Dodaj nową odpowiedź

CIA wspierały głownie

CIA wspierały głownie Powstańczą Armię Tybetu (jest po Polsku o tym książką bodajże pod tytułem "Ofiary zimnej wojny") do lat 70-tych, to jest do momentu gdy Nixon nawiazał stosunki z komunistycznym rządem chin.
Btw- warto zwrócić uwagę na język jakim mówimy o pewnych zadzreanich. Bo to nie chiny, ani chińczycy mordują tybetańczyków ale komunistyczny reżim rządzący chinami i mordujący równie ochoczo chińczyków (chociażby głośne Falun Gong.
Co do Dalajlamy. Dlaczego nie do przyjęcia? Czy anarchizm ma oznaczać narzucanie innym w co mają wierzyć, i kogo szanować?
Buddyzm jest akurat zresztą baardzo specyficznym systemem. Bardziej anarchistyczne wśród systemów duchowych są jedynie pierwotny taoizm, i częśc nurtu post-crowleyowskiego. Warto poznać to o czym sie mówi.
System w samym tybecie sprzed okupacji był dosc specyficzny i wrzucanie go do worka pt. feudalna teokracji jest nieporozumieniem przypominajacym mi "Historię świata" wydaną w ZSRR lat sześdziesiątych. Gdzie buddyzm służył trzymaniu mas w bierności, zaś struktura klasztorów miała na celu wyzysk mas mnichów.
No cóż według tej samej encyklopedii w 1917 roku wybuchła rewolucja nawet na wyspach Bora-Bora...
Specyfika wynikała w dużej mierze z systemu inkarnowanych lamów oraz tego ze hierarchia duchowa była niejednokrotnie w poprzek hierarchii społecznej (władza, pieniądze- to raczej wędrowni jogini pomiatali bogatymi opatami a nie odwrotnie.
W "Historii kultury tybetańskiej" można znaleźć wyliczenie jaka była łączna wielkość podatków przed chińską inwazją. Ok. 10 %.
W większości sfer życia (również religijnej) prawa tybetu były nader swobodne. Dopuszczalne były np. wszelkie formy małżeństwa- poligamia, poliandria, etc.
Jest moim zdaniem możliwe że chińscy agenci mieli swój udział w zamieszkach. Dla rządu w pekinie jest na rękę pokazanie tybetańczyków jako terrorystów- ten sam mechanizm który rząd rosyjski wykorzystał w czecznii.
A właśnie- Dalajlama cały czas (co wynika z zasad wadżrajany) konsekwentnie od lat 50-tych opowiadał się za wyrzeczeniem przemocy. I równie konsekwentnie zapowiada zrzeczenie się wszelkich funkcji politycznych gdy tybet odzyska wolność.
taszi deleg

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.