Dodaj nową odpowiedź

nic skomplikowanego

Struktura zarzadzania w fabryce ZANON wcale nie jest skomplikowana.

Sa tam 32 dzialy i kazdy z nich wybiera bezposrednio i otwarcie (na zgromadzeniach) swojego koordynatora, ktory odchodzi na jakichs okres od pracy przy maszynie, jest za to obciazony dodatkowa odpowiedzialnoscia i jego zasadniczymi zadaniami sa: koordynowanie funkcjonowania dzialu, rozwiazywanie berzacych problemow dzialu w porozumieniu z pracownikami tegoz dzialu oraz komunikowanie i koordynowanie produkcji z pozostalymi dzialami. Koordynator ma pelne zaufanie swoich kolegow przy maszynach ... jest jedym z nich, nikim z zewnatrz, nikim kto stal sie koordynatorem by robic kariere w zakladzie. Po jakims czasie (ustalanym przez pracownikow dzialu na bierzaco) nastepuje zmiana koordynatora. Zalezy od wielu czynnikow czy konkretni koordynatorzy pelnia te funkcje dlugo czy tez krocej. Generalnie, nalezy dodac iz nawet jezeli wplywa to nieco negatywnie na sama kwestie produktywnosci zakladu, rotacja stanowisk jest bardzo istotnym elementem struktury pracy "zanonistow". Dzieki temu swiadomie unikaja wytworzenia sie kastowych struktur biurokratycznych w zakladzie. Jest to jedno z zalozen, ktore przyswiecaja ich pojmowaniu samorzadnosci pracowniczej.
1-3 razy w tygodniu odbywaja sie spotkania wszystkich koordynatorow aby dyskutowac i rozwiazywac nagle problemy. Co miesiac odbywa sie zgromadzenie ogolne (assamblea) wszystkich pracownikow. I to zgromadzenie jest sercem zanonowej samorzadnosci pracowniczej - najwazniejszym gremium decyzyjnym zakladu. Sporadycznie, kiedy wymaga tego sytuacja, zwolywane sa spontaniczne zgromadzenia generalne. W okresie ciaglego zagrozenia ze strony sil przemocy panstwowej i w okresie przejmowania kontroli nad zakladem do takowych zgromadzen dochodzilo po kilka razy w tygodniu. Nie biora w nich tylko pracownicy stojacy przy piecach i na bramach gdyz sa to stanowiska ktore nie moga zostac opuszczone ze wzgledow bezpieczenstwa. Glos i opinie tych pracownikow sa jednak przekazywane i prezentowane na samych zgromadzeniach.

I to tyle. Samorzadna struktura jest prosta, przejzysta i horyzontalna na tyle na ile sie da w fabryce w ktorej pracuje 470 osob. Jest tak naprawde prostrza od kazdej mi znanej pionowej i zbiurokratyzowanej struktury prowadzenia zakladu. Wymaga jednak samozaangazowania wszystkich lub przynajmniej duzej czesci pracownikow i przyzwolenia reszty, jesli chodzi o drugi przypadek. Takze w Zanonie nie wszyscy pracownicy od samego poczatku byli w stanie sobie przyswoic sytuacje iz kazdy jeden z nich jest szefem fabryki. W miedzyczasie strukture ta nie tylko wszyscy w zakladzie zaakceptowali, ale tez propaguja ja kolektywnie na zewnatrz. Z tymi nielicznymi, ktorzy dokonali sie naduzyc wynikajacych z typowych dla samorzadnosci pracowniczej wzajemnego zaufania i braku odgornej kontroli, zaloga Zanona pozegnala sie.

No i najwazniejsze. Struktura ta bardzo dobrze funkcjonuje i okazuje sie efektywniejsza i sprawnijsza z roku na rok!

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.