Dodaj nową odpowiedź

Cenzura internetowych blogów w Chinach

Świat | Represje

Chiny ogłosiły rozpoczęcie kolejnej fazy walki z wolnością słowa w internecie. Szczególną uwagę władze chińskie poświęcą blogom i wyszukiwarkom, które według chińskich władz mogą służyć do zamieszczania "nielegalnych" treści. Decyzja wiąże się ze znacznym zwiększeniem się liczby chińskich blogów.

Zdaniem władz, blogi i wyszukiwarki mają kluczowe znaczenie dla użytkowników Internetu, i w związku z tym stają się istotnym elementem wpływającym na kształt polityki partii. Powodem tak drastycznych kroków podejmowanych przez władze jest nasilenie się zjawiska wykorzystywania blogów i wyszukiwarek do zamieszczania w sieci "nielegalnych" treści, co musi się spotkać ze stanowczą reakcją partii.

Działania rządu są również odpowiedzią na ogólną tendencję szybkiego rozwoju Internetu w Chinach, co obliguje władze do otoczenia środowiska internautów ochroną przed "niepożądanymi" treściami, z którymi mogliby spotkać się w sieci.

Polityka cenzury będzie opierała się na rozwoju technologii umożliwiającej blokowanie treści niemile widzianych przez partię, wymóg rejestracji stron pod prawdziwymi danymi osobowymi, co ma uniemożliwić prowadzenie serwisów anonimowo.

Drugi sposób w dużym stopniu ograniczy powstawanie blogów prezentujących poglądy będące opozycją w stosunku do polityki partii, bowiem zanim blog stanie się dostępny dla internautów, rejestracja będzie z pewnością zatwierdzana przez służby kontrolujące autentyczność podawanych danych i ich zbieżność z posiadaczem danego łącza internetowego.

W Chinach blogów jest około 37 milionów, a będzie ich nawet 60 milionów pod koniec roku. Obecne działania są kontynuacją prowadzonej od lat polityki cenzury w Chinach, ułatwianej ostatnio przez działania takich firm jak Yahoo.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.