Dodaj nową odpowiedź

Poczta Polska: Strajk

Po wielu miesiącach wahań i przekładania daty, o północy rozpocznie się strajk na Poczcie Polskiej - poinformowała pocztowa "Solidarność". Oprócz tego związku strajk popiera kilka mniejszych związków zawodowych.

Aktualizacje:
12 czerwca: Jak informuje Solidarność, wczoraj zostało podpisane porozumienie między Krajowym Komitetem Strajkowym a dyrektorem generalnym Poczty Polskiej. KKS zawiesza od dzisiaj akcję strajkową. Porozumienie stanowi, że "dialog prowadzony w duchu porozumienia i współpracy jest jedynym środkiem prowadzącym do rozwoju przedsiębiorstwa Poczta Polska i przekształcenia go w podmiot zdolny do konkurowania na wolnym rynku oraz zapewnienia pracownikom godziwej pracy i płacy".

11 czerwca: Strajkujący związkowcy nie doszli do porozumienia z dyrekcją podczas wczorajszych rozmów. W związku z tym przedstawiciele strajkujących pracowników Poczty Polskiej zdecydowali, że 13 czerwca, o godz. 12 przed Urzędem Rady Ministrów w Warszawie odbędzie się pikieta protestacyjna.

Wg. Solidarności obecnie strajkuje ponad 11 tys. pracowników. Nie pracują sortownie w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie i Krakowie. Najwięcej urzędów pocztowych nie pracuje w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Szczecinie i Gdańsku.

10 czerwca: Na wezwanie Krajowego Komitetu Strajkowego pocztowcy przestali wstrzymywać rozładunek przesyłek w sortowni przy ul. Avicenny we Wrocławiu, nie przerwali jednak strajku. Przerwanie blokady było warunkiem wstępnym Dyrekcji Generalnej rozpoczęcia rozmów. Obecnie rozmowy trwają między związkowcami a Dyrekcją Generalną Poczty Polskiej w Warszawie.

9 czerwca: Jeden ze związków, które rozpoczęły tydzień temu strajk - Związek Zawodowy Straży Pocztowej zawiesił w poniedziałek swój udział w strajku w Poczcie Polskiej. Zrzesza on około 5 tys. osób. Decyzja ta jest związana z planowanym na wtorek spotkaniem związków zawodowych z kierownictwem Poczty na temat podziału podwyżek wynegocjowanych w maju. W piątek swój udział w strajku zawiesił Związek Zawodowy Listonoszy.

4 czerwca: Dyrekcja Poczty Polskiej próbuje zastraszyć strajkujących. Skierowano sprawę do prokuratury o podjęcie czynności przeciwko organizatorom akcji. Przy gdańskiej Poczcie Polskiej, dyrektor Centrum Poczty, Krzysztof Sołsina przekazał do oddziałów regionalnych pismo, w którym instruuje jak należy postępować wobec protestujących.
(treść pisma)

Strajk jest bezterminowy. Poszczególne placówki pocztowe nie będą pracowały, jeżeli do strajku przystąpi odpowiednia liczba pocztowców. Dyrekcja podpisała kilka dni temu z 32 organizacjami związkowymi porozumienie zgodnie z którym pracownicy mają dostać średnio po 400 zł podwyżki, ale od 1 sierpnia. Natomiast "Solidarność" domaga się 400 zł podwyżki, ale z wyrównaniem od 1 stycznia. Przypomnijmy że w maju odbyła się okupacja budynku dyrekcji generalnej Poczty. W marcu podczas referendum 86 proc. pracowników Poczty opowiedziało się za strajkiem. Natomiast na stronie pocztowej prowadzonej przez Związek Syndykalistów Polski kilkaset osób zagłosowało za strajkiem.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.