Dodaj nową odpowiedź

Niepełnosprawni dyskryminowani przez prawo

Kraj | Dyskryminacja

25 września odbyła się konferencja prasowa dotycząca przepisów prawnych dyskryminujących osoby niepełnosprawne. Konferencja była organizowana przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego oraz Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych.

Pierwszym poruszonym na konferencji tematem był dostęp uczniów niepełnosprawnych do oświaty. W szkołach integracyjnych czy też specjalnych, można zatrudnić osoby "wspomagające". Pomijane są jednak szkoły ogólnodostępne, do których chodzą osoby niepełnosprawne. Jak podkreślają przedstawiciele FiRR jest to jawna dyskryminacja, którą jest także sam podział na szkoły ogólnodostępne, integracyjne i specjalne.

Pan Paweł Wdówik, który wspiera osoby niepełnosprawne na Uniwersytecie Warszawskim mówił o błędzie jakim popełniono przy tłumaczeniu Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Zwrot "all inclusive education system", który znajduje się w konwencji przetłumaczono na "integracyjny system edukacji" tymczasem powinno się to tłumaczyć jako "edukacja włączająca". Skutkiem pozostawienia sformułowania w źle przetłumaczonej formie będzie "promowanie kształcenia integracyjnego jako rozwiązania zgodnego z Konwencją a co za tym idzie zwolnienie szkół ogólnodostępnych z obowiązku równego traktowania osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych".

Swoją historię przedstawił pan Tomasz Jarosiński, który stał się osobą niepełnosprawną kiedy w wieku 16 lat ucierpiał w wypadku. Od 40 lat pobiera on rentę przyznaną w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (nie istniała wtedy jeszcze renta socjalna przyznawana obecnie). Aby dorobić do niskiej, wynoszącej 700 zł renty pan Jarosiński zatrudnił się w telepracy. Jak się okazało, było to sprzeczne z przepisami, zgodnie z którymi osoba, która otrzymuje taki rodzaj świadczeń nie może podjąć żadnej pracy. Pan Tomasz musiał zatem zwrócić rentę wypłaconą przez ZUS za 8 miesięcy, które przepracował. Jak przekonuje PiRR działania te są sprzeczne z Konstytucją, której jeden z artykułów stanowi o tym, że nie wyklucza się możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych do telepracy. Osoby, które otrzymały rentę w drodze wyjątku są jedyną grupą osób niepełnosprawnych, której zabrania się pracować pod rygorem utracenia świadczeń. Jest to zatem przejaw dyskryminacji nie tylko w porównaniu z osobami sprawnymi, ale nawet innymi osobami niepełnosprawnymi.

Konferencja była częścią kampanii na rzecz poprawy warunków funkcjonowania osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia poprzez przygotowanie polskiego prawodawstwa do ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych. Jak podkreślają przedstawiciele PFON i FiRR jest to ogromny krok w kierunku uznania nowoczesnego modelu niepełnosprawności - "przejścia od podejścia opiekuńczego i charytatywnego do tworzenia społeczeństwa i środowiska otwartego na wszystkich". W ramach tego projektu opracowywana jest "czarna księga" wykaz przepisów o charakterze dyskryminującym. W związku z tym FiRR wystosował prośbę o nadsyłanie informacji o zapisach, które dyskryminują osoby niepełnosprawne.

AK

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.