Dodaj nową odpowiedź

Dyskriminacja osób starszych w pracy

Kraj | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Jak podaje "Gazeta Prawna" sądy nie pomagają osobom, które skarżą się, że ich firma zwolniła je tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Rząd nie zamierza niczego z tym robić. Lobby pracodawców postuluje skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego osób przed emeryturą.

Wielu pracodawców podaje, że przyczyną zwolnienia osób starszych jest to, że "nabyli oni prawo do emerytury". Nie muszą więc, jak pozostałym, uzasadniać merytorycznie powodów zwolnienia. Jak ustalił "Gazeta Prawna", rząd nie zamierza wystąpić z inicjatywą legislacyjną mającą wprowadzić przepis zabraniający im takiej praktyki. A jest ona zalegalizowana przez orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zgodnie z przepisem art. 113 kodeksu pracy, jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, także ze względu na wiek, jest niedopuszczalna. Zgodnie z przepisem art. 183b kodeksu pracy, naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, również ze względu na wiek, może przejawiać się w niezgodnych z prawem decyzjach pracodawcy dotyczących rozwiązywania stosunku pracy. Jednak sytuacja wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.