Dodaj nową odpowiedź

Francja: policja aresztowała grupę anarchistów w powiązaniu z aktami sabotażu kolei TGV

Świat | Represje

We wtorek, francuskie brygady antyterrorystyczne aresztowały grupę 20 anarchistów żyjących w wiosce Tarnac z 350 mieszkańcami w środkowej Francji. Postawiono im zarzut dokonania szeregu skoordynowanych aktów sabotażu kolei szybkobieżnej, które sparaliżowały ruch kolejowy we Francji w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Ostatni akt sabotażu miał miejsce 8 listopada, gdy jednocześnie uszkodzono trakcję na czterech różnych liniach kolejowych.

Sabotażyści wykorzystywali metalowe pręty, które w umiejętny sposób umieszczali na trakcji kolejowej. Prawdopodobnie dysponowali grafikiem prac konserwacyjnych na trakcji, dzięki czemu mogli umieścić pręty bez ryzyka porażenia prądem. Ataki były tak obliczone, by nie powodować zagrożenia dla podróżujących. Każdego dnia, o 5 rano specjalne pociągi serwisowe oczyszczają tory z potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Właśnie te pociągi ciągnęły za sobą metalowe pręty, powodując zniszczenie kabli trakcyjnych.

Policja antyterrorystyczna od kwietnia śledziła mieszkańców Tarnac ze względu na ich poglądy. W nocy z piątku na sobotę widziano ich, jak zbliżali się do jednej z zaatakowanych linii kolejowych. Nie znaleziono jednak pasujących odcisków palców, ani nie zauważono, by podejrzani umieszczali pręty na trakcji. Podejrzani nie mieli też ze sobą, ani w swoim miejscu zamieszkania szczegółowych map sieci kolejowej, ani rozkładów jazdy. Znaleziono jedynie przy nich poradnik, jak zachowywać się podczas aresztowania przez policję.

Mieszkańcy wioski Tarnac byli bardzo zdziwieni. Dzięki anarchistom wioska nabrała nowego życia - uruchomiono na nowo sklep spożywczy, restaurację i kawiarnię, organizowano koncerty i zawody w szachy.

Jak na razie, policja nie dysponuje żadnymi dowodami winy anarchistów. Jeśli do soboty nie znajdą się żadne dowody, oskarżeni będą musieli zostać wypuszczeni na wolność.

Według policji, oskarżeni mieli dużo kontaktów zagranicznych. Padło m.in. twierdzenie, że byli obecni na spotkaniu w sprawie G8, które odbyło się w Polsce w 2007 r. Angażowali się też w walkę z systemem więziennictwa i wydawali pismo Tiqqun, inspirowane sytuacjonizmem. Aktywnie brali udział w demonstracjach w 2006 r. przeciwko wprowadzeniu tzw. „ustawy CPE", która miała prowadzić do zaniżania warunków płacowych.

W czerwcu b.r., francuski rząd nakazał centrali antyterrorystycznej zbierać wszystkie informacje o ruchu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy przeprowadzono już szereg aresztowań.

Związek zawodowy kolejarzy SUD-Rail wystosował protest przeciwko aresztowaniom aktywistów.

Opracowano m.in. na podstawie materiałów z "Le Monde"

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.