Dodaj nową odpowiedź

Genghis Khan

To nawet nie byłoby średniowiecze, to powrót do czasów Genghis Khana. Były sobie lokalne społeczności, aż nagle pojawił się ktoś, kto kilka zjednoczył, a resztę podbił.

Cywilizacje wyparły społeczności lokalne. Łatwo wyobrazić sobie dlaczego. Pozostały jedynie w dżunglach, głównie w Afryce lub Ameryce Południowej, gdzie nie składają się z więcej niż ok 120 osób (o ile dobrze pamiętam, to ludzki mózg jest w stanie ogarnąć utrzymywanie kontaktu z tyloma właśnie osobami i z tylu mniej więcej składają się pierwotne społeczności) oraz są oddzielone dżunglą, pustynią lub innymi przeszkodami naturalnymi. I ten ostatni aspekt - izolacja - może być najważniejszym czynnikiem pozwalającym na istnienie społeczności lokalnych. W innym przypadku, oraz przy większym zagęsczeniu, pojawiają się problemy. Takie jak Genghis Khan.

Jednak wolność jednostki jest jedną z najwyższych wartości. Pomoc socjalna oraz kontrola nad społeczeństwem musi być minimalna i nie może wykraczać poza absolutną konieczność. Pozorne ułatwienia odbijają się echem utraty samodzielności i zdolności radzenia sobie w życiu, co w efekcie godzi we wspomnianą wolność. Zła polityka społeczna już od wczesnych lat może rozwijać w wielu ludziach poczucie bezradności. "Trzymanie za rączkę" przez całe życie jest ogromnym błędem. Niestety wszelka "pomoc" jest chodliwym towarem na rynku politycznym.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.