Dodaj nową odpowiedź

11 Listopada w Warszawie - skarga na zachowanie policji

Kraj | Represje

Grupa anytrepresyjna przygotowała skargę jaką mogą złożyć osoby otoczone, i zatrzymane w dniu 11 listopada w Warszawie, przez policyjny kordon. Jeżeli czujesz się poszkodowany/a przez zachowanie policji, możesz wykorzystać podany niżej wzór aby złożyć skargę na jej zachowanie. Taka skarga może wiele pomóc przy dochodzeniu swoich praw przed sądem. Skargę wystarczy uzupełnić o własne dane osobowe, własnoręcznie podpisać i wysłać listem poleconym na adres warszawskiej prokuratury (podany we wzorze). Skarga będzie tym skuteczniejsza im więcej osób ją złoży.

Skargę dołączamy również w postaci pliku .doc

[lewy górny róg: dane osobowe: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL]
[prawy górny róg: miasto i data np Warszawa, dn 19.2.2009]
[dwa wiersze odstępu]

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście
Krucza 38/42,
00-512 Warszawa
[dwa wiersze odstępu]

Zażalenie na działania policji w trakcie zabezpieczania demonstracji Obozu Narodowo-Radykalnego w Warszawie w dniu 11 listopada 2008 r.

Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji, składam zażalenie na postępowanie policji związane z niewłaściwym wykonywaniem obowiązków przewidzianych w art. 1 ust 2 pkt 2 ustawy.

UZASADNIENIE

Oddziały Policji podjęły szereg działań związanych z zabezpieczeniem przemarszu Obozu Narodowo - Radykalnego prowadząc do naruszeń praw i wolności innych osób, które polegały na:

Podczas zabezpieczania demonstracji oddziały prewencji dokonały faktycznego pozbawienia wolności osób znajdujących się na trasie przemarszu na wysokości rogu ul. Nowy Świat i ul. Ordynackiej. Osoby znajdujące się w tym miejscu zostały zamknięte na ok. 3 godziny w
kordonie policyjnym bez podania przyczyn zatrzymania - blokując przy okazji ruch na ul. Nowy Świat. Osoby zebrane wewnątrz kordonu nie zostały poinformowane o przyczynach zatrzymania. Funkcjonariusze policji zastosowali w dodatku odpowiedzialność zbiorową stosują interpretację "miejscową" - czyli zatrzymania wszystkich osób znajdujących się w tej okolicy, łącznie z chodnikiem, a nie "indywidualną" co jest wyraźnie sprzeczne z podstawowymi zasadami Konstytucji RP i Kodeksu Karnego. Takie zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej uważam za niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa.

Policja nie informowała przed rozpoczęciem procedury otaczania mieszkańców Warszawy znajdujących się w tej lokalizacji o tym, że biorą udział w nielegalnym zgromadzeniu i podejmie czynności zmierzające do usunięcia tych osób z miejsca. Zamiast tego w ciągu kilku sekund wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu zostały zamknięte wewnątrz kordonu policyjnego. Wskutek czego, nie było możliwości opuszczenia lokalizacji.

Zbierając szerokim łukiem wszystkie osoby w jednym miejscu policja nie podjęła żadnych czynności wyjaśniających czy faktycznie dopuściły się one wykroczenia polegającego na zakłóceniu zgromadzenia w postaci demonstracji ONR. Nie przeszkodziło to jednak funkcjonariuszom przekazania do dalszego rozpoznania danych wszystkich osób, a materiał audiowizualny powstał dopiero po zatrzymaniu wszystkich osób w kordonie, więc jako taki może jedynie dowodzić faktu bezprawnego blokowania osób przez funkcjonariuszy. Osoby, które chciały opuścić kordon nie mogły tego zrobić gdyż funkcjonariuszy nie interesował fakt czy osoba taka podejrzana jest o popełnienie wykroczenia tylko, że znajduje się wewnątrz kordonu.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.