Dodaj nową odpowiedź

Środa Wlkp.: Akcja związkowa w sprawie Jacka Rosołowskiego

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

31 stycznia odbyła się akcja informacyjno-protestacyjna w Środzie Wlkp., gdzie mieści się siedziba firmy Decora, do której należy zakład TRANS w Kostrzyniu. TRANS nielegalnie zwolnił w grudniu 2008 roku Jacka Rosołowskiego z Inicjatywy Pracowniczej.

W akcji wzięło udział kilkunastu działaczy i działaczek Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej. Najpierw w centrum miasta rozdano kilkaset ulotek informacyjnych, w których czytamy m.in.: „W wielu zakładach pracy łamane jest prawo pracy: nie płaci się za nadgodziny, nie przestrzega zasad bezpieczeństwa pracy, nie udziela należnego pracownikom wolnego, oszukuje na stawkach i ubezpieczeniach, wreszcie wyrzuca na bruk za każdy głos niezadowolenia i krytyki. W mniejszych miejscowościach pracownikom trudniej się obronić. Wyższe niż w dużych aglomeracjach bezrobocie powoduje, że o miejsce pracy nie jest tak łatwo. Dlatego wiele osób milczy, nawet kiedy wie, że pracodawca nie działa uczciwie. Jednak nie musicie czuć się bezbronni!” Ulotka nawoływała do przekazywania IP informacji na temat łamania praw pracowniczych w Środzie i okolicach.

Następnie ustawiono pikietę pod zakładami Decora. Niestety udało się dotrzeć z ulotkami tylko do niewielkiej części pracowników firmy. Większość z nich zawrócono z bramy, nie pozwalając przejść obok pikiety. Wśród pikietujących pojawiła się natomiast przedstawicielka dyrekcji Decora z kamerą, starając się na taśmie utrwalić twarze uczestników akcji.

Polska grupa kapitałowa Decora zaczęła funkcjonować od 1994 roku produkując kasetony sufitowe. Obecnie zatrudniają ok. 1000 osób, z tego najwięcej – jak wynika z informacji na stronach internetowych firmy – około 500 osób w zakładzie produkcyjnym w Środzie Wlkp. Spółka jest notowana na giełdzie.

Źródło: www.ozzip.pl

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.