Dodaj nową odpowiedź

Kilka uwag

Chciałbym dołożyć kilka merytorycznych uwag dotyczacych artykułu.

1) "Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie taniego ładowanego słońcem laptopa (za 100$) o podstawowych funkcjonalnościach, który mógłby być dostarczony każdemu dziecku na świecie i umożliwić dostęp do światowych zasobów wiedzy." i dalej "Udało mu się stworzyć XO, laptopa za 190$, napędzanego bateriami słonecznymi, którego 370 tys. sztuk jest już w użyciu, a kolejnych 250 tys. zostało zamówionych."

Projekt od początku był zorientowany na zastosowanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii. Jednak ostatecznie stanęlo na tym, że X0 zostanie wyposażony w mały generator pozwalający przy pomocy korbki doładować baterie. Sformułowanie laptop na korbkę brzmi jak eufemizm, choć w praktyce jest to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie, szczególnie w krajach tzw. trzeciego świata, gdzie dostęp do sieci energrtycznej jest często ograniczony.

2) "Po trzecie, na XO nie znajdziemy żadnego popularnego systemu operacyjnego. Nie ma na nim ani w Windowsa, ani Mac OS. Tani laptop został stworzony w oparciu o system Sugar, wymyślony przez systemowych pasjonatów. Tani laptop stał się przez to zagrożeniem dla Microsoftu, a właściwie dla dominującej pozycji jego systemu operacyjnego"

W powyższym swierdzeniu tkwi także spora nieścisłość. Minowicie XO nie został wyposażony w żaden system Sugar. Podstawę stanowi zmodyfikoana Fedora Core 6 (jedna z wielu dystrybucji Linuksa), a wspomniany Sugar to jedynie, a może aż, interfejs graficzny zaprojektowany i stworzony przez inżynierów projektu OLPC z myślą o dzieciach.
Ale owszem, projekt ten, przez swoją masowość i promowanie rozwiązań alternatywnych w stosunku do produktów obecnych rynkowych gigantów, takich jak Microsoft i Intel, może nieżle "napsuć krwi" tym korporacjom, wypierając je z tego lukratywnego (przez swoją masowość) rynku.

3) "Trzecim problemem może być słaby system operacyjny, który ma sporo bugów. Został on specjalnie zaprojektowany dla dzieci, które radzą sobie z nim bez problemów. Jednak dorośli spaczeni innymi systemami uważają, że jest on skomplikowany."

Nie do końca rozumiem stwierdzenie "słaby system operacyjny, który na sporo bugów". Ale nie nazwałbym tego sytemu w zadnym wypadku słabym. Interfejs nazwałbym być może nieintuicyjnym i ograniczonym, ale jedynie, jak słusznie zauważyła autorka, z punktu widzenia zaawansowanego użytkownika komputera, wychowanego na systemach z serii MS Windows. Jednak to nie oni są grupą docelową. System operacyjny (Linuks) sam w sobie jest bardzo elastyczny i daje zaawansowanym użytkownikom olbrzmie możliwości dostosowania do własnych potrzeb, włacznie ze zmianą interfejsu graficznego na taki, który będzie bardziej lub nawet łudząco podobny do tego znanego z systemów Microsoftu czy Apple.

4) "A bez poparcia wielkich graczy XO nigdy nie stanie się powszechnym komputerem dla krajów rozwijających się."

W kontekscie powyższego stwierdzenia warto też wspomnieć o jednym z modeli dystrybucji proponowanych przez OLPC. Istnieje mianowice możliwość zakupu takiego laptopa przez mieszkanców krajów rozinętych, np. dla własnego dziecka, na zasadzie: kupując XO płacisz jak za dwa laptopy - jeden dla ciebie, drugi dla dziecka w kraju rozwijającym się. Tak więc powodzenie tego projektu jest też częsciowo w naszych rękach.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.