Dodaj nową odpowiedź

Ten artykuł to pseudonaukowy bełkot.

Wegetarianizm może mieć podstawy moralne. I może być rozpatrywany właśnie w tych kategoriach. Niestety autor "Uważa, że wegetarianizm z moralnego punktu widzenia ma racjonalne podstawy." I tu zaczynają się schody. Na początek rozprawia się z Kartezjuszem, czyli ojcem nowożytnego racjonalizmu, chyba tylko po to żeby wykazać, że jest autor racjonalistą jeszcze racjonalniejszym. Bo czemu ma służyć krytyka XVII wiecznej wiedzy zoologicznej i poglądów na naturę? To tak jakby feminista upajał się zwycięstwem nad św. Augustynem...
A dalej jest niestety tylko gorzej. Z uwagi na to, że piszę komentarz a nie pracę krytyczną posłużę się tylko jednym wyjątkiem z tego "dzieła":
"argumentem [...] by oszczędzać im nieusprawiedliwionego, niezasłużonego bólu jest twierdzenie, że niesprawiedliwe jest powodowanie bólu u niezasługującego na to człowieka"
Argumentem na słuszność tezy jest ta sama teza! Brawo!
dalej:
"Zakładając więc, że równie niesprawiedliwe jest czynienie tego wobec niewinnych zwierząt, to staje się oczywiste, że zwierzęta mają naturalne, równe prawo do oszczędzania im niezasłużonego bólu."
Założyć można wszystko, należałoby jednak w toku prowadzonego rozumowania ostatecznie potwierdzić słuszność tego założenia, lub je obalić. Inaczej równie uprawniony jest absurd:
Zakładając więc, że Ziemia jest płaska, to staje się oczywiste, że statki spadają w otchłań po wypłynięciu poza horyzont.
Z twierdzenia, że zwierzęta mają prawo do oszczędzenia im niezasłużonego bólu, można niestety także wysnuć wniosek, że nie można kijem uderzyć atakującego nas psa, bo ciężko obarczyć winą zwierzę bez przypisania mu atrybutu wolnego wyboru, a do tego nie posuwa się nawet autor tego twierdzenia. A niewinne zwierzę nie zasługuje przecież na ból.
Cały artykuł jest dosłownie usiany tego typu "kwiatkami" i mimo pozorów naukowości i dyscypliny argumentacji wyziera z niego żałosna bezradność intelektualna. Niestety trudno ocenić jaka w tym "zasługa" oryginalnego tekstu, a jaka jego polskiego opracowania. Według mnie wyświadcza wegerarianizmowi niedźwiedzią przysługę.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.