Dodaj nową odpowiedź
Chmury obliczeniowe to pułapka
alex, Śro, 2008-10-01 11:14 TechnikaRichard Stallman stwierdził w wywiadzie dla pisma „The Guardian”, że obecna moda na chmury obliczeniowe i używanie takich programów jak Gmail „to głupota – a nawet gorzej niż głupota”.
W ostatnich latach takie koncepcje, jak chmury obliczeniowe, dystrybucja oprogramowania w modelu SaaS i aplikacje sieciowe Web 2.0, stały się częścią głównego nurtu branży IT. Coraz więcej firm, w tym takich gigantów, jak Google, Microsoft czy IBM, inwestuje coraz więcej pieniędzy w dostarczanie informacji i oprogramowania przez Sieć. Twórca Oracle'a Larry Ellison powiedział kilka dni temu: „Interesującym faktem dotyczącym chmur obliczeniowych jest to, że umieściliśmy w nich wszystko to, co zrobiliśmy wcześniej. Nie potrafię wyobrazić sobie niczego, co jeszcze nie zostało wciągnięte do chmury obliczeniowej. Nasz przemysł prześcignął nawet rynek mody damskiej, w której trend jest najważniejszy. Może jestem idiotą, ale nie mam pojęcia, dlaczego tyle o tym rozmawiamy. O co chodzi? Przecież to bełkot i szaleństwo. Kiedy to się zatrzyma?”.
Stallman, twórca m.in. pakietu aplikacji GNU, stwierdził, że chmury obliczeniowe to pułapka na użytkowników, mająca zmusić coraz więcej ludzi, by wchodzili w zamknięte, własnościowe systemy, które z roku na rok będą ich kosztowały coraz więcej.
Według Stallmana użytkownicy komputerów powinni sami pilnować swoich informacji, zamiast wydawać je zewnętrznym firmom. Mimo że miliony ludzi umieściły już swoje prywatne dane, dokumenty, zdjęcia i kontakty w chmurach, Stallman uważa, że należy trzymać się lokalnych maszyn. Podsumował to następująco: „Nie powinieneś korzystać z aplikacji sieciowych, ponieważ tracisz kontrolę. Jest to równie złe jak korzystanie z własnościowego, zamkniętego oprogramowania. Zajmij się swoją pracą na swoim komputerze przy wykorzystaniu programów, które szanują twoją wolność. Jeśli używasz własnościowego oprogramowania lub cudzego serwera WWW, jesteś bezbronny. Jesteś marionetką w rękach tych, którzy stworzyli to oprogramowanie”.