Dodaj nową odpowiedź

Niemieckie bazy

W Niemczech tak reagowano na amerykańskie bazy:

Warunkowe zwolnienie ex-bojowniczki RAF w 2007 r. skazanej za zabójstwo amerykańskiego żołnierza

Dawna radykalnie lewicowa działaczka, skazana za zabójstwo amerykańskiego żołnierza i atak bombowy na amerykańską bazę wojskową nie stanowi już zagrożenia publicznego i zostanie warunkowo wypuszczona na wolność,uznał niemiecki sąd w sierpniu 2007 roku.

Frankfurcki sąd państwowy stwierdził,że Eva Haule, dawna członkini
Frakcji Czerwonej Armii, zostanie warunkowo wypuszczona po odsiedzeniu 21 lat kary dożywotniego więzienia za ataki z 1985 r.Jest ona już już drugim ze skazanych członków grupy, który uzyskał przedterminowe zwolnienie.

53-letnia Haule - członkini RAF od lutego aż do jej aresztowania w
sierpniu 1986 r. została skazana w 1988 r. za członkostwo w organizacji terrorystycznej i posiadanie broni w związku z nieudanym atakiem na bazę szkoleniową NATO w Bawarii.

W 1994 r. frankfurcki sąd skazał ją za zabójstwo 20-letniego wojskowego Edwarda Pimentala,który został zastrzelony w sierpniu 1985 r.w zachodnioniemieckim mieście Wiesbaden, po wyjściu z dyskoteki wraz z nieznaną kobietą. Jego ciało zostało znalezione w pobliskich lasach.

Specjaliści orzekli, że terroryści użyli karty identyfikacyjnej
Pimentala aby wejść do bazy lotniczej Rhein-Main we Frankfurcie. Następnego dnia,wybuch Volkswagena wypełnionego ładunkami wybuchowymi wstrząsnął parkingiem na tyłach siedziby Kwatery Głównej USA. 2 Amerykanów zginęło a 23 zostało rannych.

Haule stanęła przed sądem i została skazana na karę dożywocia za trzy
przypadki zabójstwa i zarzut spowodowania eksplozji.Mimo,że nie udało się rozstrzygnąć czy Haule strzelała z broni, którą zabito Pimentala
frankfurcki sad stwierdził,że była ona blisko zaangażowana w planowanie i przeprowadzenie morderstwa oraz zamachu bombowego.

W czasie jej aresztowania była uznawana za członkinie trzonu przywódczego RAF (trzeciej generacji) ale frankfurcki sad uznał,ze wyrzekła się ona przemocy, a to "prowadzi do wniosku,że (Haule) nie stanowi już dłużej zagrożenia dla społeczeństwa".

Prokuratorzy Federalni wezwali do jej zwolnienia przed terminem a więzienni specjaliści zaaprobowali ten plan, stwierdził sąd. Sędziowie odbyli dwa przesłuchania z Haule zanim sąd podjął tę decyzję.Oparli się również na raportach psychologów.

Sąd orzekł, że na jego decyzję wpłynął fakt, że "aktywnie
uczestniczyła ona w samorozwiązaniu RAF w 1998 r. i przekonująco uczyniła jasnym,że nie postrzega już przemocy w formie walki zbrojnej jako odpowiedniej metody osiągania celów politycznych".

Młodsza siostra Pimentala powiedziała,że jest on wciąz opłakiwany przez rodzinę. "Brakuje nam go" powiedziała w imieniu rodziny Kathleen Pequeno z Portland."Wciąż przeżywamy jego stratę a pośród nas są różne opinie na temat zwolnienia Evy Haule".Odmówiła jednak podania bliższych informacji na temat tych opinii.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie nie był gotowy do przedstawienia
komentarza.Podobnie jak niemiecki minister sprawiedliwości, prawnik Haule odmówił komentowania decyzji sądu.

W Niemczech wielu ludzi odsiaduje mniej niż 20 lat z wyroku dożywotniego więzienia.W przypadku Haule sąd we Frankfurcie ustalił 21 lat jako minimum niezbędne do odsiedzenia zanim będzie mogła ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.
Sąd powiedział, że przez 3 lata,aż do roku 2006, Haule - odsiadująca
wyrok w berlińskim więzieniu - uczyła się jako fotograf.

W Marcu Brigitte Mohnhaupt została zwolniona po ćwierćwieczu więzienia
za jej uczestnictwo w najważniejszych zabójstwach dokonanych przez grupę pod koniec lat 70-ych.
Haule, tak jak Mohnhaupt będzie na zwolnieniu warunkowym przez najbliższe 5 lat, podczas których grozi jej odwieszenie wyroku gdyby popełniła jakieś przestępstwo.

W 2007 r. niemiecki prezydent Horst Koehler odrzucił prośbę o
ułaskawienie dwóch innych byłych członków RAF, którzy nie mogą jeszcze ubiegać się o zwolnienie.
Pierwsza z nich - Birgit Hogefeld, była również skazana za zabójstwo
Pimentala i zamach na Rhein-Main. Gdy skazywano ją w 1996 r. sędzia
przewodniczący orzekł, że zeznania wskazują na to,że wywabiła ona Pimentala na zewnątrz dyskoteki.

Odrzucono również wniosek Christiana Klara skazanego za zamordowanie w
1977 r. zachodnioniemieckiego szefa Prokuratury Generalnej Siegfrieda Bubacka, szefa Związku Pracodawców Niemieckich Hannsa-Martina Schleyera (byłego SS-mana) oraz dyrektora Banku Drezneńskiego-Jurgena Ponto.

Źródło:USATODAY

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.