Dodaj nową odpowiedź

Kraków: Budujcie mieszkania komunalne nie pomniki!

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś w Krakowie o 14 ma odbyć się odsłonięcie pomnika, który jest prywatną inicjatywą rzeźbiarza Dźwigaja (znanego z taśmowej produkcji pomników Wojtyły) i jego Bractwa Kurkowego. Mimo, że władze Krakowa utrzymują, że nie ma w miejskiej kasie funduszy na budowę mieszkań komunalnych ani na pomoc lokatorom, to chętnie dofinansowały inicjatywę rzeźbiarza. Pomnik to kompozycja składająca się z figury marszałka Piłsudskiego, laski marszałkowskiej Sejmu II RP, orła i czwórki legionowej. Miasto włożyło w projekt 2 mln złotych.

Inwestycja miasta budzi to sprzeciw środowisk anarchistycznych i wolnościowych, nie chodzi nawet o treść pomnika, ale o priorytety w polityce miejskiej i jakość zagospodarowania przestrzeni publicznej, zaśmieconej przez komiczną twórczość pewnego rzeźbiarza. Domagają się dokonywania przez władze konsultacji społecznych dotyczących projektu przyszłorocznego budżetu, a także organizowania otwartych debat w sprawie wszystkich ważniejszych inwestycji w Krakowie mieście, by mieszkańcy mieli prawo sami decydować czy budować pomniki, czy mieszkania.

Relacja na żywo z pikiety organizowanej z okazji odsłonięcia pomnika przez Federację Anarchistyczną s. Kraków:

13.57: Rozpoczynają się uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika. Gromadzi się około 30 osób z Inicjatywy Pracowniczej i FA.

14.14: Pikieta przebiega spokojnie i cieszy się poparciem części przybyłych na miejską imprezę ludzi. Pikietujący mają tabliczki i transparenty z hasłem: Budujcie domy, nie pomniki. Policja nie interweniuje, ale prosi pikietujących o opuszczenie terenu, na którym odbywa się uroczystość.

14.19: Policja zaczyna spisywać uczestników pikiety, mówi im, że jest ich więcej niż 15, co oznacza nielegalne zgromadzenie. Pojawia się coraz więcej policji.

14.53: Koniec uroczystości i powiewa czarna flaga. Policja nie interweniowała. W pikiecie brało udział w sumie ponad 40 osób.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.