Dodaj nową odpowiedź

Wrocław: Sprawiedliwość dla Meksyku

Świat | Gospodarka | Kultura
2008-05-27 18:00
2008-05-27 22:00

27.05.2008
księgarnia i klub "Złe Wychowanie"
Plac Kościuszki 12
godz.18:00
wjazd: darmo

Sprawiedliwość dla Meksyku - Atenco: zerwać krąg milczenia
W dniach 3-4 maja 2006 r. w miastach Texcoco i San Salvador Atenco policja stanowa i federalna przeprowadziła operacje przeciwko demonstrantom kierowanym przez miejscową organizację chłopską Front Ludów w Obronie Ziemi. Akcja policyjna była bardzo brutalna. Doszło do zamieszek. Aresztowano ponad 200 osób, zginęły dwie osoby, wiele uczestników zarówno demonstrantów, jak i funkcjonariuszy zostało rannych. Aresztowani doświadczyli tortur, maltretowania i napaści seksualnych, z gwałtem łącznie.

W programie:
Pokaz filmu: „Atenco: zerwać krąg" (45 min), reż. Carlos Nendoza/ Meksyk
Krzyk na temat nierównej walki o miejsce na ziemi. Film analizuje wypadki, które zdarzyły się w San Salvador Atenco w stanie Meksyk w pierwszych dniach maja 2006, ukazując drastyczne sceny łamania praw człowieka przez siły policyjne stanu Meksyk i policji państwowej.

To z jednej strony rozgorączkowana, bezpośrednia relacja z wydarzeń, a drugiej analiza sytuacji, która doprowadziła do tych wydarzeń. Wiele scen przemocy w Atenco było kręconych kamerami telewizyjnymi, ale niewielu poza Meksykiem widziało te ujęcia. Dokument obnaża również sposób działania mediów masowego przekazu, odpowiedzialnych za stworzenie atmosfery strachu i za rozpowszechnianie powtarzanej w kółko informacji o wydarzeniach, jakie dokonały się w cieniu wyborów prezydenckich. Film zawiera nie tylko sceny z ulicy, gdzie pojawiają się brutalnie atakujący policjanci, ale również informacje sprawozdawców, w których dziennikarze domagają się od władz stanowych zwiekszenia represji wobec protestującej ludności .

Pokaz sfilmowanego wywiadu (20 min.) z uczestnikiem wydarzeń w San Salwador Atenco, z Filemonem Rojas Ramos, , przeprowadzony przez Barbarę Prądzyńską

Rozmowa (i dyskusja); goście:
Barbara Prądzyńska, Julietta Gonzales (Amnesty International)

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.