Dodaj nową odpowiedź

Oświadczenie Klubu KP w sprawie programu „Godzina Krytyczna” na antenie radia Afera

Publicystyka

W ciągu ostatnich tygodni w lewicowych portalach internetowych oraz w serwisach anarchistycznych pojawiały się komentarze dotyczące zmiany ramówki poznańskiego radia Afera. Komentowany - miejscami obficie - był fakt zdjęcia z anteny Szerokości marginesu , którego to programu autorem i prowadzącym był Marek Sanczo Piekarski z poznańskiego Rozbratu. Fakt ten został skojarzony przez aktywistów Federacji Anarchistycznej z pojawieniem się na antenie tej samej rozgłośni programu Godzina Krytyczna , którego autorami są członkowie Klubu Krytyki Politycznej w Poznaniu.

Z niepokojem obserwowaliśmy kolejne komentarze wysyłane przez środowisko skupione wokół Rozbratu. Od początku uważaliśmy je za błędne. Całe zamieszanie wokół programu radiowego nie było jednak przez nas komentowane w sytuacji trudności z jakimi boryka się obecnie squat. Nie dopuścimy jednak do dalszego wypaczania faktów związanych z zaistniałą sytuacją. Błędne opinie należy sprostować, co w tym momencie czynimy.

Starania o uzyskanie własnego programu Klub KP w Poznaniu rozpoczął kilka miesięcy przed pojawieniem się audycji na antenie. Pierwsze rozmowy prowadzone były z szefem działku kultury radia, potem rozpoczęły się negocjacje z dyrektor programową Afery. Od samego początku nie było naszym celem zajęcie czyjegokolwiek miejsca w dotychczasowej ramówce, choć oczywistym wydawało się, że nasz program wejdzie w miejsce audycji, która z takich czy innych powodów wraz z nowym sezonem zostanie wycofana z ramówki. Planowany przez nas program różnił się swoim formatem od innych audycji Afery, przekonanie o oryginalności pomysłu na
jego realizację popchnęło nas do prowadzenia konsekwentnych starań o
uzyskanie swojego okna na antenie radia.

We wrześniu br. kiedy to przygotowania do uruchomienia audycji zaczęły nabierać tempa dowiedzieliśmy się , iż z ramówki wypada program realizowany przez siły kolektywu Rozbrat. Przedstawione nam przez przedstawicieli radia argumenty uznaliśmy za zgodne ze stanem rzeczywistym i uważamy tak nadal. Szerokość marginesu spadła z ramówki ze względu na słabą jakość programu (np. częsty brak gości w studiu) oraz ze względu na agresywne podejście prowadzącego do części słuchaczy (czego ślady zostały utrwalone w komentarzach odbiorców na forum radia), co jest niedopuszczalne w mediach szerokiego zasięgu, zwłaszcza w
działającej na mocy koncesji stacji radiowej afiliowanej przy uczelni
publicznej.

Osoby realizujące Godzinę Krytyczną doceniają wkład Rozbratu w życie kulturalne i społeczne Poznania. Wielokrotnie zgadzaliśmy się z uchodzącymi za kontrowersyjne wypowiedziami członków kolektywu, opisującymi na antenie radia Afera praktyki represyjne prowadzone przez organy władz publicznych w Poznaniu względem samego kolektywu Rozbrat czy innych grup wolnościowych (np. w czasie protestów i demonstracji). Nie uważamy jednak, iż powodem zdjęcia audycji Szerokość marginesu była owa bezkompromisowość w dążeniu do przedstawienia punktu widzenia środowisk alternatywnych na zdarzenia zachodzące w sferze publicznej.
Dowodem na zasadność tego poglądu jest oferta jaką radio przedstawiło
prowadzącemu Szerokość marginesu , która to propozycja zakładała powrót
audycji na antenę po półrocznej przerwie. Czas ten miał zostać wykorzystany na odświeżenie formuły programu (bez ingerencji merytorycznej), który nie zmieniał się od trzech lat. Propozycja złożona przez radio została odrzucona.

Oskarżanie Klubu Krytyki Politycznej w Poznaniu o jakiekolwiek działania mające na celu zdjęcie z anteny programu Szerokość marginesu i zastąpienie go własną audycją są nie tylko nieuzasadnione, ale i śmieszne. Impulsywne działanie jednej ze stron konfliktu na linii Afera-Rozbrat, nie mogło być powodem, dla którego mieliśmy odmówić budowania lewicowej audycji w rzeczonym radiu. Spory dwóch podmiotów nie są bowiem powodem do tego, byśmy mieli się zapaść pod ziemię i pytać wszystkich na około o możliwość uruchomienia działań w tej czy innej
sferze.

W ciągu roku od pojawienia się Klubu KP w Poznaniu wspieraliśmy - w granicach możliwości -poznańskie środowisko anarchistyczne. W czasie zapowiadanej eksmisji ośrodka skierowaliśmy list poparcia dla Rozbratu. Wspieraliśmy też lidera kolektywu, którego opinii byliśmy zawsze ciekawi i którego głos jako osoby publicznej działającej poza mainstreamem chcieliśmy mimo wszelkich różnic poglądowych (między FA a KP) wzmacniać.

Maciej Sanczo Piekarski kilkukrotnie był zapraszany do wzięcia udziału
w organizowanych przez nas dyskusjach, za każdym razem zaproszenie przyjmował. Dziwi nas fakt, że dziś staje się uczestnikiem cichej nagonki na nas.

Podsumowując: W wielu obszarach dopingujemy Rozbrat jednocześnie wykonując swoją robotę poprzez rozpowszechnianie poglądów alternatywnych względem dominujących ideologii. Mamy nadzieję, że program Szerokość marginesu bądź inna audycja realizowana przez ekipę Rozbratu wróci kiedyś do eteru. Jednocześnie nie zamierzamy w akcie taniej solidarności rezygnować ze swojego programu.

W imieniu Klubu KP w Poznaniu - Przemysław Wiśniewski, koordynator
Klubów KP, pomysłodawca „Godziny Krytycznej”

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.