Dodaj nową odpowiedź

ZAPROSZENIE

Fundacja OFF - Kobiety na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego zaprasza serdecznie do udziału w debacie z cyklu "Kobiety i Praca - Niemoralne propozycje. Mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy", która odbędzie się 25 listopada, w Światowy Dzień Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć (wtorek), o godz. 11:30-14:30 Urząd Miasta, sala im. Karola Musioła, Opole Rynek - Ratusz.

Wg badań CBOS-u z lutego 2007 roku co dziesiąta kobieta pracująca w wieku do 34 lat przyznaje, że była obiektem nieakceptowanego zachowania o podłożu seksualnym ze strony przełożonego. Ponad jedna piąta osób pracujących lub uczących się (22%) przyznaje, że w miejscu pracy lub na uczelni współpracownicy lub koledzy robią nieodpowiednie, naruszające godność uwagi o podtekście seksualnym, np. niestosownie żartują. Mimo tak alarmujących danych mało która firma czy zakład pracy prowadzi działania zabezpieczające mobbingowi i molestowaniu seksualnemu: regulaminy, telefony zaufania, szkolenia. Mimo krzykliwych nagłówków na pierwszych stronach gazet i nielicznych programów telewizyjnych poświęconych zjawisku molestowania, okazuje się, że nadal jest to w Polsce temat tabu: niewygodny, nieładny, niekonferencyjny. O co chodzi z tym molestowaniem? Nie wiemy? Nie chcemy wiedzieć? Nie rozumiemy? Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmiemy podczas debaty, której równie ważnym elementem będzie zbiórka propozycji do przyszłorocznego budżetu miasta Opola związanych z przeciwdziałaniem mobbingowi i molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy wśród przedstawicielek środowisk kobiecych.

W debacie udział wezmą: Jolanta Duda – prawniczka z ramienia OPZZ w Opolu; Ewa Groszewska – działaczka związkowa Sierpnia 80, socjolożka; Joanna Piotrowska – założycielka Fundacji Feminoteka, trenerka antydyskryminacyjna i genderowa, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, współprowadząca audycję "Lepiej późno niż wcale" w radiu TOK FM; Violetta Porowska – była pełnomocniczka Wojewody Opolskiego ds. Równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodnicząca Komisji Społecznej Rady Miasta Opola, dyrektor Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego; Sylwia Mazur – kierownik referatu polityki społecznej, koordynatorka projektu „Niebieska Sieć" z ramienia województwa opolskiego, z prelekcją „ Projekt niebieska sieć – zadania, założenia i tworzenie sieci w województwie opolskim" ; Wacław Mitoraj – psycholog praktykujący rozwiązywanie problemów przemocy w ich wymiarze indywidualnym i środowiskowym, współtwórca grupy projektów Opolskie Centrum Przeciw Przemocy, współautor poradnika „Jak nie stać się ofiarą, czyli Twój sposób na bandytę". Roman Zemanek – starszy specjalista ds. Prawnych W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu.

Moderacja: dr Krystyna Słodczyk, przewodnicząca Rady Programowej Fundacji OFF - Kobiety na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego, członkini Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich, wykładowczyni na Politechnice Opolskiej Po debacie zapraszamy na poczęstunek do Ligi Kobiet Polskich, ul. Stefanii Sempołowskiej 2.

Prosimy o potwierdzenie udziału w debacie w terminie do 24.11.2008 (poniedziałek) emailem: fundacjaoff@gmail.com

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.