Dodaj nową odpowiedź

Monitoring nie zwiększa bezpieczeństwa

Kraj | Represje

Zamontowanie kamer na ulicach nie ma wpływu na liczbę przestępstw – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. W Warszawie jest ponad 400 kamer systemu monitoringu miejskiego. Każdego tygodnia mundurowi chwalą się na swoich stronach internetowych, kogo udało się złapać dzięki kamerom.

Ale, jak twierdzi Paweł Waszkiewicz, doktor z Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego – z badań wynika, że nie ma statystycznych zależności między zainstalowaniem kamer a zmniejszeniem ilości przestępstw.

Pomiary wykonano na czterech skrzyżowaniach: Żelaznej z Chmielną, Siennej z Miedzianą, Anielewicza ze Smoczą i Smoczej z Nowolipki. – Porównaliśmy ilość przestępstw popełnionych w promieniu 150 metrów od tych skrzyżowań. Najpierw w październiku i listopadzie 2006 r., następnie rok później – po tym, jak na dwóch z czterech skrzyżowań zainstalowano kamery – tłumaczy.

W rejonach objętych monitoringiem nie odnotowano szczególnego spadku przestępczości.

Podobne wyniki uzyskano w analogicznych badaniach przeprowadzanych w USA i Wielkiej Brytanii. W 2002 r. naukowcy Brandon Welsh i David Farrington stwierdzili, że po zainstalowaniu kamer przestępczość spada w obiektach zamkniętych, takich jak podziemne garaże. Jednak w przestrzeniach otwartych, np. w centrum miasta czy na skrzyżowaniu ulic, ilość przestępstw się nie zmienia.

Brytyjczycy stwierdzili także, że na Wyspach wydano na CCTV (closed circuit television) olbrzymie pieniądze, nie przeprowadzając wcześniej żadnych poważnych badań na temat skuteczności tego systemu.

– Nie twierdzę, że monitoring jest nieprzydatny. Ale mówienie, że instalowanie kamer zmniejszy ilość przestępstw, to mydlenie ludziom oczu – podkreśla Waszkiewicz.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.