Dodaj nową odpowiedź
Medytacje dla Tybetu
Tomasso, Śro, 2008-04-30 22:30 Blog | środowiskoSłoneczny piątek był dniem, kiedy Amnesty International w ramach kilkudniowej akcji „Złoto dla Praw człowieka – Pekin” zorganizowała akcję „Medytacje dla Tybetu”. Poniżej przedstawiam krótki reportaż, który nakręciłem oraz opis wydarzenia.
We wtorek, w ramach kilkudniowej akcji „Złoto dla Praw człowieka – Pekin”, odbyły się we Wrocławiu uliczne „Medytacje dla Tybetu”.
Cała akcja była protestem przeciwko zatrzymaniu 15 tybetańskich mnichów w Lhasie za udział w pokojowej manifestacji. Działacze wrocławskiej grupy Amnesty International zbierali podpisy pod petycją, skierowaną do prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Petycja ma być oficjalną formą nacisku politycznego.
Działacze AI domagali się: złożenia pełnego sprawozdania na temat zatrzymanych w związku z wydarzeniami w Lhasie, zapewnienia, że zatrzymani nie byli torturowani, ani w żaden inny sposób źle traktowani; by mieli dostęp do prawników oraz opieki medycznej, a także by jak najszybciej stanęli przed niezależnymi sądami z prawem do obrony. Petycja zawierała też żądanie umożliwienia pełnego i nie utrudnionego dostępu dziennikarzy i innych niezależnych obserwatorów do Tybetu i pozostałych rejonów zamieszkałych przez Tybetańczyków. Od Chin AI domaga się też zgody na niezależne śledztwo ONZ w sprawie wydarzeń w Lhasie.
Podpisana petycja zostanie wysłana bezpośrednio do prezydenta Hu Jintao. Jak powiedziała Magda z Amnesty International: - Petycja jest formą nacisku na rząd, co często odnosi pozytywne skutki. Jak dodała: - Ważnym elementem każdej akcji jest pisanie listów, aby przedstawiciele danego kraju wiedzieli, że jest duże zainteresowani międzynarodowe w danej sprawie.
Mimo ciekawie zorganizowanej akcji, zainteresowanie nią było niewielkie. Działacze często musieli sami zatrzymywać ludzi, gdyż większość przechodniów była obojętna wobec łamania praw człowieka w Chinach. Zdarzały się też sytuacje gdy przechodnie nie chcieli słyszeć, co aktywiści mają do powiedzenia.
Organizatorami akcji była wrocławska grupa Amnesty International, oranżada.org oraz wrocławska szkoła jogi „Centrum jogi”.
Zdjęcia z akcji dostępne są w fotogalerii Ani Kusak.