Dodaj nową odpowiedź

O boże kolejna odsłona

O boże kolejna odsłona cyklu "zróbmy miły kapitalizm z ludzką twarzą". Takie bzdury powinny raz na zawsze zniknąć z dyskursu anarchistycznego, bo nie mają z nim nic wspólnego. Po ciekawych tekstach Oskara Szwabowskiego teraz znowu hipisowski bełkot.

Konsumpcjonizm jest nadbudową ideologiczną systemu kapitalistycznego umożliwiający mu nieustanny wzrost produkcji, który jest niezbędny aby ten system funkcjonował (kto nie wie dlaczego niech poczyta książki z zakresu ekonomii). Konsumpcjonizm w sensie społecznym zapewnia poczucie wartości osoby, im wyższa twoja konsumpcja tym wyższa twoja pozycja społeczna.

Propozycje powyższego anonimu (swoją drogą autor boi się podpisać?), są absurdalne gdyż skierowane są do wąskiej subkultury osób, dla których wyznacznikiem pozycji w ich także wąskim środowisku jest "nie-konsumowanie". Czyli twoją pozycję determinuje np. konsumowanie produktów "nie-korporacyjnych". Mechanizm psychologiczny jest zasadniczo ten sam.

Dlaczego, jednak dominującą kulturowo postawą jest konsumpcjonizm a nie "anty-konsumpcjonizm". Bo to nie hipisi w szytych przez siebie sukienkach kreują kulturę dominującą i nigdy jej kreować nie będą. Dostęp do je kreowania mieć zawsze będą mieć te podmioty, ktore zainteresowane są w czymś dokładnie przeciwnym. W krótkich momentach kiedy ten porządek kulturowy, może zostać podważony, szybko wraca na swoje tory i wtedy "antykonsumpcja" staje się częścią kultury konsumpcyjnej (patrz np. rok 68, punk rock itd.).

Nie ma w tym nic dziwnego gdyż to sposób produkcji kształtuje kulturę, a nie kultura sposób produkcji. Dopóki ta prosta prawda nie zostanie przyswojona, dopóty będziemy mieć tabuny "zbuntowanych" nastolatków, którym wydaje się że zmieniają świat swoim "alternatywnym stylem życia".

Dziwie się, ze takie teksty pojawiają się na portalu "anarchistycznym", gdyż są tym samym co manifesty "pro-wyborcze" typu wybieraj.pl. Wywodzą się z tego samego nurtu dyskursywnego, próbującego wmówić wszystkim, że mają oni realny wpływ na otaczającą rzeczywistość - wystarczy tylko chcieć. Czyli zmieniaj wszystko tak mocno, aby wszystko pozostało po staremu.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.