Dodaj nową odpowiedź
FREE RENÉ: pikieta pod ambasadą Polski w Berlinie
Anka, Sob, 2006-06-24 21:52 Świat | RepresjePod ambasadą Polski w Berlinie zebrało się dzisiaj około 120 osób, by protestować przeciw aresztowaniu Rene, berlinskiego uczestnika warszawskiej Parady Rowności. Zdjęcia z pikiety.
Pomimo niekorzystnego położenia ambasady, na uboczu i w dalekiej od centrum, zachodniej dzielnicy Berlina, mobilizacja była udana; spokojna i cicha uliczka od godziny 15 do około 17.30 zapełniła się kolorowym tłumem, sąsiedzi ambasady wyglądali z okien lub wychodzili przed drzwi, ciekawi spektaklu; mieli okazję posłuchać muzyki i przemówień. Być może była to największa pikieta polskiej ambasady w Berlinie od czasu jej powstania. Bezprecedensowe aresztowanie Rene, nieustępliwość wymiaru sprawiedliwości i polityczne tło sprawy zmobilizowały berlińskie środowiska LGBT i wolnościowe do kampanii na rzecz antyfaszysty.
"To są represje polityczne!"- tego zdania byli wszyscy zgromadzeni. W oświadczeniach odczytanych po niemiecku i po polsku krytykowano homofobię polskich wladz. Podkreślano prawo do samoobrony przed atakami faszystów. "Przeciw klerykałom i faszystom, o autonomiczną seksualność"- to główne hasła pikiety. Zgromadzeni antyfaszyści i antyfaszystki, geje, lesbijki, osoby bi-i transseksualne podkreślali, że walka o równouprawnienie i walka z faszyzmem muszą być prowadzone wspólnie. Polska rzeczywistość, ataki faszystowskich bojówek podczas Parady i, z drugiej strony, ataki "faszystów w garniturach", przemawiajacych z poselskich mównic, są tego najlepszym dowodem.
Po około godzinie od rozpoczecia pikiety z ambasady wyszedł jeden z pracownikow, wcześniej robiący uczestnikom zdjęcia z okna budynku. Wyszedł z aparatem fotograficznym i domagał się rozmowy z polskim demonstrantem, ktory czytał polską wersję oświadczenia. Poproszony o zajęcie stanowiska, zaprzeczył, jakoby sprawa miała wymiar polityczny.
Wielu uczestnikow pikiety brało udzial w warszawskiej Paradzie; transparenty przyniesione przed ambasadę powiewały tydzień temu w Warszawie. Brakowało na szczęście transparentów partii politycznych, natomiast dominowała symbolika antyfaszystowska.