Dodaj nową odpowiedź

Szwecja przez wieki była

Szwecja przez wieki była krajem imperialistycznym (lokalnie) potem handlowała z kim się da (była zapleczem III Rzeszy) itd.
Obecnie takie korporacje jak IKEA wyzyskują pracowników na całym świecie.

Epizod hiszpański był krótki jak napisałem z przyczyn militarnych (notabene w Hiszpanii przegrali też socjaldemokraci), a nie ekonomicznych, ale to co w nim istotne to fakt, że nie było ani powszechnego głodu, ani chaosu znanego choćby z innych rewolucji (rosyjskich chociażby), gospodarka pracowała pod dyktando pracowników, a nie na odwrót. Po prostu tam w praktyce zastosowano pewne projekty i gospodarka się nie załamała - to już jest zwycięstwo i dowód że przy sprzyjających okolicznościach da się to zrealizować.

A co do Szwecji to na twoim miejscu bym się nie cieszył. Socjal tam jest podmywany przez globalny kapitalizm wcale nie mniej niż gdzie indziej. Dzieje się to wolno, ale się dzieje i Szwecja pod tym względem raczej się zwija (mam przyjaciół w Szwecji, którzy mówią, że od lat 90. jest coraz gorzej jeśli chodzi o sprawy socjalne, a mieszkają tam od dziesiątków lat, a nie pojechali na wycieczkę tygodniową).

To raczej ty przedstawiasz mało konkretów. Powyżej masz konkretną sytuację wyzysku na sporą skalę (tylko w 3 firmach minimum 1000 osób), a szwedzcy związkowcy informują że nie są to przypadki odosobnione, a raczej ma to rozmiary systemowe. Natomiast z twojej strony słyszę głównie achy i ochy i że to jedynie "błędy i wypaczenia" - skąd my to znamy?

Socjaldemokratyzm to wykwit XX wieku i jako taki raczej pieśń przeszłości. Kapitaliści nie mają interesu już żeby utrzymywać socjal, szczególnie przy rosnącej konkurencji globalnej.

Co do raju na ziemi, to akurat anarchiści go nie obiecują. Natomiast mówią, że są systemy lepsze i gorsze, a kapitalizm, nawet socjalny opiera się na wyzysku i nie jest systemem "lepszym", szczególnie dla wyzyskiwanych.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.