Dodaj nową odpowiedź

Bolszewizm był oczywiście

Bolszewizm był oczywiście ruchem lewicowym, chcieli osiągnąć pewne cele pozytywne, ale spartolili robotę od początku do końca i krzyż im na drogę. Natomiast lewica to bardzo ogólne pojęcie mieszczące w sobie i socjaldemokratów i bolszewików i socjalistów różnej maści i anarchistów wreszcie, a nawet niektórych liberałów. Krytykowałem jedynie twój znak równości, że ZSRR jest tożsame z lewicą (czyli że opisuje całość lewicowych programów i praktyk). Dyskusje trwają natomiast czy np. stalinizm, był czy nie był lewicowy, ale mi się nie chce w to teraz wchodzić, bo to kolejny wątek, a już ich się mnoży ponad miarę i zaraz stworzymy teorię wszystkiego. Ja nie zgadzam się z metodami bolszewików i wielu anarchistów oddało za tę niezgodę życie. Nie mamy sobie w tej sprawie nic do zarzucenia.

Problem w tym, że kapitalizm potrzebuje istnienia państwa (wymuszania prawa własności kapitalistycznej). nie ma tutaj alternatywy w postaci państwo-kapitalizm. to jest część jednego i tego samego systemu. Pisząc o nierównościach chodziło mi o nierówności ekonomiczne. Ktoś posiadający duży kapitał będzie miał przewagę, także rynkową, nad tym kto tego kapitału nie ma lub ma go mniej i tu powstaje problem, bo zwykle jak ktoś ma przewagę to zaczyna narzucać reguły gry. Anarchiści widzą ten problem, a np. libertarianie nie bardzo i tutaj jest różnica między anarchizmem a radykalnym liberalizmem. Poza tym anarchizm widzi ten problem tak, że nie można być głodnym i wolnym.

Poza tym sugerujesz, że ten kto posiada kapitał automatycznie w sposób "moralny" góruje nad tym kto go nie ma. Ze jest lepszy, pracowitszy, inteligentniejszy. Problem w tym, że rzeczywistość odbiega od tego założenia, bo jest ono czysto ideologiczne, związane z racjonalizacją swojej pozycji klasowej. Zresztą o tym nie piszą tylko "lewacy", ale i socjologowie niekoniecznie związani z lewicą. Po prostu taka jest rzeczywistość społeczna, że niekoniecznie najbardziej szlachetni i pracowici zdobywają kapitał czy władzę polityczną.

Bardzo dobry przykład na to jak stworzono zgodnie z wolą ludzi system od każdego wg. potrzeb każdemu wg. sił to przykład komun rolniczych w rewolucyjnej Hiszpanii i mało tego - to działało. Zresztą były też różne wariacje, obok wolnościowo-komunistycznych rozwiązań, były też i mutualistyczne. Poczytaj sobie o tym.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.