Dodaj nową odpowiedź
Poznań : spotkanie ,, Made in China''
Czytelnik CIA, Pon, 2008-10-06 21:38Wykład-prezentacja-spotkanie
18 października 2008 (sobota), godz.18.30
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza zaprasza na spotkanie:
"Made in China" - wyzysk i walka chińskich robotników...
Wykład/prezentacja Pun Ngai - profesor nauk społecznych uniwersytetu w Hongkongu oraz działaczki społecznej na rzecz robotnic-migrantek oraz robotników budowlanych.
W spotkaniu weźmie udział również współautor i tłumacz książki Pun Ngai pt.: "Dagongmei" (2008) z Niemiec.
Pun Ngai jest jedną z założycielek Sieci Chińskich Kobiet-Pracownic. Bada warunki pracy w chińskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych, zwłaszcza w Shenzen, gdzie sama blisko rok pracowała przy linii produkcyjnej. W swoich analizach łączy perspektywę klasową oraz feministyczną, sięga po teorie zależności, foucaultowskie koncepcje opresji ciała i seksualności, prezentuje, w jaki sposób chiński kapitalizm wykorzystuje patriarchalny system do większej kontroli pracy i życia robotników. A przede wszystkim - kreśli sposoby, w jaki robotnicy organizują swój opór, który w ostatnich latach zdecydowanie się nasila.
Ngai jest autorką m.in. książki "Made in China: Women Factory Workers in a Global Workplace" oraz "Voice of voiceless", która jesienią 2008 ukaże się również w języku niemieckim. Opisuje w nich walki tzw. dagongmei, młodych kobiet migrujących za pracą ze wsi do miast. Ngai sugeruje, wbrew teoriom głoszącym śmierć klas, że są one, obok dagongzai (ich męskim odpowiedników), nowym podmiotem klasowym, świadomie wyrażającym swe interesy w języku klasowym, który tworzy się oddolnie, na przekór elitom zarówno maoistycznych, jak kapitalistycznych Chin. Będąc profesorem uniwersyteckim Pun Ngai odrzuca perspektywę naukowca, obnaża metody, w jaki sposób transnarodowy kapitał wyzyskuje pracowników, lecz w centrum analiz stawia zawsze robotników, którzy w jej książkach stają się podmiotami, mającymi swoje pragnienia i toczącymi istotną dla całego systemu-świata walkę.
Pun Ngai w ciągu dwutygodniowego pobytu w Europie odbędzie kilkanaście spotkań na uniwersytetach oraz w centrach społecznych we Włoszech, Niemczech oraz Austrii. W Polsce będzie mieć tylko jeden wykład, 18 października w Poznaniu.
Dzień przed wykładem, w piątek, 17 października, na skłocie Rozbrat (ul. Pułaskiego 21a, Poznań), w ramach Wolnościowego Klubu Dyskusyjnego, odbędzie się prezentacja filmów dokumentalnych na temat robotników współczesnych Chin oraz dyskusja nad tekstem Pun Ngai. Materiały do dyskusji wkrótce zamieścimy na stronie internetowej.
Strona Sieci Chińskich Kobiet-Pracownic: http://www.cwwn.org
Posłuchaj wywiadu z Pun Ngai: http://www.theconnection.org/shows/2004/09/20040908_a_main.asp
O Pun Ngai: http://www.international.ucla.edu/article.asp?parentid=70655