Dodaj nową odpowiedź

JEST ALTERNATYWA dla PRYWATYZACJI SŁUŻBY ZDROWIA!

Publicystyka

(TEKST OŚWIADCZENIA PRZYGOTOWANEGO W ZWIĄZKU Z PIKIETĄ W KRAKOWIE 20 LISTOPADA POD BIUREM PO)

Rząd Platformy Obywatelskiej planuje w projekcie na rok 2009 przeznaczyć 5,6 % z budżetu państwa na zbrojenia, zaś na służbę zdrowia zaledwie 1,2 %. W budżecie na mijający rok, przygotowanym jeszcze przez rząd PiS-u, nie było o wiele lepiej (1,3 % - zdrowie, 5,2 % - wojsko). Wydatki na zdrowie w Polsce są i tak najniższe w Europie, wynoszą bowiem 5% PKB. Czy to znaczy, że zabawki dla generałów cenimy bardziej od ratowania życia? Prawdą jest, że świadczenia medyczne finansowane są w głównej mierze przez NFZ, ale środki z budżetu państwa pokrywają pensje personelu, koszty ratownictwa medycznego, programów zdrowotnych, kształcenia lekarzy i niektórych operacji. Oszczędności w budżecie oznaczają zatem pogorszenie jakości świadczonych usług i wymuszanie odpłatności za ratowanie życia pacjentów, szczególnie że NFZ odmawia finansowania kosztownych zabiegów medycznych. O znacznych podwyżkach zarobków personelu medycznego też można zapomnieć.

Alternatywą dla panującego obecnie patologicznego systemu może być przekształcenie istniejących szpitali w spółdzielnie pracy z udziałem własności samorządowej. Spółdzielniami mogą kierować bezpośrednio pracownicy. To znaczy bez pośrednictwa biurokratów i menadżerów, a przy pomocy zebrań i demokratycznych głosowań. Realizacja podobnych projektów w skali całego kraju pozwoli zarówno na obronę przed prywatyzacją, jak i na sprawniejsze zarządzanie i kontrolę ze strony lokalnych społeczności. Spółdzielnie powinny być zakładane z udziałem wszystkich pracowników oraz samorządu gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego.
Jednym z większych problemów będą prawdopodobnie relacje spółdzielczych przychodni i szpitali z NFZ. Tej instytucji zapewne obojętne jest, czy o środki na leczenie starać się będzie prywatna, państwowa, czy też spółdzielcza placówka. Jednak w przeciwieństwie do prywatnego kapitału, spółdzielnie medyczne nie powinny decydować o udzielaniu świadczeń według kryteriów opłacalności rynkowej. Służba zdrowia nigdy nie będzie dochodowa i nie można jej traktować w kategoriach biznesu, który z założenia ma przynosić zyski. Dlatego jedną z możliwości zapewnienia pełnych świadczeń dla społeczeństwa byłoby „uspółdzielnienie” całego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Niech każdy z obywateli zostanie uznany za udziałowca przekształconego w spółdzielnię NFZ, a będąc jego członkiem zyska prawo decydowania o sposobie wydatkowania publicznych środków na leczenie.

Niestety wymyślony przez PO pakiet ustaw o przymusowej komercjalizacji służby zdrowia uniemożliwia wprowadzenie społecznego i demokratycznego zarządzania placówkami medycznymi. W myśl nowych przepisów szpitale i ZOZ-y będą spółkami prawa handlowego. Przekształcenie szpitala w spółdzielnię nie będzie możliwe. Nowo utworzone spółki nie będą musiały podpisywać kontraktów na świadczenie usług w publicznym systemie i będą mogły świadczyć usługi komercyjnie. Mówi się również o planach utworzenia szeregu prywatnych ubezpieczalni, co pogłębi istniejącą dyskryminację mniej zamożnych obywateli. Te ubezpieczenia będą prawdziwym dobrodziejstwem, lecz głównie dla prywatnych firm, które na tym zbiją fortuny.
W związku z tym wzywamy do organizowania akcji protestacyjnych przeciwko odbywającej się likwidacji służby zdrowia i rozpoczęcie walki o społeczną kontrolę nad finansami publicznymi. Pamiętajmy, że stawką jest nasze zdrowie i życie, które rząd Tuska postanowił wystawić na sprzedaż.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
Federacja Anarchistyczna – sekcja Kraków
Związek Syndykalistów Polski – Śląsk

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.