Dodaj nową odpowiedź

Sejm przyjął nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (i ustawy kominowej)

Kraj

Nowe przepisy mają ułatwić procesy prywatyzacyjne. Ale projekt też zmienia zapisy w ustawie kominowej, regulującej wynagrodzenia prezesów i członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zgodnie z obowiązującą ustawą kominową, pensja menadżera wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego 4-krotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP). Teraz menadżerowie mogą dużo więcej zarabiać.

Ministerstwo Skarbu Państwa argumentowało, że ustawa kominowa "dyskryminuje pod względem wynagrodzenia" kadrę menedżerską przedsiębiorstw państwowych.

Jań Sniadek, przewodniczący "S" i przeciwnikiem nowelizacji ustawy kominowej tłumaczył, że "Solidarność" chciał wycofania z Sejmu ustawy kominowej ponieważ "ustawa o negocjacyjnym ukształtowaniu wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w sferze produkcyjnej jest dokładnie taką samą kominówką dla wszystkich pracowników. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że zniesie się ustawę kominową dla managementu nie znosząc tejże samej ustawy kominowej dla pracowników."

W artykule "Rzeczpospolitej" "Szefowie polskich firm zarabiają tyle co na Zachodzie" czytamy, że 13 proc. prezesów i wiceprezesów w Polsce zarabia powyżej 100 tys. zł miesięcznie. Menadżerowie także mogą liczyć na dodatkowe bonusy. Jedna czwarta dyrektorów jeździ firmowymi samochodami o wartości powyżej 90 tys. zł.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.