestem waszej opinii
Źródło: harce blog, http://harce.wordpress.com/2008/01/30/pr-anarchizmu/#comments