Dodaj nową odpowiedź

Ye Guozhu musi zostać natychmiast uwolniony

Świat | Represje

Amnesty International żąda natychmiastowego uwolnienia pekińskiego działacza społecznego Ye Guozhu. Miał on zostać zwolniony w sobotę, 26 lipca, jednak według ostatnich doniesień wyjdzie on na wolność dopiero 1 października, po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich.

„Ye Guozhu jest przetrzymywany w więzieniu po to, aby nie wypowiadał się publicznie w imieniu ludzi takich jak on, których pozbawiono domów w Pekinie, aby zrobić miejsce dla obiektów olimpijskich” – uważa Amnesty International.

„Stoi to w całkowitej sprzeczności z obietnicami poprawy sytuacji praw człowieka, które Chiny złożyły przed rozpoczęciem Igrzysk”.

Członkowie rodziny Ye twierdzą, że 22 lipca odebrali telefon od władz więzienia Czaobai – powiedziano im, żeby nie odbierać Ye Guozhu z więzienia 26 lipca, kiedy miał on wyjść na wolność. Władze więzienia poinformowały ich, że Ye został zabrany przez pekińską policję z dzielnicy Xuanwu. Policja Xuanwu powiedziała później, że zajmie się Ye Guozhu, ale nie pozwoli mu wrócić do domu wcześniej niż po 1 października 2008 – dla dobra rodziny oraz po to, by nie spotkały ich żadne problemy podczas olimpiady. Policja nie pozwoliła członkom rodziny spotkać się z Ye Guozhu ani nie poinformowała ich, gdzie jest on obecnie przetrzymywany.

Ye Guozhu, uważany przez Amnesty International za więźnia sumienia, został w 2004 roku skazany na 4 lata więzienia za sprzeciwianie się przymusowym eksmisjom w Pekinie, związanym z pracami konstrukcyjnymi na Igrzyska Olimpijskie.

W 2006 roku wyszło na jaw, że Ye był w więzieniu poddawany torturom. Według doniesień był on wieszany z sufitu za ręce i wielokrotnie bity przez policję w więzieniu w dzielnicy Dongczeng. Najprawdopodobniej był on także torturowany w innym więzieniu w drugiej połowie 2005 roku.

Amnesty International Polska

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.